Przepływy pieniężne w czasie i po pandemii (cz. II) – narzędzia sterowania
Najpierw trzeba jednak odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście można odpowiednio wcześnie przewidzieć sytuacje, gdy z dnia na dzień kontrahenci przestają płacić lub zawieszają działalność. W dużym stopniu tak, choć ryzyko niespełnienia się prognozy niewątpliwie wzrosło. Niemniej przed utratą płynności finansowej, a więc przed realnym bankructwem, firmę może chronić odpowiednio wcześnie przeprowadzona analiza przepływów pieniężnych.
Najpierw trzeba jednak odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście można odpowiednio wcześnie przewidzieć sytuacje, gdy z dnia na dzień kontrahenci przestają płacić lub zawieszają działalność. W dużym stopniu tak, choć ryzyko niespełnienia się prognozy niewątpliwie wzrosło. Niemniej przed utratą płynności finansowej, a więc przed realnym bankructwem, firmę może chronić odpowiednio wcześnie przeprowadzona analiza przepływów pieniężnych.
Pierwsza część artykułu znajduje się ⇒tutaj⇐
Analizując strumienie pieniężne, bierze się pod uwagę trzy rodzaje działalności: operacyjną, inwestycyjną i finansową. Przepływy pieniężne działalności operacyjnej obrazują kondycję działalności podstawowej – wpływy ze sprzedaży wyrobów i towarów, wydatki na zakupy, wynagrodzenia, podatki itp. Działalność inwestycyjna to działania, dzięki którym w przyszłości zwiększą się zyski przedsiębiorstwa oraz poprawią wpływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej (zakupy środków trwałych, wnip, papierów wartościowych, otrzymane dywidendy i odsetki, sprzedaż składników działalności inwestycyjnej). Działalność finansowa to wszystkie wpływy i wydatki, spowodowane pozyskaniem lub utratą własnych (wkłady pieniężne i dopłaty właścicieli, wypłata dywidendy, zwrot dopłat) i obcych (kredyty, emisja obligacji i ich wykup) źródeł finansowania. Ważne jest, by przeprowadzać analizę cash flow, biorąc pod uwagę przyszłość, a nie wyłącznie historię, czyli przeszłość.
W celu zachowania płynności finansowej wymaga utrzymania odpowiednia relacja pomiędzy wpływami i wydatkami środków pieniężnych, tak aby bieżące wpływy pokryły na czas niezbędne bieżące wydatki. Ponadto powinna istnieć pewna rezerwa środków pieniężnych, pozwalająca na wywiązywanie się z bieżących zobowiązań lub pokrycie niespodziewanych wydatków mimo nieuzyskania oczekiwanych spłat należności. Następstwem pogorszenia bądź utraty płynności finansowej jest wzrost kosztów finansowych i również – a może przede wszystkim – utrata zaufania kontrahentów. W dłuższej perspektywie może to powodować nałożenie limitów zakupu lub obowiązek dokonywania przedpłat, co ujemnie wpłynie na płynność w najbliższym okresie. W przypadku istotnego wpływu pandemii i ograniczeń z nią związanych na działalność operacyjną przedsiębiorstwa analiza wysokości kapitału obrotowego netto powinna określić, czy:
- nastąpi utrata któregoś ze znaczących klientów lub będzie on trudniej dostępny (szczególnie z powodów finansowych) bądź wystąpią trudności w ściągnięciu i spłacie należności handlowych,
- zmienią się zasady windykacji lub rozliczeń z odbiorcami (np. z kredytu kupieckiego na rozliczanie w formie zaliczek lub płatności natychmiastowej),
- wystąpią problemy z regulacją zobowiązań bieżących,
- można się spodziewać trudności przy utrzymaniu kredytu w rachunku bieżącym lub w odnowieniu kredytu w linii kredytowej,
- jest przewidywana podwyżka lub obniżka cen produktów bądź towarów ze względu na wymagania rynku,
- zmiany kursów walut wpłyną istotnie na wysokość zobowiązań lub należności handlowych,
- wystąpią zakłócenia w łańcuchu dostaw bądź wstrzymanie produkcji ze względu na brak podstawowych surowców lub możliwości bądź zakupu,
- wzrosną ceny surowców bądź towarów,
- jest prawdopodobna groźba zablokowania rynków zbytu lub wprowadzenia istotnych ograniczeń w ich funkcjonowaniu i jak to wpłynie na zapasy znajdujące się w magazynach i ich sprzedaż.
Preliminarz wpływów i wydatków
Aby kompleksowo i szczegółowo rozpoznać przewidywaną sytuację płatniczą przedsiębiorstwa, celowe jest sporządzanie na kolejne, przyszłe okresy preliminarza wpływów i wydatków.
Jego zadaniem jest prognoza przepływów pieniężnych na objęty preliminarzem okres przy zastosowaniu odpowiedniej struktury rodzajowej (nie mylić z układem rodzajowym kosztów) wpływów na rachunki bankowe i do kasy przedsiębiorstwa oraz niezbędnych wydatków.
W czasie pandemii, szybkiej zmiany sytuacji, preliminarze (prognozy) cash flow przygotowane z dużym wyprzedzeniem stają się nieaktualne, co powoduje konieczność ich częstych, istotnych rewizji.
Dlatego preliminarz powinien obejmować okres kilku (3–6) najbliższych miesięcy. Zalecane jest sporządzenie go na miesiąc bieżący według dekad lub tygodni, a na kolejne miesiące bez takiego uszczegóławiania.
Jeżeli preliminarz się „nie domyka”, gdyż wydatki przewyższają wpływy, wciąż jeszcze istnieje swoboda manewru, a więc szybkiego podejmowania odpowiednich działań dla uniknięcia lub zminimalizowania skutków takiej sytuacji. W toku pogłębionych analiz towarzyszących sporządzaniu preliminarza szczególne znaczenie ma podejście wariantowe, gdy przy dysponowaniu informacjami o przychodach (wpływach) i kosztach (wydatkach) następuje symulacja różnych przyszłych scenariuszy sytuacji firmy (np. cash flow – po uwzględnieniu dostępnej pomocy przewidzianej na mocy tarczy antykryzysowej, w razie pogorszenia się prognoz sprzedaży czy po wdrożeniu programu oszczędnościowego lub naprawczego).
Po upływie każdego kolejnego okresu (np. miesiąca) odpowiednio wcześnie następuje uzupełnienie i w miarę potrzeby aktualizacja danych preliminarza na następny okres. Jest to tzw. preliminarz (plan) kroczący, który zapewnia aktualność i tym samym przydatność danych, a zarazem utrzymanie jednolitego horyzontu czasowego (liczby miesięcy objętych prognozą/preliminarzem).
Preliminarz na najbliższe dwie dekady lub dwa tygodnie to operacyjny plan gospodarowania środkami pieniężnymi. Planowane wpływy powinny być określone już ze znaczną precyzją i pewnością, a większość wydatków powinna być realizowana zgodnie z preliminarzem. Preliminarz na następne okresy stanowi podstawę działań przedsiębiorstwa, zmierzających do uzyskania w wyznaczonym czasie ściśle określonej kwoty wpływów i nieprzekroczenia planowanych wydatków.
Zalety sporządzania preliminarza wpływów i wydatków to przede wszystkim:
- uporządkowanie przyszłych wpływów i wydatków według okresów (dat) płatności,
- oszacowanie, co powinno wpłynąć (czyli w jaki sposób w krótkim okresie uwalniają się środki pieniężne tkwiące w należnościach),
- przewidzenie stanów środków dostępnych na rachunkach bankowych, również w układzie chronologicznym.
Na tej podstawie można, w razie niedoboru, podejmować decyzje dotyczące:
- ograniczenia sprzedaży z odroczonym terminem płatności,
- skrócenia okresu, na który przedsiębiorstwo udziela kontrahentom kredytu kupieckiego,
- przesunięcia niektórych, mniej pilnych i ważnych wydatków na dalsze okresy,
- negocjacji korzystniejszych warunków spłat zobowiązań i uzyskania korzystniejszych kredytów kupieckich,
- zawarcia umów o krótkookresowy kredyt obrotowy lub w rachunku bieżącym bądź w linii kredytowej, jeżeli występuje planowana nadwyżka wydatków operacyjnych (a czasem również działalności inwestycyjnej lub finansowej) ponad możliwe do uzyskania wpływy operacyjne.
Zalecane jest opracowanie skrajnych, niekorzystnych, krótkookresowych scenariuszy, co pozwala rozpoznać warianty różnych sytuacji i zawczasu przygotować się do zapobieżenia im i zwalczenia trudności.
Przykładowo przyjmując, że zapłata znaczących należności przez klientów firmy prawdopodobnie istotnie się opóźni, firma może, w uzgodnieniu z dostawcami, przewidzieć zapłatę swoich zobowiązań z opóźnieniem (jeżeli płatności nie nastąpiły przed dostawą). Pomocne są tu długofalowe relacje z dostawcami, oparte na wzajemnym zaufaniu, którego w miarę możliwości nie należy nadwyrężać. To się bardzo opłaci po wygaśnięciu pandemii.
Preliminarz wpływów i wydatków – jak wskazano – służy jako narzędzie aktywnego sterowania obrotem środkami pieniężnymi przedsiębiorstwa, umożliwiając prowadzenie gospodarki pieniężnej w sposób z góry określony. Do realizacji takiego założenia niezbędna jest bieżąca kontrola zgodności faktycznie uzyskanych wpływów i dokonanych wydatków z danymi preliminarza.
Stwierdzone istotne, niekorzystne odchylenia rzeczywistych przepływów pieniężnych od preliminowanych uzasadniają podjęcie odpowiednich działań, polegających m.in. na:
- aktualizacji preliminarza na następne okresy,
- podjęciu działań pozwalających na poprawę struktury przepływów, które były przyczyną niekorzystnych odchyleń (np. mniejsze wpływy, wyższe wydatki),
- wcześniejszą spłatę zbyt „drogich” kredytów (oczywiście w miarę możliwości finansowych).
Sporządzenie prognozy przepływów pieniężnych (preliminarza) wpływów i wydatków wymaga w pierwszej kolejności zaplanowania wielkości sprzedaży łącznie z VAT; na tej podstawie określa się wpływy na rachunki bankowe (lub do kasy) przedsiębiorstwa w okresie objętym preliminarzem. Są to głównie przychody plus VAT należny ze sprzedaży w ubiegłym miesiącu. Uwzględnienia wymagają relacje między ujęciem memoriałowym (przychody) i kasowym (wpływy ze sprzedaży) ustalone na podstawie analizy właściwych danych z poprzednich okresów (średnia odległość daty wpływu zapłaty za sprzedaż, łącznie z VAT, od daty powstania przychodu plus VAT). W przypadku sprzedaży detalicznej lub z góry opłaconej sprzedaży wysyłkowej różnice między przychodami a wpływami w zasadzie nie występują.
Pozostałe wpływy ustala się w preliminarzu na podstawie danych zebranych z odpowiednich komórek przedsiębiorstwa (np. wpływy ze sprzedaży zbędnych składników majątku trwałego, zwrotu udzielonych innym jednostkom pożyczek, z tytułu otrzymanych dywidend i odsetek).
Następnie, uwzględniając obowiązujące terminy i ew. przesunięcia w czasie, ustala się i wykazuje w preliminarzu prognozowane tytuły i kwoty wydatków. Przede wszystkim są to przypadające na dany okres wypłaty wynagrodzeń netto, uregulowanie podatków i ubezpieczeń społecznych, zapłaty za dostawy materiałów, usług i towarów (łącznie z VAT), czynsze, opłaty leasingowe itp., a także inne wydatki operacyjne. W następnej kolejności uwzględnia się przepływy pieniężne działalności inwestycyjnej i finansowej przewidywane do uzyskania i wydatkowania. Są to np. spłaty rat pożyczek i kredytów oraz leasingu podatkowo-finansowego, niezbędne zakupy inwestycyjne (szczególnie dotyczące inwestycji odtworzeniowych), wydatki z tytułu podziału zysku, przede wszystkim wypłata dywidendy (zysku z tytułu udziałów) dla właścicieli i inne (np. wykup własnych dłużnych papierów wartościowych wraz z oprocentowaniem).
Kolejny krok to ustalenie wysokości niezbędnego pogotowia środków pieniężnych w kasie i na rachunkach bankowych przedsiębiorstwa (tzw. bufor bezpieczeństwa), które ma służyć pokryciu nieprzewidzianych wydatków lub wyrównaniu nieprzewidzianego zmniejszenia wpływów. Ustalając wysokość bufora, trzeba pamiętać o ograniczonej możliwości dysponowania środkami zfśs oraz VAT w razie obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności.
Na koniec wyprowadza się nadwyżkę lub niedobór środków pieniężnych w przekroju poszczególnych rodzajów działalności i przedziałów czasu.
Postać i sposób sporządzania preliminarza ilustruje uproszczony przykład.
Spółka „Beta”, sprzedając wytwarzane przez siebie wyroby, udziela 2% rabatu w razie zapłaty faktury w ciągu 10 dni, a pozostałym nabywcom oferuje sprzedaż na warunkach kredytowych, tj. całość faktury powinna zostać opłacona w ciągu 40 dni od jej wystawienia.
Z doświadczenia firmy wynika, że 20% płatności (sprzedaż z rabatem) dokonywane jest w miesiącu, w którym nastąpiła sprzedaż, 70% należności jest regulowanych w miesiącu następującym po miesiącu dokonania sprzedaży, zaś 10% – w kolejnym miesiącu (po 2 mies. od dokonania sprzedaży).
Wartość zakupu materiałów do produkcji i opakowań wynosi przeciętnie 70% ceny sprzedaży wyrobów gotowych (i jest płatna w miesiącu następującym po sprzedaży).
Tabela 1. Preliminarz wpływów i wydatków*
w tys. zł
Kolejne miesiące preliminarza | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
I. Wpływy i wydatki | ||||||
1. Sprzedaż (łącznie z VAT) | 300 | 400 | 500 | 350 | 250 | 250 |
Wpływy (łączenie z VAT) | ||||||
2. w miesiącu sprzedaży 20% × (0,98) × sprzedaż | 59 | 78 | 98 | 69 | 49 | 49 |
3. w I miesiącu po sprzedaży (70% × sprzedaż miesiąca poprzedniego) | 175 | 210 | 280 | 350 | 245 | 175 |
4. w II miesiącu po sprzedaży (10% × sprzedaż sprzed 2 mies.) | 20 | 25 | 30 | 40 | 50 | 35 |
5. Razem wpływy otrzymane w miesiącu | 254 | 313 | 408 | 459 | 344 | 259 |
Wydatki | ||||||
6. Koszty produkcji (70% × sprzedaż z następnego miesiąca) | 280 | 350 | 245 | 175 | 175 | 175** |
7. Płatności za zakupione dostawy i usługi | 210 | 280 | 350 | 245 | 175 | 175 |
II. Nadwyżka/niedobór środków pieniężnych w miesiącu | ||||||
8. Należności otrzymane | 254 | 313 | 408 | 459 | 344 | 259 |
9. Płatności za zakupione dostawy i usługi | 210 | 280 | 350 | 245 | 175 | 175 |
10. Wynagrodzenia netto | 30 | 40 | 50 | 40 | 30 | 30 |
11. Czynsze | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 |
12. Inne wydatki | 10 | 15 | 20 | 15 | 10 | 10 |
13. Podatki | 30 | 20 | ||||
14. Płatności inwestycyjne | 50 | 50 | 50 | |||
15. Wydatki ogółem | 265 | 350 | 465 | 365 | 280 | 300 |
16. Nadwyżka/niedobór środków pieniężnych | –11 | –37 | –57 | 94 | 64 | –41 |
III. Nadwyżka środków/wielkość brakujących środków | ||||||
17. Środki pieniężne na początek okresu | 15 | 4 | –33 | –90 | 4 | 68 |
18. Środki pieniężne narastająco | 4 | –33 | –90 | 4 | 68 | 27 |
19. Oczekiwany stan środków pieniężnych na koniec okresu | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
20. Nadwyżka/niezbędna kwota środków | –6 | –43 | –100 | –6 | 58 | 17 |
• wpływy i wydatki za lipiec nie zostały podzielone na tygodnie lub dekady,
• wpływy i wydatki zostały pokazane z mniejszą szczegółowością niż zazwyczaj stosowana,
• nie przedstawiono wielu możliwości ujęcia kategorii wydatków i wpływów, np.:
- przepływów pieniężnych takich jak dywidendy, wpływy ze sprzedaży akcji i obligacji bądź innych wydatków z działalności inwestycyjnej,
- odsetek od kredytów i dochodów z lokat nadwyżek finansowych, dofinansowań (subwencji) bądź innych form uzyskania i obsługi kapitału własnego lub obcego (działalność finansowa).
Preliminarz wpływów i wydatków sporządza się według metody bezpośredniej.
** Przyjęto, że sprzedaż w sierpniu wynosi 250, zatem 0,7 × 250 = 175.]
Na podstawie zaktualizowanej prognozy sprzedaży opracowano preliminarz (budżet) wpływów i wydatków środków na II półrocze, w podziale na miesiące lipiec–grudzień (tabela 1).
Preliminarz sporządza się metodą bezpośrednią, a więc prognozując wpływy i wydatki, jakie po ich dokonaniu zostaną ujęte na kontach środków pieniężnych (rachunkach bankowych, kasy i podobnych).
Niekiedy sporządzenie preliminarza metodą bezpośrednią wspomaga – jako element objaśniający i kontrolny – ustalenie przepływów działalności operacyjnej, metodę pośrednią. Przydatność tej metody polega na wskazaniu tych pozycji i zdarzeń, które powodują zamrożenie (wzrost należności, zapasów) lub uwolnienie środków pieniężnych w przyszłych okresach.
Niemniej stosowanie do preliminowania przepływów wyłącznie metody pośredniej pozbawia zarząd możliwości uzyskania informacji o tytułach i wysokości wpływów i wydatków dotyczących działalności operacyjnej, mimo ich kluczowego znaczenia dla prognozowania przepływów, takich jak wpływy ze sprzedaży towarów i produktów, płatności dostawcom za zakupy dóbr i usług, płatności wynagrodzeń i innych świadczeń na rzecz pracowników, płatności obciążeń publiczno-prawnych.
Dla przykładu – opis sposobu ustalania przepływów gotówkowych we wrześniu:
Spółka przyjęła, że do planowania przepływów pieniężnych w krótkim okresie będzie stosowany pokazany w tabeli 1 schemat preliminarza wpływów i wydatków, w którym najpierw są prognozowane wpływy i wydatki operacyjne (bezpośrednie, podstawowe – dział I).
W dalszej kolejności są ustalane kwoty innych wydatków powstających w okresie (dział II, który informuje o nadwyżce bądź niedoborze środków pieniężnych).
Dział III pokazuje, jakie zasilenie w środki pieniężne (kredyt, pożyczka, dopłata w sp. z o.o.) jest niezbędne, by utrzymać pożądany stan gotówki (bądź wielkość nadwyżki środków pieniężnych wypracowanej w każdym objętym prognozą miesiącu).
Spółka oszacowała, że wpływy ze sprzedaży nastąpią według stałego, wynikającego z jej doświadczeń scenariusza. Dlatego szacunek wpływów we wrześniu bazuje na wielkości sprzedaży we wrześniu i miesiącach go poprzedzających – sierpniu i lipcu.
Jeżeli wpływy i wydatki środków pieniężnych nie następują równomiernie w ciągu miesiąca, oszacowanie zapotrzebowania firmy na finansowanie we „wrażliwych okresach” może być błędne (np. jeśli płatności wynagrodzeń następują 5. dnia, a podatków – 25. dnia każdego miesiąca, a spłata należności następuje równomiernie w ciągu całego miesiąca, to sumy koniecznych na wynagrodzenia środków mogą być wyższe od środków pieniężnych stojących do dyspozycji. W takim przypadku pożądanym rozwiązaniem może być sporządzenie preliminarza wpływów i wydatków za miesiąc bieżący (np. wrzesień) w ujęciu dziennym.
Spółka oszacowała, że we wrześniu, zgodnie z harmonogramem spłat, uzyska wpływ środków pieniężnych w wysokości 408 tys. zł.
Spółka kupuje dobra i usługi, płacąc za nie w miesiącu następującym po miesiącu, w którym nastąpił zakup.
Wydatki z tytułu zakupu dostaw i usług do produkcji wynoszą przeciętnie 70% wartości sprzedaży brutto (łącznie z VAT) wyrobów gotowych (we wrześniu 70% z 500 tys. zł, tj. 350 tys. zł).
Zakup towarów i usług dokonany w sierpniu płatny jest zatem we wrześniu.
Spółka ponosi też dodatkowo wydatki z tytułu:
- wynagrodzeń netto – w kwocie 50 tys. zł (częściowo uzależnione od wielkości sprzedaży i jej sezonowości),
- czynszu – w kwocie 15 tys. zł (płatność stała, comiesięczna),
- innych wydatków operacyjnych – w kwocie 20 tys. zł (np. na cele reprezentacji i reklamy),
- podatków i ZUS – w kwocie 30 tys. zł (spółka opłaca podatki i składki ZUS zarówno jako podatnik, jak i płatnik – za pracowników).
Podsumowując wpływy i wydatki września, okazuje się, że suma wydatków, tj. 465 tys. zł, przewyższa wpływy, czyli 408 tys. zł, o 57 tys. zł. Przy pożądanym stanie środków pieniężnych w wysokości 10 tys. zł konieczne jest uzyskanie zasilenia w kwocie 100 tys. zł (uwzględniając niedobór z miesiąca poprzedniego).
Umiejętne preliminowanie wpływów i wydatków oraz podjęcie działań służących realizacji prognoz może znacznie ograniczyć ryzyko utraty płynności finansowej, gdyż odpowiednio wcześniej sygnalizowane są „wąskie gardła” ze wskazaniem, kiedy i dlaczego powstaną.
Ryzyko utraty płynności może ujawnić się zarówno w przedsiębiorstwach deficytowych, jak i w wykazujących zadowalające wskaźniki rentowności, jeżeli kwoty i terminy wpływów i wydatków nie są zharmonizowane. Niemniej w dłuższym okresie nie przetrwa żadna firma, która nie wypracowuje wpływów z przychodów, w tym zysku z działalności, szczególnie operacyjnej. Natomiast w krótkim okresie firma nierentowna może pozostawać wypłacalna, a przedsiębiorstwo osiągające zyski może znaleźć się w kłopotach finansowych. W tym drugim przypadku zarząd często podejmuje doraźne decyzje zmierzające do utrzymania równowagi finansowej, które w rezultacie, w dłuższej perspektywie, pogłębiają ryzyko utraty płynności, prowadząc w końcu do restrukturyzacji lub nawet do upadłości. Przed takimi właśnie zdarzeniami, szczególnie w okresie pandemii i zapewne po jej zakończeniu, może chronić świadome, perspektywiczne sterowanie wpływami i wydatkami.
Preliminarz wpływów i wydatków stanowi zarazem narzędzie kontroli i monitoringu bieżącej płynności finansowej oraz sposób efektywnego pokrywania niedoborów środków pieniężnych, a także zagospodarowania nadwyżek (np. poprzez lokowanie nawet krótkookresowych nadwyżek środków pieniężnych, z wykorzystaniem lokat typu overnight włącznie; można sądzić, że po powrocie do nowej normalności stopy procentowe lokat wzrosną).
Narzędzia wspomagające sterowanie płynnością
Zastosowanie narzędzi cash flow pozwala określić bieżący stan płynności firmy i ułatwia dość dokładne przewidzenie, jak na kondycję przedsiębiorstwa będzie oddziaływać wystąpienie określonych wpływów i wydatków. To z kolei pozwala skuteczniej i rozsądniej zarządzać finansami przedsiębiorstwa.
[1] Pominięto klasyczne wskaźniki płynności – bieżący i szybki – z uwagi na ich powszechne stosowanie.
[2] Może to być średnia stanu na początek (BO) i koniec (BZ) roku obrotowego albo stan na koniec (BZ) roku obrotowego.
[3] Jak w przypadku aktywów.
Poniżej przedstawiono wybrane narzędzia wspomagające sterowanie płynnością przedsiębiorstwa[3] – wskaźniki cash flow i wskaźnik runway.
Wskaźniki cash flow
Służą przede wszystkim do oceny zdolności przedsiębiorstwa do spłaty zobowiązań wobec wierzycieli i właścicieli, pieniężnej jakości wyniku finansowego, wystarczalności środków pieniężnych na cele inwestycyjne oraz pieniężnej efektywności zaangażowanego w przedsiębiorstwie kapitału. Najczęściej są stosowane wskaźniki wspomagające analizę rentowności, wzbogacając ją o spojrzenie na przychody i koszty od strony „kasowej”.
Wskaźniki cash flow wspomagające analizę rentowności mierzą zdolność przedsiębiorstwa do wypracowania nadwyżki pieniężnej – odpowiednio – ze sprzedaży, z majątku oraz zaangażowanego kapitału obrotowego netto. Stosunkowo wysokie stopy zwrotu środków pieniężnych świadczą o korzystnej sytuacji finansowej firmy oraz dużych możliwościach rozwojowych. Wskaźniki te są pieniężnymi odpowiednikami wskaźników rentowności. Łączna analiza bilansowych (memoriałowych) i pieniężnych mierników rentowności pozwala na lepszą ocenę efektywności zarządzania majątkiem przedsiębiorstwa oraz pieniężnej wydajności zainwestowanych kapitałów.
(1) Wskaźnik pieniężnej wydajności sprzedaży (cash flow to sale ratio)
przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej / przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów (bez VAT)
Określa jakość przychodów ze sprzedaży, tj. stopień ich realizacji w formie pieniężnej. Informuje o tym, ile środków pieniężnych uzyskano z każdej złotówki „memoriałowej sprzedaży” (lub jaki niedobór kasowy powstaje z każdej złotówki sprzedaży). Wskaźnik ten uzupełnia tradycyjny miernik rentowności sprzedaży – im wyższa wartość, tym lepiej. Zmiany jego wartości świadczą o braku korelacji między kształtowaniem się obu porównywanych wielkości; dopiero analiza wyrażonych procentowo zmian wpływów ze sprzedaży i zmian „memoriałowych” przychodów ze sprzedaży daje podstawę do pozytywnej lub negatywnej oceny pieniężnej wydajności sprzedaży. W praktyce za dostateczny uznaje się wskaźnik w granicach 0,15–0,20.
(2) Wskaźnik pieniężnej wydajności aktywów (majątku) – gotówkowa produktywność aktywów (cash flow return on assets ratio)
przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej / suma aktywów[2]
Charakteryzuje ogólną zdolność aktywów przedsiębiorstwa do wypracowania dodatnich przepływów pieniężnych netto z działalności operacyjnej. Wskazuje, ile złotych nadwyżki pieniężnej (lub niedoboru) z działalności operacyjnej (statutowej) przypada na złotówkę aktywów. Również w tym przypadku im wyższa wartość wskaźnika, tym lepiej. Zadawalający poziom to najczęściej 30–35%. Podobnie jak wskaźnik rentowności majątku ROA (return on assets) jest on wrażliwy na zdolność przedsiębiorstwa do wypracowania dodatnich nadwyżek przepływów pieniężnych netto z działalności operacyjnej oraz na wartość majątku przedsiębiorstwa. Im mniejszy majątek wypracowuje środki pieniężne, tym lepiej – pod warunkiem że jest to uzasadnienie ekonomiczne.
(3) Wskaźnik pieniężnej wydajności kapitału własnego (cash return on equity ratio)
przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej / kapitał własny[3]
Mierzy zdolność przynoszenia wpływów netto przez kapitały wniesione przez właścicieli do przedsiębiorstwa. Informuje, ile środków pieniężnych wypracowuje każda złotówka kapitału własnego (lub jaki niedobór pieniężny powstaje w wyniku zainwestowania każdej złotówki tego kapitału). Im wyższa pieniężna stopa zwrotu z zaangażowanego kapitału własnego – mierzona zarówno wielkością nadwyżki pieniężnej z działalności operacyjnej, jak i kwotą zysku – tym korzystniejsza sytuacja finansowa i perspektywy rozwoju przedsiębiorstwa, a co za tym idzie możliwość uzyskiwania wyższych dywidend.
Komentarz do wskaźników 1,2 i 3 - przykład
Pieniężne wskaźniki wspomagające analizę rentowności mierzą zdolność przedsiębiorstwa do uzyskania – odpowiednio ze sprzedaży, z majątku oraz zaangażowanego kapitału – operacyjnej nadwyżki pieniężnej. Stosunkowo wysokie stopy zwrotu środków pieniężnych świadczą o zadowalającej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa oraz dużych możliwościach rozwojowych.
Wynik finansowy netto jest w każdym z rozpatrywanych w przykładzie miesięcy niższy niż kwota operacyjnych przepływów pieniężnych netto. Wszystkie wskaźniki, jeśli przyjąć za podstawę wskaźniki memoriałowe, są zatem korzystne, aczkolwiek mieszczą się zaledwie w dolnej strefie stanów średnich.
Wskaźniki wydajności pieniężnej sprzedaży i kapitału własnego kształtują się podobnie, natomiast aktywa jednostki wykazują niską zdolność do wypracowania środków pieniężnych.
(4) Wskaźnik relacji pieniężnej nadwyżki przepływów działalności operacyjnej do zysku netto (cash flow to net income ratio)
przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej / zysk netto
Wyraża liczbowo tzw. pieniężną jakość zysku, tj. wzajemną relację miernika efektywności – pieniężnej i memoriałowej. Najczęściej wskaźnik ten jest liczony i interpretowany, jeżeli przedsiębiorstwo osiąga zysk netto, a przepływy netto z działalności operacyjnej są dodatnie. Wskaźnik wskazuje wtedy, ile zysku netto zawiera każda złotówka przepływów netto z działalności operacyjnej. Interpretacji tego wskaźnika wymaga analiza przyczyn różnicy między obiema wielkościami przy uwzględnieniu specyfiki działalności przedsiębiorstwa, gdyż wpływa ona w znacznym stopniu na poziom tego wskaźnika. Im jego wartość jest bliższa 1, tym zysk jest dokładniejszym miernikiem potencjału pieniężnego działalności operacyjnej przedsiębiorstwa.
(5) Wskaźnik relacji pieniężnej nadwyżki przepływów działalności operacyjnej do zysku z działalności operacyjnej (operations index)
przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej / zysk z działalności operacyjnej
Określa tzw. pieniężną jakość zysku z działalności operacyjnej. Również ten wskaźnik oblicza się i interpretuje zazwyczaj wtedy, kiedy jednostka osiąga zysk z działalności operacyjnej, a przepływy netto z działalności operacyjnej są dodatnie. Wyraża on liczbowo tzw. jakość zysku, tzn. wzajemną relację miernika efektywności – pieniężnego i memoriałowego. Odpowiada na pytanie, ile uzyskanych przepływów środków pieniężnych netto z działalności operacyjnej kryje się w każdej jednostce zysku operacyjnego. Także interpretacji tego wskaźnika powinna towarzyszyć analiza przyczyn różnicy między obiema wielkościami. Im jego wartość jest bliższa 1, tym zysk jest dokładniejszym miernikiem potencjału pieniężnego działalności operacyjnej przedsiębiorstwa. W praktyce wskaźnik ten jest zadowalający, jeśli mieści się w granicach 40–60%. Po osiągnięciu tego poziomu dość powszechnie obserwuje się zmienność jego wartości w szeregu czasowym (czyli raz wzrost, a w następnym okresie spadek).
Ocena „pieniężnotwórczych” zdolności przedsiębiorstwa jest istotna zarówno ze względu na potrzebę spłaty zobowiązań niehandlowych (działalność finansowa), jak i na finansowanie wydatków inwestycyjnych. Omówione wskaźniki nabierają szczególnego znaczenia w czasie kryzysu spowodowanego pandemią. Wykorzystując do analizy wskaźniki cash flow, trzeba jednak pamiętać o ich ograniczeniach. Do najważniejszych należą:
Komentarz do wskaźników 4 i 5 – przykład
Wskaźniki stanowiące relację pieniężnej nadwyżki przepływów działalności operacyjnej do zysku netto, względnie zysku z działalności operacyjnej, mierzą stopień pokrycia zysku operacyjnymi przepływami pieniężnymi w roku i poszczególnych miesiącach. Wskazują na uproszczoną „pieniężną jakość” zysku. Im niższy wskaźnik, tym gorzej, bo mniejsza część zysku znajduje odzwierciedlenie w przepływach pieniężnych. W przykładzie powyżej w październiku i listopadzie wskaźniki relacji do zysku netto są wysokie, a w grudniu wartość 0,9 wskazuje na załamanie trendu.
Wskaźnik relacji pieniężnej nadwyżki operacyjnej do zysku operacyjnego za październik i listopad kształtowały się zadowalająco (przypomnijmy, że w praktyce wskaźnik ten jest zadowalający, jeśli oscyluje wokół wartości 0,4–0,6). Jednak wskaźnik ten także obniżył się w grudniu (0,18).
Nic w tym dziwnego, zważywszy na drastyczny spadek zysku i przepływów operacyjnych w ostatnim rozpatrywanym miesiącu. Analiza wartości wskaźników miesięcznych za poszczególne lata z pewnością pokazałaby, czy trend wynika z sezonowości sprzedaży, czy wskazuje na nietypową sytuację, co może wymagać podjęcia działań naprawczych.
- retrospektywny i bardzo syntetyczny charakter wskaźników – umożliwiają jedynie ogólną, jednostronną i często niejednoznaczną ocenę badanej zależności,
- duża wrażliwość wskaźników na warunki otoczenia i specyfikę przedsiębiorstwa oraz branży, co powoduje znaczne zróżnicowanie tych samych wskaźników nawet w przedsiębiorstwach o bardzo zbliżonym profilu działalności,
- niemożność określenia „widełek” kształtowania się poszczególnych wskaźników, a co za tym idzie jednoznaczności oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa.
[4] Ang. pas startowy.
Wskaźnik runway[4]
Pokazuje czas, jaki pozostał przedsiębiorstwu do momentu całkowitej niewypłacalności, jeśli założy się, że nie osiąga ono żadnych wpływów od dnia obliczenia wskaźnika. Jeżeli pilotowi samolotu nie uda się poderwać maszyny do lotu przed końcem pasa startowego, kończy się to katastrofą. Analogia do finansowej klęski jest oczywista. Najprostszy sposób obliczenia wskaźnika jest następujący:
suma zasobów środków pieniężnych na rachunkach bankowych i w kasie + limit kredytu obrotowego / zysk z działalności operacyjnej
Jeżeli przedsiębiorstwo dysponuje 300 tys. zł na rachunkach bankowych i w kasie, a miesięcznie ponosi 150 tys. zł kosztów stałych (wydatki), to ma przed sobą 2 mies. funkcjonowania, jeżeli nie zmniejszy kosztów (wydatków) i/lub nie zwiększy wpływów. Wskaźnik ten zwykle jest liczony w miesiącach. Trudności finansowe wywołane pandemią powodują, że staje się on coraz bardziej popularnym narzędziem natychmiastowej, choć bardzo uproszczonej analizy. Niektórzy gorąco polecają włączenie go do zestawu podstawowych wskaźników w każdym przedsiębiorstwie. Do momentu wprowadzenia ograniczeń wywołanych pandemią nikt nie był w stanie sobie wyobrazić, że przedsiębiorstwo nie wypracuje żadnych przychodów. Obecnie taki scenariusz staje się jak najbardziej możliwy. Uproszczony sposób liczenia wskaźnika runway ma jednak istotne wady, gdyż zazwyczaj w każdym miesiącu kwota kosztów stałych jest różna, co powoduje różne wartości wskaźnika w poszczególnych miesiącach. Wskaźnik runway oparty na średniej wartości kosztów stałych traci natomiast walor precyzji.
Formułę obliczenia wskaźnika runway można zmodyfikować, przyjmując bardziej realistyczne założenia i określając np. ile procent wartości faktur nie zostanie zapłaconych. Obliczenie takiej wersji wskaźnika jest biznesowo bardziej przydatne, nawet w okresie pandemii.
W tabeli 2 przedstawiono dane potrzebne do obliczenia wskaźników dla przedsiębiorstwa, o którym mowa w przykładzie powyżej, a następnie po ich ustaleniu – w tabeli 3 – skomentowano wskaźniki za październik, listopad i grudzień.
Tabela 2
Tytuł/miesiące | 10 | 11 | 12 |
Przepływy działalności operacyjnej netto | 144 | 114 | 9 |
Sprzedaż (bez VAT) | 350 | 250 | 250 |
Aktywa razem | 600 | 550 | 500 |
Kapitał własny | 350 | 300 | 250 |
Zysk netto | 140 | 60 | 10 |
Zysk operacyjny | 150 | 70 | 50 |
Koszty stałe | 80 | 60 | 70 |
Środki pieniężne | 10 | 10 | 10 |
Limit kredytu obrotowego | 300 | 300 | 300 |
Tabela 3
Formuła wskaźnika/miesiące | 10 | 11 | 12 |
(1) nadwyżka przepływów działalności operacyjnej / ∑ przychodów ze sprzedaży | 0,41 | 0,46 | 0,03 |
(2) nadwyżka przepływów działalności operacyjnej / ∑ aktywów | 0,03 | 0,21 | 0,02 |
(3) nadwyżka przepływów działalności operacyjnej / ∑ kapitału własnego | 0,41 | 0,38 | 0,04 |
(4) nadwyżka przepływów działalności operacyjnej / zysk netto | 1,02 | 1,9 | 0,9 |
(5) nadwyżka przepływów działalności operacyjnej / zysk operacyjny | 0,96 | 1,63 | 0,18 |
(6) runway ∑ środków pieniężnych + limit kredytu obrotowego / ∑ kosztów stałych | 3,9 | 5,17 | 4,43 |
Wskaźnik runway – jak już wspomniano – zwykle liczony jest w miesiącach. W przykładzie wskaźnik ten oscyluje wokół 4–5 mies., co w czasie kryzysu wywołanego pandemią nie jest złym wynikiem. Jednak w każdym miesiącu kwota kosztów stałych – wbrew nazwie – jest różna, co powoduje, że wskaźnik ma różne wartości w poszczególnych miesiącach. Wskaźnik runway oparty na średniej wartości kosztów stałych z pewnością nie jest miernikiem precyzyjnym, daje jednak możliwość orientacyjnego wyznaczenia ram czasowych działania przedsiębiorstwa w razie poważnych trudności.
Podsumowanie
Obrona przed skutkami pandemii zwielokrotniła i obnażyła zagrożenie, jakim dla przedsiębiorstwa – w każdych warunkach ekonomicznych – jest brak płynności finansowej. Niektóre branże mniej produkują lub wstrzymują produkcję i świadczenie usług, wykazując drastyczny spadek wpływów lub w ogóle ich nie uzyskują. W takich przypadkach wydatki wymagają ograniczenia do minimum, muszą się jednak znaleźć środki na pokrycie kosztów stałych – wynagrodzeń i pochodnych, czynszów, rat kredytowych i leasingowych, podatków, składek ZUS, nawet jeżeli uzyskano bezodsetkowe wydłużenie terminów zapłaty.
Przepływy środków pieniężnych zależą zawsze od kilku czynników: ich wysokości, znaku, terminu i ryzyka zakłóceń. Ich natężenie i charakter wyznaczają zachowania przedsiębiorstwa. Bez wolnych środków nawet najbardziej kreatywny zarząd niewiele zdziała.
W dłuższej perspektywie chodzi o racjonalizację wydatków – co zależy od przedsiębiorstwa, zwiększenie wpływów – co stanowi zadanie o wiele trudniejsze, zwłaszcza gdy przedsiębiorstwa nie stać na oferowanie atrakcyjnych rabatów ani warunków kredytu kupieckiego, i wreszcie upłynnienie, nawet ze stratą, zbędnego majątku, a dzięki temu dodatkowy dopływ środków pieniężnych.
W opisanych okolicznościach, a szczególnie w okresie trwania restrykcji, mających pomóc w zwalczaniu pandemii, sterowanie przepływami pieniężnymi powinno stać się przedmiotem szczególnej troski właścicieli i zarządów przedsiębiorstw. Wiele wskazuje na to, że powrót do nowej normalności nie nastąpi z dnia na dzień. Sterowanie płynnością nadal będzie kluczowym zadaniem. Dlatego kierownictwa przedsiębiorstw powinny doskonalić umiejętność elastycznego gospodarowania pieniędzmi w trudnych warunkach i czasach. Mam nadzieję, że niniejsze opracowanie będzie w tym pomocne.
Zachęcamy do zapoznania się z pierwszą częścią artykułu: https://rachunkowosc.com.pl/przeplywy-pieniezne-w-czasie-i-po-pandemii-cz-i
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Kup dostęp do tego artykułu
Cena dostępu do pojedynczego artykułu tylko 12,30
Abonamenty on-line | Prenumeratorzy | Członkowie SKwP | ||||||||
|
Bezpłaty dostęp do tego artykułu i ponad 3000 innych, dla prenumeratorów miesięcznika „Rachunkowość". Pomoc w uzyskaniu dostępu:
|
15% rabat na wszystkie zakupy. Zapytaj o kod w swoim Oddziale. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest organizacją, do której należy ponad 26 000 księgowych, a członkostwo wiąże się z licznymi korzyściami. |
„Rachunkowość” - od 75 lat źródło rzetelnej wiedzy!
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych