Książki Wydawnictwa Rachunkowość
Zamknięcie roku 2024
Nowe, uaktualnione i uzupełnione wydanie unikalnej na rynku publikacji na temat księgowego i podatkowego rozliczenia oraz zamknięcia roku obrotowego przez przedsiębiorstwa i inne jednostki stosujące ustawę o rachunkowości.
Przedstawiono w niej zasady sporządzania, podpisywania, zatwierdzania oraz przekazywania rocznego sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności, szczegółowo omówiono wszystkie elementy tych sprawozdań, wskazano typowe błędy popełniane przez jednostki. Omówiono też wybrane problemy związane z rozliczeniem podatku dochodowego (CIT i PIT) przez przedsiębiorców prowadzących księgi rachunkowe. Są to zagadnienia dotyczące zarówno ogólnych, jak i szczególnych zasad opodatkowania (w tym estońskiego CIT, podatku minimalnego, spółek nieruchomościowych).
W książce uwzględniono najnowsze zmiany w przepisach prawa bilansowego i prawa podatkowego, Krajowych Standardach Rachunkowości, rekomendacje i interpretacje wydawane przez Ministerstwo Finansów oraz Krajową Informację Skarbową, a także wyroki sądów administracyjnych. Jej zaletą są liczne przykłady i przyjazny język.
Zakup książki daje dostęp do internetowej wersji publikacji, wzbogaconej o dodatkowe opracowania.
Planowana data wydania i wysyłki książki: listopad 2024
Autorzy:
ISBN: 978-83-63251-40-6
Rok wydania: 2024
Format: A4
Liczba stron:
Cena: 240,00
Twój rabat:
Twoja cena:
Zamknięcie roku 2023
Przedstawiamy kolejne wydanie unikalnej na rynku publikacji nt. zamknięcia ksiąg rachunkowych i sporządzania rocznego sprawozdania finansowego.
Książka stanowi kompendium wiedzy na temat zasad księgowego i podatkowego rozliczenia oraz zamknięcia roku obrotowego przez jednostki prowadzące działalność gospodarczą, a także inne jednostki stosujące ustawę o rachunkowości.
Zaletami opracowania są jego aktualność, przyjazny język, liczne przykłady, odwoływanie się nie tylko do przepisów ustawy o rachunkowości czy ustaw podatkowych, lecz także do zapisów Krajowych Standardów Rachunkowości, rozporządzeń wykonawczych, rekomendacji Ministerstwa Finansów, interpretacji wydawanych przez organy Krajowej Administracji Skarbowej i wyroków sądów administracyjnych.
Pierwsza część książki dotyczy sporządzania, podpisywania, zatwierdzania oraz przekazywania rocznego sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności. Szczegółowo omówiono w niej wszystkie elementy sprawozdania finansowego (wprowadzenie, bilans, rachunek zysków i strat, zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym, rachunek przepływów pieniężnych, dodatkowe informacje i objaśnienia). Ponadto zwrócono uwagę na:
- rolę inwentaryzacji przy sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego,
- sporządzanie, podpisywanie i przekazywanie elektronicznych sprawozdań – finansowego oraz z działalności,
- typowe błędy popełniane przy sporządzaniu i ogłaszaniu rocznego sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności.
W drugiej części przedstawiono wybrane problemy związane z ogólnymi zasadami rozliczenia podatku dochodowego (CIT i PIT) przez podatników prowadzących księgi rachunkowe, z uwzględnieniem tematów szczególnie istotnych z puntu widzenia prawidłowego rozliczenia rocznego, takich jak prawo do stosowania 9-proc. stawki CIT, przychody i koszty na przełomie roku, zasady odliczenia ulg podatkowych czy strat z lat ubiegłych.
Sporo miejsca poświęcono zagadnieniu opodatkowania dochodów z udziału w spółkach, w tym:
- dochodu z wystąpienia wspólnika, zmniejszenia udziału kapitałowego oraz rozwiązania spółki jawnej, partnerskiej i cywilnej,
- zysku wypłacanego przez spółkę osobową będącą podatnikiem CIT,
- dochodu ze wspólnego przedsięwzięcia oraz ze spółki cichej.
Przedstawione zostały również szczególne zasady rozliczenia podatku i obowiązki sprawozdawcze spółek nieruchomościowych. Nie zabrakło tematów z zakresu ryczałtu od dochodów spółek (tzw. estońskiego CIT). Szczegółowo omówiono:
- warunki stosowania tej formy opodatkowania i przesłanki wyłączające możliwość jej wyboru bądź powodujące utratę prawa do niej i konieczność przejścia na zasady ogólne,
- podział wyniku finansowego spółki objętej estońskim CIT, w tym jej obowiązki jako podatnika i płatnika tego podatku,
- budzące wiele wątpliwości i wciąż czkające na jednoznaczne wyjaśnienie – bilansowe aspekty rozliczenia estońskiego
CIT (kwestia podatku odroczonego, dodatkowych ujawnień, tzw. noty podatkowej, roku obrotowego, dodatkowego sprawozdania finansowego sporządzanego w związku z przejściem na tę formę opodatkowania).
Książkę zamyka publikacja na temat zasad rozliczenia w 2023 r. podatku od przychodu ze środków trwałych będących budynkami.
Autorzy: Justyna Adamczyk, Agnieszka Anna Baklarz, Krzysztof Blimel, Łukasz Błażewicz, Maria Borkowska, Teresa Cebrowska, Piotr Chojnacki, Zdzisław Fedak, Waldemar Gos, Stanisław Hońko, Mateusz Kaczmarek, Piotr Kaim, Łukasz Kalinowski, Aleksander Kliszewski, Anna Koleśnik, Iwona Kowalczyk, Mieszko Łukaszewicz, Przemysław Mućko, Łukasz Nitschke, Bożena Nowicka, Jowita Pustuł, Marzena Remlein, Piotr Rybicki, Jarosław Sekita, Andrzej Skórzewski, Jarosław Szyszka, Aleksander Woźniak
ISBN: 978-83-63251-37-6
Rok wydania: 2023
Format: A4
Liczba stron: 608
Cena: 229,00
Twój rabat:
Twoja cena:
Roczne sprawozdanie finansowe i rozliczenia podatkowe spółdzielni mieszkaniowej za 2023 r.
Przedstawiamy kolejne wydanie książki poświęconej zamknięciu roku obrotowego i rozliczeniom podatkowym spółdzielni mieszkaniowych.
Uwzględniliśmy w niej najnowszy stan prawny, orzecznictwo sądowe, wyjaśnienia i interpretacje, które będą pomocne w prawidłowym sporządzeniu sprawozdania finansowego i ustaleniu dochodu podatkowego za 2023 rok.
Specyficzne cechy działalności spółdzielni mieszkaniowych, na którą składają się dwa odrębnie rozliczane obszary – eksploatacja i utrzymanie nieruchomości własnych i stanowiących mienie członków oraz działalność pozostała, w tym gospodarcza – powodują, że ich sprawozdania finansowe różnią się od sporządzanych np. przez spółdzielnie pracy czy spółki prawa handlowego.
W książce położono akcent na szczególne cechy sprawozdawczości i rozliczeń podatkowych spółdzielni mieszkaniowych, odrębne od innych jednostek. Prawidłowe sporządzenie przez nie rocznego sprawozdania finansowego i rozliczenie się z podatku wymagają jednak znajomości ogólnych zasad (np. wyceny zapasów, należności, zobowiązań, sporządzania części opisowej sprawozdania finansowego) czy poradzenia sobie z problemami wynikającymi ze sporządzania sprawozdania w formie elektronicznej. Zostały one omówione w naszej publikacji Zamknięcie roku 2023, komplementarnej do niniejszej książki, którą polecamy Państwa uwadze.
Autorzy: Ewa Hrebin, Anna Koleśnik
ISBN: 978-83-63251-38-3
Rok wydania: 2023
Format: A4
Liczba stron: 134
Cena: 120,00
Twój rabat:
Twoja cena:
Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej a ustawa o rachunkowości
Książka zawiera porównanie rozwiązań MSSF i ustawy o rachunkowości. Autorzy, omawiając poszczególne pozycje bilansu (zapasy, środki trwałe, nieruchomości inwestycyjne, aktywa niematerialne, wartość firmy, inwestycje finansowe rezerwy, rozrachunki, kapitał własny i instrumenty kapitałowe, rozliczenia międzyokresowe) oraz zasady prezentacji całkowitego wyniku działalności, analizują polskie i międzynarodowe rozwiązania i wskazują na ich podobieństwa i różnice, a także sposób zastosowania tych regulacji w praktyce. Ponadto w opracowaniu poruszono temat sprawozdawczości skonsolidowanej.
Całość uzupełniają rozważania dotyczące ustalania wartości godziwej. Usystematyzowanie i zrozumienie poruszanych zagadnień ułatwiają liczne schematy, tabele, przykłady.
Autorami książki są uznani specjaliści z dziedziny rachunkowości polskiej i międzynarodowej.
Autorzy: Maciej Frendzel, Radosław Ignatowski, Przemysław Kabalski, Natalia Krzyżanowska
ISBN: 978-83-63251-12-3
Rok wydania: 2015
Format: A4
Liczba stron: 186
Cena: 89,00
Twój rabat:
Twoja cena:
Słowniki Angielsko-polski i polsko-angielski
Publikacje zawierają tłumaczenia słów, terminów i zwrotów fachowych z dziedziny rachunkowości i rewizji finansowej często pomijanych lub nieprecyzyjnie tłumaczonych w dostępnych słownikach. Pozycje wzajemnie się uzupełniają i otwieraja dostęp do fachowej literatury w języku angielskim, a także ułatwiają księgowym i biegłym rewidentom, komunikację w języku angielskim w fachowych kwestiach z z pracodawcami, klientami, współpracownikami, podczas konferencji, narad, seminariów, a także w różnych pisemnych opracowaniach.
Autorzy: Nelli Artienwicz
ISBN: 978-83-63251-15-4 + 978-83-63251-09-3
Rok wydania: 2016
Format: A4
Liczba stron: 132
Cena: 79,00
Twój rabat:
Twoja cena:
Rachunkowość zarządcza - od kosztów do wartości
Na opracowanie składają się artykuły opublikowane pierwotnie na łamach miesięcznika Rachunkowość, uwspółcześnione z uwagi na upływ czasu oraz zmianę uwarunkowań korzystania z rachunkowości zarządczej przez polskie przedsiębiorstwa.
W książce zaprezentowano różne metody rachunkowości zarządczej, takie jak:
- zarządczy rachunek kosztów,
- planowanie finansowe,
- budżetowanie operacyjne i sprawozdania decyzyjne,
- rachunek kosztów docelowych,
- rachunek strumieni wartości,
- rachunek celowego postarzania produktów,
- mapy wartości.
Książka jest adresowana przede wszystkim do praktyków zdobywających wiedzę i umiejętności z zakresu rachunkowości zarządczej na poziomie akademickim, tj. uczestników studiów podyplomowych z dziedziny rachunkowości, finansów i controllingu.
Autorzy: Monika Łada
ISBN: 978-83-63251-18-5
Rok wydania: 2016
Format: B5
Liczba stron: 164
Cena: 60,00
Twój rabat:
Twoja cena: