Co nowego w prawie - 82
19.08.2021 r. weszła w życie ustawa z 24.06.2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (DzU poz. 1510). Dodano przepis (ust. 2 w art. 14i), który przewiduje przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, związku lub organizacji przedsiębiorców oraz społecznych inspektorów pracy w okresie obowiązywania stanu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 lub do 30 dni po odwołaniu danego stanu. Przedłużenie obowiązuje do czasu wyboru, jednak nie dłużej niż do 90 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Celem jest uniknięcie paraliżu tych organizacji.
Kadencja związkowców
19.08.2021 r. weszła w życie ustawa z 24.06.2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (DzU poz. 1510). Dodano przepis (ust. 2 w art. 14i), który przewiduje przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, związku lub organizacji przedsiębiorców oraz społecznych inspektorów pracy w okresie obowiązywania stanu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 lub do 30 dni po odwołaniu danego stanu. Przedłużenie obowiązuje do czasu wyboru, jednak nie dłużej niż do 90 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Celem jest uniknięcie paraliżu tych organizacji.
Usługi przy kartach flotowych
Od 19.08.2021 r. obowiązuje rozporządzenie MFFiPR z 13.08.2021 r. w sprawie wysokości prowizji za wykonywanie usług przez dostawcę kart flotowych (DzU poz. 1512). Obecnie za wykonanie zadań związanych z rejestracją użytkowników SPOE KAS i rozliczanie należnych opłat za przejazd drogami płatnymi jest pobierana prowizja ustalana w relacji do wysokości wniesionych opłat. W rozporządzeniu określono, że wynosi 0,6% wartości wniesionych opłat. Uwzględnia wszystkie koszty ponoszone przez dostawców kart flotowych, w tym m.in. VAT. Szczegóły dotyczące rozliczeń z Szefem KAS będą określone w umowach zawieranych z dostawcami kart flotowych.
Prowizyjny sposób wynagradzania za zrealizowane usługi ma zapewnić wynagrodzenie proporcjonalne do wykonanej pracy i poniesionego wkładu dla wszystkich dostawców kart flotowych. Wynagrodzenie będzie finansowane ze środków Krajowego Funduszu Drogowego.
Finanse publiczne
21.08.2021 r. weszła w życie ustawa z 11.08.2021 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1535). Część przepisów wchodzi w życie 1.01.2022 r.
Zasadniczym celem jest powrót do stabilizującej reguły wydatkowej (SRW):
- rozszerzono katalog jednostek sektora finansów publicznych o Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG),
- zmodyfikowano przepisy określające zasady sporządzania planów finansowych państwowych funduszy celowych,
- MF nie musi podawać do publicznej wiadomości zbiorczych danych dotyczących ogółu operacji finansowych sektora finansów publicznych,
- rozszerzono zakres jednostek i organów objętych SRW o pozostałe państwowe fundusze celowe oraz Fundusz Przeciwdziałania COVID-19,
- wprowadzono przepisy o charakterze czasowym, nadające szczególne uprawnienia w zakresie dokonywania zmian w budżecie państwa Prezesowi RM: przenoszenia wydatków pomiędzy podziałkami klasyfikacji budżetowej i blokowania planowanych wydatków.
Opłaty dodatkowe i emisyjne
Od 24.08.2021 r. obowiązuje rozporządzenie MFFiPR z 18.08.2021 r. zmieniające rozporządze‑nie w sprawie określenia obowiązków pozostających we właściwości naczelnika urzędu skarbowego uprawnionego do żądania ich wykonania w drodze egzekucji administracyjnej oraz właściwości miejscowej tego naczelnika urzędu skarbowego (DzU poz. 1544).
Do zapłacenia opłaty dodatkowej za niewniesienie opłaty za przejazd autostradą zobowiązuje Szef KAS, jednak może wyznaczyć w tym celu inny organ. Są to naczelnicy US właściwi ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę zobowiązanego w dniu wystawienia wezwania.
Gdy zobowiązany, wskazany w wezwaniu do wniesienia tej opłaty, ma miejsce zamieszkania lub siedzibę poza terytorium Polski, to właściwy jest szef KAS lub naczelnik US właściwy według adresu siedziby organu, który wystawił to wezwanie.
Rozszerzono uprawnienia Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie. Może żądać wykonania – na terytorium całego kraju, w drodze egzekucji administracyjnej – obowiązków wynikających z:
- decyzji wydanej w zakresie opłaty emisyjnej – w przypadku uchylania się zobowiązanego od zapłaty organ ten będzie mógł podejmować jednocześnie działania zmierzające do wyegzekwowania zarówno podatku akcyzowego, jak i opłaty emisyjnej,
- wydanej przez naczelnika UCS decyzji w zakresie opłaty sankcyjnej, o której mowa w ustawie o środkach ochrony roślin (za przywóz tych środków z zagranicy),
- przyjętej przez naczelnika UCS lub naczelnika US informacji o opłacie emisyjnej.
Fundusze inwestycyjne
31.08.2021 r. weszła w życie ustawa z 23.07.2021 r. o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1595). Wdraża unijne przepisy z tego zakresu, m.in. likwiduje bariery we wprowadzaniu funduszy inwestycyjnych do obrotu w UE oraz wycofaniu się z działalności prowadzonej w innym państwie UE. Przewiduje jednolite wymagania dotyczące informacji reklamowych, kierowanych do inwestorów AFI (alternatywne fundusze inwestycyjne) i UCITS (przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe).
Zawiadomienie o zamiarze zbywania tytułów uczestnictwa funduszu zagranicznego na terytorium Polski musi zawierać szczegółowe informacje niezbędne do wystawienia faktury lub przekazania przez organy przyjmującego państwa członkowskiego należnych opłat urzędowych lub prowizji. Natomiast po uzyskaniu zawiadomienia o zaprzestaniu ich zbywania nie stosuje się przepisów określających zasady zbywania tytułów uczestnictwa na terytorium Polski.
Właściwość przy opłatach za autostrady
Naczelnik US w Nowym Targu jest właściwy na całym terytorium Polski do dokonywania czynności związanych z poborem kary pieniężnej z ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. Chodzi o prowadzenie ewidencji i dokonywanie rozliczeń z tytułu wpłat i zwrotów oraz rozliczanie zabezpieczeń złożonych w formie depozytu w gotówce.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy jest właściwy do poboru opłaty dodatkowej z ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, zadania wierzycieli opłaty dodatkowej wykonują właściwi miejscowo naczelnicy US.
Tak wynika z obowiązującego od 2.09.2021 r. rozporządzenia MFFiPR z 26.08.2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyznaczenia organów Krajowej Administracji Skarbowej do wykonywania niektórych zadań Krajowej Administracji Skarbowej oraz określenia terytorialnego zasięgu ich działania (DzU poz. 1605).
Koszty w elektronicznym postępowaniu upominawczym
9.09.2021 r. weszła w życie ustawa z 23.07.2021 r. o zmianie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (DzU poz. 1557). Wprowadzono zasadę, że w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydatki ponosi Skarb Państwa. W sprawach wszczętych i niezakończonych przed 9.09.2021 r. stosuje się nowe przepisy.
Nowelizacja to wykonanie wyroku TK z 29.04.2020 r. (P 19/16). Korzyści odniesie przede wszystkim pozwany prowadzący postępowanie dowodowe. Sąd nie będzie oceniać, czy konkretny pozwany spełnia wymogi zwolnienia od kosztów sądowych, bo zwolnienie przysługuje z ustawy. Ma to zapewnić szybkość postępowania. Powód nadal musi ponieść koszty sądowe w wysokości 1/4 opłaty od pozwu.
BFG i stabilność finansowa
Od 15.09.2021 r. obowiązuje ustawa z 8.07.2021 r. o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1598). Wdraża przepisy UE dotyczące zwiększenia odporności instytucji finansowych na zdarzenia zagrażające ich stabilności. Wprowadzono minimalną wysokość podporządkowanego poziomu MREL (minimalny wymóg, jaki musi spełniać bank; obejmuje on fundusze własne oraz zobowiązania kwalifikowane), w zależności od wielkości i stabilności danej instytucji. Dane trzeba przekazywać od 2024 r.
Wprowadzono ponadto:
- nowe pojęcia „podmiot podlegający przymusowej restrukturyzacji” oraz „grupa podlegająca przymusowej restrukturyzacji”, które są ustalane przy preferowanej strategii resolution, a tym samym determinują sposób przeprowadzania procesu przymusowej restrukturyzacji,
- uprawnienia dla organu przymusowej restrukturyzacji (BFG) do tymczasowego zawieszania realizacji niektórych zobowiązań do płatności lub dostawy względem określonych wierzycieli przed wszczęciem procesu resolution, ale po uznaniu banku za podmiot będący u progu upadłości,
- przepisy mające na celu ochronę inwestorów detalicznych przed ryzykiem inwestowania w papiery dłużne banku, mogące podlegać umorzeniu lub konwersji długu (bail-in).
Ustawa nowelizuje też inne akty prawne, m.in.:
- updop – rozszerzono zwolnienia podatkowe na otrzymane przez podmiot przejmujący środki finansowe przeznaczone na zapłatę za przeniesienie praw udziałowych przejmowanego podmiotu (z art. 19d ust. 1 ustawy o rekapitalizacji niektórych instytucji oraz o rządowych instrumentach stabilizacji finansowej),
- Op – uregulowano następstwa podatkowe sukcesji uniwersalnej banku przejmującego inny bank albo kasę przejmowaną przez inną kasę lub inny bank (instytucję kredytową),
- ustawę o NBP – zarząd NBP może zwolnić podmiot w restrukturyzacji oraz instytucję pomostową z obowiązku utrzymywania rezerwy obowiązkowej w okresie przymusowej restrukturyzacji; zmiany dotyczą też przechodzenia zabezpieczeń kredytów na NBP,
- Prawo bankowe – instytucje finansowe, których podstawowa działalność polega na świadczeniu usług faktoringowych, znalazły się wśród podmiotów uprawnionych do przetwarzania i wzajemnego udostępniania informacji, w tym objętych tajemnicą bankową.
- ustawę o nadzorze nad rynkiem finansowym – możliwe jest zawieranie umów dotyczących zobowiązań kwalifikowalnych między sprzedawcą (emitentem) a klientem detalicznym; minimalna jednostkowa wartość nominalna instrumentu wynosi 400 tys. zł.
Zmiany w ubezpieczeniach społecznych
Od 18.09.2021 r. (niektóre przepisy wchodzą w życie w innych terminach) obowiązuje ustawa z 24.06.2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1621). To obszerna nowelizacja wielu przepisów ubezpieczeniowych.
- Skrócono okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia – przyjęto, że nie będzie on dłuższy niż 91 dni. Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzednich niezdolności do pracy, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni. Nie wlicza się okresów niezdolności do pracy przypadających przed przerwą nie dłuższą niż 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży. Traci znaczenie, z powodu jakiej choroby wystąpiła niezdolność (tej samej czy nowej), przez co w sumie będzie można krócej korzystać z zasiłków. Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż miesiąc kalendarzowy.
- W przypadku dobrowolnego objęcia ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym albo chorobowym ubezpieczenie następuje od dnia wskazanego w zgłoszeniu (nie wcześniej niż dzień złożenia zgłoszenia w ZUS) do dnia wyrejestrowania.
- Świadczenia z ustawy zasiłkowej będą przysługiwać mimo nieopłacenia całej składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe (co dotyczy głównie przedsiębiorców). Warunkiem otrzymania zasiłku jest uprzednia spłata zadłużenia z tytułu zaległości w ciągu pół roku od dnia powstania prawa do świadczenia.
- Ciężarna pracownica, której wygaśnie umowa o pracę z powodu śmierci pracodawcy lub z którą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, i której nie zapewniono innego zatrudnienia, do dnia porodu otrzyma zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
- ZUS łatwiej będzie ściągać kwoty nienależnie pobranych świadczeń. Poszerzono ich definicję o świadczenia z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, co do których stwierdzono, że w okresie ich pobierania świadczeniobiorca wykonywał w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystywał zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia. Domniemanie to ułatwi odbieranie przyznanych wcześniej zasiłków. ZUS będzie mógł żądać odsetek od nienależnie pobranych świadczeń za okres sprzed wydania decyzji o nienależnym pobraniu świadczeń – od dnia wypłaty świadczenia uznanego za nienależne. Dotychczas było to możliwe od doręczenia decyzji zobowiązującej do zwrotu. ZUS będzie mógł żądać zwrotu nie tylko od ubezpieczonego, ale w szerszym niż dotychczas zakresie – także od płatnika i także wtedy, gdy nie ma podstaw do żądania zwrotu od ubezpieczonego. Ograniczono przekazywanie korekt deklaracji ubezpieczeniowych do 5 lat od momentu wymagalności składek.
- Wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy trzeba wykazywać w informacji ZUS IWA.
- ZUS w szerszym zakresie będzie dokonywać potrąceń, a także przyłączać się do egzekucji sądowej. Nieopłacone składki może potrącić z wypłacanych świadczeń, a nienależnie pobrane świadczenia z zasiłków.
- O rentę z tytułu niezdolności do pracy można ubiegać się, gdy niezdolność powstała w okresach pobierania świadczeń opiekuńczych, za które nie było obowiązku opłacania składek ubezpieczeniowych, albo nie później niż w ciągu 18 mies. od ustania tych okresów.
- Rozwiązano problem tzw. emerytur czerwcowych, tj. braku waloryzacji kwartalnej i w konsekwencji niższych świadczeń dla osób przechodzących na emeryturę w czerwcu – dla osób deklarujących chęć przejścia na emeryturę w czerwcu wprowadzono taki sposób ustalania wysokości świadczenia, jak w maju bieżącego roku, jeśli takie rozwiązanie jest korzystniejsze dla ubezpieczonego.
- Przeliczanie emerytur dla emerytów kontynuujących karierę zawodową, zarówno z tzw. starego i nowego systemu, będzie mniej korzystne. Wniosek o uwzględnienie nowych okresów pracy będzie można złożyć raz na rok.
- Zmieniono zasady zawieszania rent socjalnych.
- ZUS może pozyskiwać dane i informacje w szerszym niż dotychczas zakresie.
- Od 2023 r. każdy płatnik składek musi mieć profil na PUE ZUS.
Szerzej nt. tej nowelizacji była mowa w „Rachunkowości” nr 9/2021.
Kontrola w akcyzie
22.09.2021 r. weszło w życie rozporządzenie MFFiPR z 12.08.2021 r. w sprawie kontroli celno-skarbowej niektórych wyrobów akcyzowych (DzU poz. 1636).
Kontrolą i uszczelnieniem systemu nadzoru nad produkcją, przemieszczaniem i zużyciem objęto niektóre wyroby energetyczne, preparaty smarowe, wyroby akcyzowe opodatkowane zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, jeżeli są przemieszczane poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy do zużywającego podmiotu gospodarczego, z wyłączeniem wyrobów przeznaczonych do sprzedaży detalicznej w opakowaniach jednostkowych o pojemności do 5 l lub o wadze do 5 kg.
Małe gorzelnie mają być nadzorowane według innych reguł niż podmioty produkujące alkohol etylowy metodami przemysłowymi. Wprowadzono ułatwienia w zakresie wytwarzania, odzyskiwania, oczyszczania i odwadniania alkoholu etylowego oraz jego magazynowania i zużycia, a także w zakresie wykonywania kontroli stałych. Dodatkowo wyłączono obowiązek wykonywania obrachunku stanu zapasów i obrotu piwa, wina, napojów fermentowanych oraz wyrobów pośrednich.
Praca na morzu
Od 23.09.2021 r. obowiązuje ustawa z 23.07.2021 r. o zmianie ustawy o pracy na morzu (DzU poz. 1653). Uwzględnia Poprawki do Konwencji o pracy na morzu, które zostały przyjęte przez Specjalny Trójstronny Komitet, a następnie zatwierdzone przez Międzynarodową Konferencję Pracy.
W razie ataku piratów lub zbrojnej napaści na statek i spowodowanego nim wymuszonego uwięzienia marynarzy na statku lub poza nim umowa o pracę zachowa ciągłość, a marynarz otrzyma wynagrodzenie – do dnia przybycia statku do najbliższego portu umożliwiającego bezpieczną repatriację.
Za wydanie książeczki żeglarskiej przez dyrektora urzędu morskiego trzeba zapłacić 200 zł (50 euro). Wpisy w niej mają być ujednolicone, możliwe jest wypełnianie jej w języku angielskim. Agencje pośrednictwa pracy dla marynarzy muszą przedkładać dowód przedłużenia ubezpieczenia lub zabezpieczenia finansowego odpowiedzialności za szkody poniesione przez marynarzy z tytułu nieskuteczności pośrednictwa pracy. Członkowie załóg jednostek pływających urzędów morskich mogą rozliczać czas pracy na podstawie ustawy o pracy na morzu.
Zmiany dotyczą także świadectwa zdrowia – usunięto ograniczenie jego ważności ze względu na wiek marynarza, wprowadzono możliwość uznawania świadectw zdrowia wydanych w innych państwach, a także wydawania świadectw na okres krótszy niż 2 lata. W razie braku zdolności do pracy na statku marynarz może otrzymać prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Zarówno armator konwencyjny, jak i niekonwencyjny (statków pełniących stałe pogotowie oraz statków takich jak holowniki, pogłębiarki oraz dźwigi pływające) musi zapewnić załodze bezpłatnie wyżywienie i wodę.
Rozliczenie czasu pracy, takie jak na platformach wiertniczych obsługiwanych przez kolejno wymieniające się załogi, ma zastosowanie na specjalistycznych statkach technicznych (holowniki, pogłębiarki i dźwigi pływające).
Postępowanie nakazowe z weksla w sporach przeciwko konsumentom
Ustawa z 11.08.2021 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1655) dotyczy kilku kwestii.
Pismo procesowe z innego państwa UE można wysłać za pośrednictwem wszystkich podmiotów zajmujących się doręczaniem korespondencji na terenie UE, a nie tylko operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne. Domniemanie wniesienia pisma do sądu w dniu nadania przesyłki u operatora dotyczy tylko przesyłek poleconych.
Ponadto zwolnienie od wydatków w zakresie postępowań obejmuje również zwrot poniesionych przez wnioskodawcę kosztów tłumaczenia dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o przyznanie prawa pomocy.
Zmieniono także przepisy dotyczące postępowania nakazowego z weksla w sporach przeciwko konsumentom. Chodzi o termin na zaspokojenie roszczeń z wydanego przez sąd nakazu zapłaty, liczony od doręczenia nakazu, który ma być określany w wydanym nakazie i wynosi –– w przypadku nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu:
- upominawczym – 2 tyg., gdy doręczenie nakazu pozwanemu ma nastąpić w kraju, a miesiąc, jeśli poza granicami kraju na terytorium UE,
- nakazowym – miesiąc, gdy doręczenie nakazu pozwanemu ma nastąpić na terytorium UE, a 3 mies., jeśli poza terytorium UE.
W postępowaniu o wydanie nakazu zapłaty przeciwko zobowiązanemu z weksla lub z czeku, jeżeli dłużnikiem jest konsument, trzeba przedstawić wraz z pozwem umowy, z której wynika roszczenie zabezpieczone wekslem, wraz z deklaracją wekslową i załącznikami. W treści musi znaleźć się oświadczenie, że umowa dotyczy konsumenta.
W przypadku wniesienia zarzutów od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym, który został wydany przeciwko konsumentowi, od pozwanego konsumenta pobiera się opłatę nie wyższą niż 750 zł.
Zmiany obejmują też Prawo wekslowe. Weksel wręczony przedsiębiorcy w celu spełnienia lub zabezpieczenia wierzytelności, która wynika z umowy zawartej z konsumentem, powinien zawierać zastrzeżenie „nie na zlecenie” lub inne równoznaczne (przyjęcie weksla wbrew tej regulacji będzie wykroczeniem). W razie braku zastrzeżenia i przeniesienia takiego weksla na inną osobę przedsiębiorca musi naprawić poniesioną przez wystawcę weksla szkodę przez jego zapłatę. Przedsiębiorca po spełnieniu świadczenia wynikającego z umowy zawartej z konsumentem musi zwrócić weksel wystawcy.
Do weksli wystawionych przed dniem wejścia w życie ustawy, czyli 24.09.2021 r., stosuje się przepisy dotychczasowe.
Szkodliwe promieniowanie
24.09.2021 r. weszło w życie rozporządzenie RM z 11.08.2021 r. w sprawie wskaźników pozwalających na wyznaczenie dawek promieniowania jonizującego stosowanych przy ocenie narażenia na promieniowanie jonizujące (DzU poz. 1657). Wykreślono przepisy dotyczące ustalania dawek granicznych, bo będą regulowane ustawowo. Uaktualniono też wartości wskaźników pozwalających na wyznaczenie dawek stosowanych przy ocenie narażenia na promieniowanie jonizujące.
SLIM VAT 2
Ustawa z 11.08.2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe (DzU poz. 1626) ma uprościć rozliczenia (część tzw. pakietu SLIM VAT 2). Zawiera też regulacje dostosowujące krajowe przepisy do sytuacji wynikającej z Brexitu i realizuje wyroki TSUE. Zasadniczo obowiązuje od 1.10.2021 r.
Szerzej nt. nowych regulacji była mowa w „Rachunkowości” nr 9/2021.
Kasy zapomogowo-pożyczkowe
11.10.2021 r. wchodzi w życie ustawa z 11.08.2021 r. o kasach zapomogowo-pożyczkowych (DzU poz. 1666). W znacznej mierze powtarza przepisy dotychczas obowiązującego rozporządzenia RM z 19.12.1992 r. w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w zakładach pracy (DzU poz. 502). Uwzględnia, że prawo do zrzeszania się w formie związków zawodowych mają nie tylko pracownicy.
Więcej na ten temat w artykule pt. Kasy zapomogowo-pożyczkowe nie tylko dla pracowników, „Rachunkowość” nr 10/2021.
Wyższe wynagrodzenie minimalne
W 2022 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 3010 zł (wzrost o 210 zł), a minimalna stawka godzinowa – 19,70 zł. Wynika tak z obowiązującego od 1.01.2022 r. rozporządzenia RM z 14.09.2021 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. (DzU poz. 1690).
Zwolnienie od podatku od nieruchomości
1.01.2022 r. wejdzie w życie ustawa z 8.07.2021 r. o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (DzU poz. 1558). Doprecyzowuje, że zwolnione od podatku od nieruchomości są grunty, budynki i budowle na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego. Zwolnieniu podlegają więc wszelkie grunty, budynki i budowle na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego, w tym również te grunty, które nie są zajęte przez budynki i budowle znajdujące się na tym obszarze.
W DzU z 2021 r. ogłoszono teksty jednolite następujących
- ustaw:
- Ordynacja podatkowa (poz. 1540),
- Prawo restrukturyzacyjne (poz. 1588),
- o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (poz. 1672),
- rozporządzeń MF w sprawie:
- towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (poz. 1696),
- kas rejestrujących (poz. 1625),
- zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy (poz. 1631),
- zakresu i warunków korzystania z portalu podatkowego (poz. 1673),
- sprawozdawczości budżetowej w układzie zadaniowym (poz. 1731).
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Kup dostęp do tego artykułu
Cena dostępu do pojedynczego artykułu tylko 12,30
Kup abonament
Abonamenty on-line | Prenumeratorzy | Członkowie SKwP | ||||||||
|
Bezpłatny dostęp do tego artykułu i ponad 3500 innych, dla prenumeratorów miesięcznika „Rachunkowość". Pomoc w uzyskaniu dostępu:
|
15% rabat na wszystkie zakupy. Zapytaj o kod w swoim Oddziale. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest organizacją, do której należy ponad 26 000 księgowych, a członkostwo wiąże się z licznymi korzyściami. |
„Rachunkowość” - od 75 lat źródło rzetelnej wiedzy!
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
- Kadencja związkowców
- Usługi przy kartach flotowych
- Finanse publiczne
- Opłaty dodatkowe i emisyjne
- Fundusze inwestycyjne
- Właściwość przy opłatach za autostrady
- Koszty w elektronicznym postępowaniu upominawczym
- BFG i stabilność finansowa
- Zmiany w ubezpieczeniach społecznych
- Kontrola w akcyzie
- Praca na morzu
- Postępowanie nakazowe z weksla w sporach przeciwko konsumentom
- Szkodliwe promieniowanie
- SLIM VAT 2
- Kasy zapomogowo-pożyczkowe
- Wyższe wynagrodzenie minimalne
- Zwolnienie od podatku od nieruchomości
- W DzU z 2021 r. ogłoszono teksty jednolite następujących