Alfabet umiejętności księgowego - B jak biznesowa świadomość

Zawód księgowego zawsze opierał się na pracy z danymi liczbowymi i zjawiskami wyrażonymi w pieniądzu. Truizmem może się wydawać stwierdzenie, że księgowość nie kończy się na księgowaniu, a efektem pracy księgowego jest generowanie informacji i raportów pomocnych w zarządzaniu jednostką. Jednak teoria sobie, a praktyka sobie.
Zawód księgowego zawsze opierał się na pracy z danymi liczbowymi i zjawiskami wyrażonymi w pieniądzu. Truizmem może się wydawać stwierdzenie, że księgowość nie kończy się na księgowaniu, a efektem pracy księgowego jest generowanie informacji i raportów pomocnych w zarządzaniu jednostką. Jednak teoria sobie, a praktyka sobie.
Z praktyki wielu polskich księgowych wynika, że księgowy po prostu księguje, w oderwaniu mentalnym od wszystkich procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Albo liczy podatki i nic poza podatkami w księgach i dokumentach nie widzi. Niestety, w swoich działaniach przypomina wewnętrznego inspektora skarbowego, a nie osobę, która dba o organizację/klienta. W szczególności dzieje się tak w przypadku usług świadczonych przez biura rachunkowe.
I właśnie z takiego podejścia do księgowości biorą się stwierdzenia pracowników innych działów, np. „cała firma na was, darmozjady, pracuje”, czy pretensje klientów, np. „za co ja pani płacę, wciska pani enter i samo się liczy”. Bo rzeczywiście liczy się samo. Daleko idący postęp technologiczny, robotyzacja i automatyzacja procesów księgowych istotnie wpłynęły na naturę pracy księgowego. Oprogramowanie księgowe przejęło funkcję „liczykrupy” i jednocześnie powstała przestrzeń na budowanie tzw. świadomości biznesowej (business acumen), która obok umiejętności technicznych i interpersonalnych staje się kluczowym zasobem rynkowym w wielu zawodach i w działalności o charakterze usługowym.
Świadomość biznesowa – istota
[1] R.R. Reilly, G.P. Reilly, Building Business Acumen, HR West, 2009, s. 10–12, ⇒link⇐.
Według najbardziej rozpowszechnionej definicji autorstwa braci Reilly jest to gorliwość i szybkość w zrozumieniu określonej sytuacji biznesowej i radzenie sobie z nią w sposób, który może prowadzić do dobrego wyniku[1]. Innymi słowy, to zdolność rozumienia biznesu, pewnego rodzaju bystrość czy przenikliwość w obszarze biznesowym nazywana także zmysłem biznesowym (business savvy, business sense). To rozumienie:
- potrzeb biznesowych i priorytetów organizacji,
- celów, które są stawiane przed pracownikami,
- zasad i mechanizmów działania organizacji,
- własnej roli we wspieraniu organizacji,
- mechanizmów rynkowych,
- łańcuchów dostaw,
- procesów prawnych i finansowych,
- potrzeb interesariuszy,
a także poszukiwanie metod usprawniających pracę, wskazywanie i odkrywanie możliwości biznesowych oraz podejmowanie celnych decyzji dotyczących strategii biznesowych.
Jak widać, świadomość biznesowa nie jest pojedynczą czy wąską umiejętnością. Stanowi kompleksowy zbiór kompetencji, wiedzy i świadomości różnych aspektów biznesowych.
Działanie z poziomu świadomości biznesowej jest działaniem zaangażowanym, które przyczynia się do sukcesu organizacji. Księgowy mający świadomość biznesową nie będzie „tylko” sporządzał sprawozdań finansowych czy kalkulował obciążeń podatkowych, ale będzie przysparzał wartości dla organizacji lub usprawniał jej funkcjonowanie.
Dla przedsiębiorców, jednostek non profit i… zwykłego księgowego
[2] Por. M. Gliwny, Zrozumieć biznes: dlaczego warto rozwijać świadomość biznesową pracowników?, „Personel i Zarządzanie” 2021, nr 2.
[3] Ch. Elgood, Business Acumen: What is it? Who needs it? How do you acquire it?, Elgood Effective Learning, January 2021, ⇒link⇐.
Świadomość biznesowa wydaje się oczywistą umiejętnością tych, którzy budują strategię funkcjonowania jednostki, a więc menedżerów wyższego szczebla czy osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Jednak w branżowej literaturze przedmiotu[2] coraz częściej podkreśla się, że posiadanie szerszej perspektywy, wizji całej organizacji i myślenie globalne (big picture thinking) są istotne również w przypadku pracowników niższych szczebli, nie mniej istotne niż określona specjalizacja czy typowy zakres obowiązków na danym stanowisku.
Przy tym świadomość biznesowa nie musi się odnosić wyłącznie do organizacji zajmujących się generowaniem zysku. Na podstawowym poziomie wszystkie organizacje, zarówno komercyjne, jak i non profit, przyczyniają się do dodawania wartości i chcą to robić tak skutecznie, jak to możliwe[3]. Zrozumienie, co jest potrzebne, by tę wartość dodać, stanowi istotę świadomości biznesowej.
Świadomość biznesowa w księgowości
Biznesowy zmysł księgowego to rozumienie, że rachunkowość to nie tylko suche dane liczbowe, ale realna wiedza, która umożliwia podejmowanie decyzji dotyczących losów przedsiębiorstw. To świadomość, że ustalony w księgach, na podstawie polityki rachunkowości, wynik finansowy nie jest tylko rubryką w bilansie czy rachunku zysków i strat, lecz stanowi kluczową miarę działalności przedsiębiorstwa, która pociąga za sobą różne konsekwencje. Należy do nich zaliczyć chociażby wysokość dywidendy dla udziałowców czy akcjonariuszy (ile dostaną w danym roku „do ręki” z zainwestowanego w spółkę kapitału), zdolność kredytową przedsiębiorstwa, wysokość premii dla pracowników (jeśli są zależne od wygospodarowanego zysku) czy zaufanie do organizacji na rynku.
W przypadku prowadzenia pełnych ksiąg spółek osobowych bądź działalności jednoosobowej bystrość biznesowa wymaga, by rozumieć, że bałagan w księgach, odrzucanie dokumentów nieuznawanych podatkowo i bezrefleksyjne „wieszanie” wszystkiego na rozrachunkach nie tylko będzie zniekształcać obraz jednostki w sprawozdaniu, lecz także może prowadzić do utarczek i nieprozumień między wspólnikami czy do podejmowania przez nich błędnych decyzji biznesowych.
W dużych centrach finansowo-księgowych, na szeregowych stanowiskach, np. w działach AP czy AR, świadomość biznesowa to rozumienie, jak konkretny proces i konkretne księgowania przyczyniają się do budowania informacji o przedsiębiorstwie i w jakie wchodzą interakcje z innymi procesami.
W przypadku biur rachunkowych prowadzących uproszczone rozliczenia podatkowe małych przedsiębiorców świadomość biznesowa to rozumienie, że forma opodatkowania i wynikająca z niej wysokość zobowiązania podatkowego mogą decydować o być albo nie być przedsiębiorcy.
Przy wyborze rodzaju ewidencji klienta biznesowo świadomi księgowi nie przekonują go do formy najwygodniejszej, najbardziej znanej czy najbardziej dla nich opłacalnej, lecz biorą pod uwagę jego potrzeby w tym zakresie. W przypadku pełnych ksiąg nie przyjmują automatycznie dla wszystkich jednostek tego samego planu kont, w tym tych samych zasad tworzenia analityki, tylko konsultują tę kwestię z klientem, biorąc pod uwagę jego potrzeby i specyfikę działalności firmy.
Świadomi biznesowo księgowi zdają sobie sprawę z konsekwencji – dla wszystkich zainteresowanych stron – wyboru określonych rozwiązań przewidzianych w przepisach prawa bilansowego i podatkowego. Ponadto są elastyczni i chętni do wprowadzania zmian i poprawek w funkcjonowaniu systemu księgowego. Idą z duchem czasu, śledzą zmiany na rynku, nie tylko zmiany prawa podatkowego.
[4] Więcej zob. A jak asertywność, „Rachunkowość” nr 4/2022.
W biurze rachunkowym, gdy biznesowo świadomy księgowy widzi, że na wyciągu brakuje zapłaty podatku za ostatni miesiąc, informuje o tym klienta. Mimo że dla większości księgowych taka reakcja będzie oczywista, coraz częściej na rynku można zauważyć trend, że skoro „płacą mi tylko za ilość zaksięgowanych faktur” albo „moja umowa nie przewiduje przypominania o podatkach”, to „nie jestem od niańczenia i prowadzenia klienta za rączkę, więc mu nie powiem, co widzę”, „jego podatki, jego problem”. Tego typu podejście to nie tylko zaprzeczenie świadomości biznesowej, ale również zatracenie celu istnienia systemu rachunkowości (również w wersji uproszczonej). A dodawane niekiedy w takich sytuacjach „he, he, ciekawe, kiedy się zorientuje, że nie zapłacił” nosi raczej znamiona pasywnej agresji niż profesjonalnego podejścia do klienta[4].
Biznesowa świadomość jest zatem trafnym rozpoznawaniem potrzeb interesariuszy. Mimo że balansowanie między różnorodnymi potrzebami właścicieli organizacji, zarządu, pracowników czy organów podatkowych może być trudne, to jednak stanowi istotę informacyjnej funkcji rachunkowości.
Biznesowa świadomość to również ciekawość intelektualna, która pociąga za sobą ocenę, analizę i interpretację informacji dostępnych w systemie rachunkowości. Księgowy mający świadomość biznesową rozumie, jak różne części organizacji współpracują ze sobą, aby odnieść sukces, i w jaki sposób kluczowe wskaźniki efektywności odzwierciedlają, jak każda z tych części wykonuje swoją pracę.
„Bystry biznesowo” księgowy przygląda się trendom, opracowuje spostrzeżenia i współpracuje z kierownictwem jednostki. Dzięki takiemu podejściu dział księgowości jawi się jej kierownictwu jako rzeczywiście przydatny – ma ono pewność, że dział ten pracuje nad zapewnieniem ochrony interesów całej organizacji, nie tylko swoich.
W przypadku usług biur rachunkowych, do których klienci często przychodzą z negatywnym nastawieniem (kojarząc biuro z podatkami do zapłaty), świadomy biznesowo księgowy instruuje ich, że księgowość to nie zło konieczne, ale informacyjna wartość dodana. Następnie faktycznie współpracuje z klientem i dostarcza wartości.
Biznesowa świadomość w biurach rachunkowych to także zdrowa polityka cenowa i niezaniżanie wartości świadczonych usług. To rozumienie, że ludzi zatrudnia się nie po to, by ktoś pomógł zaksięgować dokumenty, z którymi właściciel biura się nie wyrabia, tylko żeby zwiększyć zyskowność firmy.
Łatwe czy trudne
W czasach, gdy polski system podatkowy jest coraz bardziej niestabilny, zmienny i niedookreślony, łatwo zapomnieć, że istnieje coś więcej niż podatki i Polski Ład. Ale tym bardziej w takich momentach warto pamiętać o innych aspektach księgowości, tak by nie zgubić swojej tożsamości zawodowej.
Bądź świadoma/y biznesowo, nie daj się zastąpić oprogramowaniem!
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Kup dostęp do tego artykułu
Cena dostępu do pojedynczego artykułu tylko 12,30
Kup abonament
Abonamenty on-line | Prenumeratorzy | Członkowie SKwP | ||||||||
|
Bezpłatny dostęp do tego artykułu i ponad 3500 innych, dla prenumeratorów miesięcznika „Rachunkowość". Pomoc w uzyskaniu dostępu:
|
15% rabat na wszystkie zakupy. Zapytaj o kod w swoim Oddziale. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest organizacją, do której należy ponad 26 000 księgowych, a członkostwo wiąże się z licznymi korzyściami. |
„Rachunkowość” - od 75 lat źródło rzetelnej wiedzy!
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych