Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu – najnowsze interpretacje ZUS - 91
Świadczenia dla odchodzących z pracy
Od wypłat mających związek z rozwiązaniem stosunku pracy nie nalicza się składek ZUS – decyzja ZUS z 24.02.2022 r. (DI/100000/43/154/2022).
Spółka zawarła porozumienie o rozwiązaniu stosunku pracy z wieloletnimi pracownikami. Chciała się zobowiązać do wypłacenia im odpraw z tytułu zakończenia współpracy – miały mieć one wyłącznie charakter odpraw pieniężnych z tytułu rozwiązania stosunków pracy. Twórcy porozumienia nazwali je jednak „ekwiwalentem z tytułu zakończenia współpracy” (6-miesięczne wynagrodzenie) i „świadczeniem pieniężnym” (8-miesięczne wynagrodzenie). Są obliczane według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop.
Świadczenia dla odchodzących z pracy
Od wypłat mających związek z rozwiązaniem stosunku pracy nie nalicza się składek ZUS – decyzja ZUS z 24.02.2022 r. (DI/100000/43/154/2022).
Spółka zawarła porozumienie o rozwiązaniu stosunku pracy z wieloletnimi pracownikami. Chciała się zobowiązać do wypłacenia im odpraw z tytułu zakończenia współpracy – miały mieć one wyłącznie charakter odpraw pieniężnych z tytułu rozwiązania stosunków pracy. Twórcy porozumienia nazwali je jednak „ekwiwalentem z tytułu zakończenia współpracy” (6-miesięczne wynagrodzenie) i „świadczeniem pieniężnym” (8-miesięczne wynagrodzenie). Są obliczane według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop.
Kwoty obu składników przekraczają znacznie 15-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zawierając porozumienie, strony zgodnie ustaliły, że przyczyny rozwiązania stosunków pracy nie leżą po stronie pracodawcy, w szczególności nie jest to likwidacja stanowisk. Wyłączną i samodzielną podstawą rozwiązania umowy o pracę jest porozumienie stron.
Czy świadczenia te (będące przychodem ze stosunku pracy w rozumieniu updof) są wyłączone z oskładkowania?
Stanowisko ZUS: Podstawy wymiaru składek społecznych pracowników nie stanowią – zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia składkowego – odprawy, odszkodowania i rekompensaty wypłacane pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy, w tym z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, nieuzasadnionego bądź niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia, skrócenia okresu jej wypowiedzenia, niewydania w terminie bądź wydania niewłaściwego świadectwa pracy.
Wyłączenie to zostało skonstruowane w sposób ogólny, bez wskazywania konkretnych przepisów prawa pracy, przyznających prawo do takich świadczeń. Tytuły odszkodowań wymieniono jedynie przykładowo. W związku z tym przyjmuje się, że zawarty w ww. przepisie katalog świadczeń wyłączonych z podstawy wymiaru składek ma charakter otwarty, a powyższe wyłączenie dotyczy nie tylko odpraw czy odszkodowań przysługujących na podstawie przepisów powszechnie obowiązujących, lecz także wynikających z porozumień negocjowanych ze związkami zawodowymi na poziomie zakładu pracy lub indywidualnych porozumień zawieranych ze zwalnianymi pracownikami w ramach obowiązującej zasady swobody umów.
Par. 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia ma jednak zastosowanie jedynie w przypadku, gdy wypłata odszkodowania pozostaje w bezpośrednim i nierozerwalnym związku z faktem wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy.
Jedyną przyczyną wypłaty przez pracodawcę świadczenia powinno być ustanie zatrudnienia. Oznacza to, że tego typu świadczenie nie może być wypłacane przez pracodawcę w innych okolicznościach niż pozostające w ścisłym związku z rozwiązaniem stosunku pracy.
Fakt, że wypłata świadczenia następuje na podstawie np. porozumienia między pracodawcą a pracownikiem, nie wyklucza zastosowania wyłączenia przewidzianego w § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia.
Ekwiwalent z tytułu zakończenia współpracy oraz świadczenie pieniężne w wysokości 8-miesięcznego wynagrodzenia będą wypłacane z powodu rozwiązania stosunku pracy – rozwiązanie stosunku pracy jest powodem wypłaty tych świadczeń. Skoro tak, to nie podlegają one ubezpieczeniom społecznym.
Jednocześnie z art. 81 ust. 1 ustawy zdrowotnej wynika, że do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek emerytalnej i rentowych tych osób. Tym samym wyłączenie dotyczy też składek zdrowotnych.
Składka zdrowotna u przedsiębiorcy objętego ulgą IP Box
Wysokość składki zdrowotnej przedsiębiorcy korzystającego z ulgi IP Box zależy od tego, jak jest opodatkowana jego pozostała działalność – decyzja ZUS z 15.02.2022 r. (DI/100000/43/106/2022).
W ramach indywidualnej działalności gospodarczej przedsiębiorca rozlicza się z PIT na zasadach ogólnych (skala podatkowa) i jednocześnie korzysta z ulgi IP Box zgodnie z art. 30ca updof. Jaką składkę zdrowotną powinien odprowadzić od części dochodów objętych ulgą? Czy 4,9% podstawy wymiaru, a od pozostałej części – opodatkowanej według skali – 9%?
Stanowisko ZUS: W myśl art. 79 ust. 1 ustawy zdrowotnej składka zdrowotna wynosi 9% podstawy jej wymiaru, z zastrzeżeniem art. 79a, art. 80, art. 82 i art. 242.
[1] Ustawa z 6.03.2018 r. (tekst jedn. DzU z 2021 r. poz. 162).
Art. 79a ust. 1 stanowi, że składka zdrowotna osób prowadzących działalność pozarolniczą, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1, 3, 4 i 5 usus oraz w art. 18 ust. 1 Prawa przedsiębiorców[1], opłacających podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 30c updof (podatek liniowy), wynosi 4,9% podstawy wymiaru.
Zgodnie z art. 79a ust. 2 ustawy zdrowotnej tak jest również w przypadku, gdy ubezpieczony opłaca w tym samym roku kalendarzowym podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 30ca updof (korzysta z ulgi IP Box). Z przepisu tego wynika więc, że obniżoną stawkę składki zdrowotnej (4,9% zamiast 9%) mogą stosować tylko te osoby opłacające podatek z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (objęte ulgą IP Box), które jako podstawową formę opodatkowania wybrały podatek liniowy. Natomiast przedsiębiorcy, którzy z PIT rozliczają się wyłącznie według skali podatkowej, oraz tacy, którzy rozliczają się według skali podatkowej i jednocześnie korzystają z rozliczenia dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w ramach ulgi IP Box, opłacają składkę zdrowotną w wysokości 9% podstawy wymiaru.
Ubezpieczenie zdrowotne przy działalności indywidualnej i w spółce cywilnej
Suma dochodów z dwóch rodzajów działalności może być podstawą wymiaru składki zdrowotnej – decyzja ZUS z 17.02.2022 r. (WPI/200000/43/152/2022).
Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą oraz jest wspólnikiem spółki cywilnej. Obie formy działalności są opodatkowane tak samo (na zasadach ogólnych – według skali podatkowej). Przedsiębiorca w 2021 r. płacił składki zdrowotne od podwójnej podstawy wymiaru. Jak jest w 2022 r.?
Stanowisko ZUS: Zgodnie z art. 82 ust. 2 i 2a ustawy zdrowotnej, w przypadku gdy w ramach jednego z tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, wymienionych w art. 66 ust. 1, ubezpieczony uzyskuje więcej niż jeden przychód, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego z uzyskanych przychodów. Jednak jeżeli ubezpieczony prowadzi więcej niż jedną pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 81 ust. 2, składka zdrowotna jest opłacana od sumy dochodów, z zastrzeżeniem, że tak ustalona podstawa jej wymiaru nie może być niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Zgodnie z obowiązującym od 1.01.2022 r. art. 81 ust. 2c, za każdy miesiąc podlegania ubezpieczeniu osoby prowadzące działalność pozarolniczą, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1, 3, 4 i 5 usus oraz w art. 18 ust. 1 Prawa przedsiębiorców, opłacające PIT na zasadach określonych w art. 27, art. 30c lub art. 30ca updof, wpłacają składkę zdrowotną od miesięcznej podstawy wymiaru, stanowiącej dochód z działalności gospodarczej, uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, za który opłacana jest składka, ustalony w sposób określony w tym przepisie.
Natomiast, jak wynika z art. 81 ust. 2d ustawy zdrowotnej, jeżeli podstawa wymiaru składki w danym miesiącu, ustalona zgodnie z ust. 2c, jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego 1 stycznia danego roku, podstawę wymiaru składki za ten miesiąc stanowi kwota minimalnego wynagrodzenia obowiązującego 1 stycznia danego roku. Jeśli zatem przedsiębiorca, o którym mowa w pytaniu, znajdzie się w takiej sytuacji, podstawą wymiaru składki będzie kwota tego minimalnego wynagrodzenia.
Członkowie spółdzielni rolnej z ulgą w składce zdrowotnej
Składki na ubezpieczenie zdrowotne członków spółdzielni produkcyjnej nadal można obniżać do zera. Polski Ład nie unicestwił tej ulgi – decyzja ZUS z 15.02.2022 r. (WPI/200000/43/109/2022).
Spółdzielnia prowadzi produkcję rolniczą. Jej dochód w 100% pochodzi z tego źródła, z niego wypłaca zaliczki członkom. Do 31.12.2021 r., na podstawie art. 83 ust. 2 ustawy zdrowotnej, wysokość składki zdrowotnej członków była obniżana do 0 zł, z uwagi na zastosowanie zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 2 ust. 1 updof. Czy po wejściu w życie Polskiego Ładu nadal tak jest?
Stanowisko ZUS: Ponieważ dochód spółdzielni w całości pochodzi z produkcji rolniczej, obliczoną za poszczególne miesiące składkę na ubezpieczenie zdrowotne jej członków obniża się do 0 zł.
Na mocy art. 18 ust. 1 i 2, art. 20 ust. 1 w zw. z art. 4 pkt 10 usus oraz § 1 rozporządzenia składkowego podstawę wymiaru składek emerytalnej i rentowych członków spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych stanowi przychód w rozumieniu updof z tytułu członkostwa w spółdzielni, czyli z tytułu pracy w spółdzielni i wytwarzania na jej rzecz produktów rolnych, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych.
Natomiast w myśl art. 81 ust. 1 ustawy zdrowotnej do ustalenia podstawy wymiaru składki zdrowotnej członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek emerytalnej i rentowych tych osób. Jednocześnie, mając na uwadze art. 83 ust. 2 ustawy zdrowotnej, w przypadku nieobliczania przez płatnika zaliczki na PIT zgodnie z updof, składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości „0”. Ta zasada obowiązuje również w 2022 r.
Składka zdrowotna za członka komisji egzaminacyjnej
Członkowie komisji egzaminacyjnych podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu wynagrodzenia pobieranego przez nich w związku z pełnioną funkcją – decyzja Prezesa NFZ z 7.03.2022 r. (9/2022/BP).
[2] Ustawa z 22.03.1989 r. (tekst jedn. DzU z 2020 r. poz. 2159).
Przedsiębiorca działa na podstawie ustawy o rzemiośle[2]. Jednym z jego zadań jest przeprowadzanie egzaminów kwalifikacyjnych. Osoby wchodzące w skład komisji egzaminacyjnej otrzymują wynagrodzenie za udział w egzaminie. Zespoły egzaminacyjne są powoływane w zależności od potrzeb. W momencie powołania członka komisji na 5-letnią kadencję niemożliwe jest określenie, w jakiej liczbie egzaminów weźmie on udział, ilu kandydatów przeegzaminuje i jakie w związku z tym otrzyma wynagrodzenie.
Wynagrodzenie jest wypłacane niezwłocznie po przeprowadzonym egzaminie, na podstawie wykazu należności członków komisji egzaminacyjnej. Nie są z nimi zawierane odrębne umowy cywilnoprawne na pełnienie tych funkcji.
Czy członkowie komisji egzaminacyjnych, powoływani w ich skład, podlegają od 1.01.2022 r. obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego?
Stanowisko NFZ: Na mocy art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy zdrowotnej obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie. Przepis wprowadza dwie przesłanki, których kumulatywne spełnienie przesądza o podleganiu obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Pierwsza to powołanie do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, druga – pobieranie wynagrodzenia z tytułu pełnienia tej funkcji.
[3] Rozporządzenie z 10.01.2017 r. (DzU poz. 89 ze zm.).
Zgodnie z § 2 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych[3], komisję powołuje właściwy organ statutowy izby. Spełniona jest zatem pierwsza z przesłanek. Pojęcie „wynagrodzenia” jako drugiej przesłanki należy rozumieć szeroko, tj. jako wszelką formę przychodu przewidzianą w przepisach powszechnie obowiązującego prawa, jako podstawę ustalenia obowiązków daninowych. I ta przesłanka jest spełniona. Członkowie komisji egzaminacyjnej są powoływani do pełnienia tej funkcji i pobierają z tego tytułu wynagrodzenie. Z tych względów należy odprowadzić składki zdrowotne.
Wybór to nie powołanie
Osoby wybierane na członków zarządu izby rzemieślniczej nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu pobieranych przez nich diet. Nie działają bowiem na podstawie powołania – decyzja Prezesa NFZ z 7.02.2022 r. (8/2022/BP).
Przedsiębiorca (wpisany do KRS) działa na podstawie ustawy o rzemiośle. Ze statutu wynika, że jego organami są: walne zgromadzenie delegatów, zarząd izby, komisja rewizyjna, odwoławczy sąd. Na mocy uchwały zarządu jego członkom wypłaca się m.in. zwrot kosztów i utraconych zarobków, związanych z pełnieniem powierzonych obowiązków, w formie tzw. diety, tj. zwrotu zryczałtowanych wydatków i kosztów za udział w posiedzeniach zarządu. Wysokość i różnice w stawkach diet dla poszczególnych członków zarządu wynikają z zakresu powierzonych obowiązków. Posiedzenia zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej niż dwa razy w miesiącu, a zwrot kosztów i utraconych zarobków wypłacany jest niezwłocznie po posiedzeniu i na podstawie zestawienia sporządzonego przez dział kadr.
Czy z tytułu tych diet członkowie zarządu podlegają od 1.01.2022 r. obowiązkowemu ubezpieczeniu na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy zdrowotnej?
Stanowisko NFZ: Zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy zdrowotnej obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie. Prawodawca zastosował w ww. przepisie wyrażenie „akt powołania”. Kierując się dyrektywą wykładni językowej, różnym zwrotom języka prawnego nie należy nadawać tego samego znaczenia.
Sformułowania „akt powołania” nie można utożsamiać z innymi wyrażeniami odnoszącymi się do „wyboru” do pełnienia funkcji organów stanowiących osób prawnych. Nie została tu spełniona pierwsza z przesłanek, przesądzająca o podleganiu obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Jak wynika ze statutu, członkowie zarządu izby nie obejmują swoich funkcji na podstawie aktu powołania, lecz na podstawie wyboru. Zgodnie bowiem z § 12 ust. 2 statutu organy Izby, do których należy również zarząd, są wybierane na 4 lata. Z kolei § 12 ust. 4 statutu stanowi, że wybory m.in. do zarządu odbywają się w głosowaniu tajnym. Członkowie zarządu izby nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ nie pełnią swoich funkcji na mocy aktu powołania (lecz wyboru). Tymczasem art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy zdrowotnej wymaga, by osoba pełniąca funkcję była powołana aktem powołania.
Pakiet medyczny dla prezesa – ze składką ZUS
Dofinasowanie do pakietów medycznych dla członków zarządu powołanych do pełnienia funkcji na podstawie aktu powołania, nie skorzysta ze zwolnienia z oskładkowania – decyzja ZUS z 21.02.2022 r. (WPI/200000/43/103/2022).
Członkowie zarządu, którzy pełnią tę funkcję na mocy powołania, będą ponosić częściową odpłatność za pakiety medyczne. Takie zapisy wprowadzono do regulaminu wynagradzania. Czy mogą oni skorzystać ze zwolnienia w opłaceniu składki zdrowotnej z tytułu częściowo odpłatnych pakietów medycznych, na takich samych zasadach jak osoby zatrudnione na umowę o pracę, zleceniobiorcy i członkowie rady nadzorczej?
Stanowisko ZUS: Zgodnie z art. 81 ust. 8 pkt 11a ustawy zdrowotnej podstawą wymiaru składek zdrowotnych dla osób, o których mowa w art. 66 ust. 1 pkt 35a (osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie), jest kwota odpowiadająca wysokości ich wynagrodzenia pobieranego z tytułu powołania.
W rozporządzeniu składkowym wymienione zostały (w § 2 ust. 1) przychody podlegające wyłączeniu z podstawy wymiaru składek emerytalnej i rentowych, a tym samym także składki zdrowotnej. Wyłączenie to ma odpowiednie zastosowanie do pracowników oraz podmiotów wskazanych w jego § 5 ust. 1 i 2, czyli:
- osób wykonujących pracę nakładczą,
- funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej,
- osób wykonujących odpłatnie pracę w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania na podstawie skierowania do pracy,
- członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
- osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kc stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
- członków rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tej funkcji.
Osoby wskazane w art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy zdrowotnej nie zostały uwzględnione w rozporządzeniu, co oznacza, że nie mogą korzystać z wyłączeń nim określonych, w tym § 2 ust. 1 pkt 26, dotyczącego możliwości nieuwzględnienia korzyści materialnej wynikającej z układów zbiorowych pracy, regulaminu wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegającej na uprawnieniu do zakupu, po cenach niższych niż detaliczne, niektórych artykułów, przedmiotów bądź usług.
Nie ma zatem podstaw, by korzyść materialną w postaci pakietu medycznego wyłączyć z podstawy wymiaru składki zdrowotnej członków zarządu powołanych do pełnienia funkcji.
Prokurent – obniżenie składki zdrowotnej
Osobie powołanej do pełnienia funkcji prokurenta nie można obniżać składki zdrowotnej do 0 zł – decyzje ZUS z 7.03.2022 r. (WPI/200000/43/273/2022), 8.03.2022 r. (WPI/200000/43/243/2022) i 8.03.2022 r. (WPI/200000/43/256/2022).
W spółce z o.o. na mocy uchwały zarządu powołano prokurentów. Także na mocy uchwały będzie im wypłacane wynagrodzenie, które – w świetle interpretacji organów podatkowych – stanowi przychód z innych źródeł, o jakim mowa w art. 20 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 9 updof. Płatnik nie ma obowiązku pobierania od niego w trakcie roku zaliczek na PIT. Prokurent samodzielnie oblicza podatek w zeznaniu rocznym i go odprowadza.
W myśl art. 83 ust. 2 ustawy zdrowotnej w przypadku nieobliczania przez płatnika – zgodnie z updof – zaliczki na PIT od przychodów stanowiących podstawę wymiaru składki, składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości 0 zł.
Skoro wynagrodzenie prokurentów jest traktowane jako przychód z innych źródeł, od którego updof nie przewiduje obowiązku obliczania i pobierania zaliczek na PIT, to czy składka zdrowotna zostanie obniżona do 0 zł?
Stanowisko ZUS: Zgodnie z art. 81 ust. 8 pkt 11a ustawy zdrowotnej podstawą wymiaru składek osób powołanych do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania (wskazanych w art. 66 ust. 1 pkt 35a), które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie, jest kwota odpowiadająca wysokości ich wynagrodzenia, pobieranego z tytułu powołania. W myśl art. 79 składka zdrowotna jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy jej wymiaru. Natomiast stosownie do art. 85 ust. 17a za osobę, o której mowa w art. 66 ust. 1 pkt 35a, składkę jako płatnik oblicza, pobiera z wynagrodzenia ubezpieczonego i odprowadza podmiot wypłacający wynagrodzenie.
Mechanizm obniżania składki zdrowotnej do 0 zł, o czym stanowi art. 83 ust. 2 ustawy zdrowotnej, ma zastosowanie wyłącznie w okolicznościach wskazanych w art. 83 ust. 1, tj. do płatników (ubezpieczonych), do których odnosi się ust. 1. Art. 83 ust. 1 wskazuje na płatników, o których mowa w art. 85 ust. 1–13.
Osoby ubezpieczone z tytułu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie, są natomiast ujęte w art. 85 ust. 17a ustawy zdrowotnej. Tym samym, ubezpieczonych wskazanych w art. 66 ust. 1 pkt 35a nie dotyczy art. 83 ust. 2, pozwalający na zastosowanie mechanizmu obniżenia składki zdrowotnej do 0 zł.
Składka zdrowotna za osobę powołaną do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania powinna być naliczona i odprowadzona na zasadach ogólnych – w pełnej wysokości, od uzyskiwanego wynagrodzenia z tytułu pełnionej funkcji, bez względu na to, czy od wypłaconego tej osobie (tu: prokurentowi) wynagrodzenia przedsiębiorca, pełniący funkcję płatnika składek, ma obowiązek poboru zaliczki na PIT. Nie można jej obniżać do 0 zł.
Zgodnie z art. 82 ust. l ustawy zdrowotnej, w przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1, składka zdrowotna opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.
Płatnik składek będzie zobowiązany naliczać i opłacać składki zdrowotne od wynagrodzenia prokurenta także wówczas, gdy osoba ta będzie jednocześnie zatrudniona na umowę o pracę u innego płatnika, a od uzyskanego przez nią wynagrodzenia ze stosunku pracy będą odprowadzane składki społeczne i zdrowotne.
[4] Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1265). Szerzej na ten temat piszemy w: R. Majewska, Lista płac od 1.07.2022 r. – bez ulgi dla klasy średniej i rolowania zaliczek na PIT, s. 3.
Komentarz: Ustawa z 9.06.2022 r. zmieniająca Polski Ład[4] doprecyzowała zasady podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu przez prokurentów. Obecne brzmienie przepisów nie pozostawia wątpliwości, że są oni objęci tym ubezpieczeniem z tytułu pełnienia za wynagrodzeniem funkcji na podstawie powołania i że nie stosuje się do nich mechanizmu obniżania składki do 0 zł, z uwagi na niewystąpienie obowiązku poboru przez płatnika zaliczki na PIT.
Wynagrodzenie z zysku za rok ubiegły – nieoskładkowane
Od wynagrodzenia z zysku za 2021 r., wypłaconego prezesowi zarządu w 2022 r., nie trzeba odprowadzać składki zdrowotnej – decyzja ZUS z 30.03.2022 r. (DI/100000/43/313/2022).
Pan X jest prezesem w 4 spółkach. Ponadto w jednej z nich jest dodatkowo zatrudniony na umowę o pracę jako dyrektor; został zgłoszony do ZUS z kodem pracowniczym i są za niego odprowadzane składki społeczne i zdrowotne.
Z tytułu pełnienia funkcji prezesa zarządu na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników (powołania) dwa razy w roku wypłacane jest wynagrodzenie z zysku za rok poprzedni. W kwietniu 2022 r. była wypłacona zaliczka (50% szacowanego wynagrodzenia z zysku za 2021 r.), a w grudniu 2022 r. nastąpi całkowite rozliczenie i wypłata pozostałej części wynagrodzenia z zysku za 2021 r. Dotychczas spółka naliczała z tego tytułu tylko podatek dochodowy. Czy teraz musi zapłacić również składkę zdrowotną, a jeśli tak, to kiedy?
Stanowisko ZUS: Osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie (m.in. członkowie zarządu), zostały objęte ubezpieczeniem zdrowotnym od 1.01.2022 r. (art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy zdrowotnej). W przypadku gdy osoba powołana do pełnienia funkcji przed 1.01.2022 r. otrzyma w 2022 r. wynagrodzenie należne za okres wcześniejszy (tj. przed 2022 r.), nie powinno być ono uwzględniane w podstawie wymiaru składki zdrowotnej, gdyż jest należne za okres, w którym brak było tytułu do ubezpieczenia tej osoby.
Podobnie: decyzja ZUS z 30.03.2022 r. (WPI/200000/43/420/2022).
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Kup dostęp do tego artykułu
Cena dostępu do pojedynczego artykułu tylko 12,30
Kup abonament
Abonamenty on-line | Prenumeratorzy | Członkowie SKwP | ||||||||
|
Bezpłatny dostęp do tego artykułu i ponad 3500 innych, dla prenumeratorów miesięcznika „Rachunkowość". Pomoc w uzyskaniu dostępu:
|
15% rabat na wszystkie zakupy. Zapytaj o kod w swoim Oddziale. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest organizacją, do której należy ponad 26 000 księgowych, a członkostwo wiąże się z licznymi korzyściami. |
„Rachunkowość” - od 75 lat źródło rzetelnej wiedzy!
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
- Świadczenia dla odchodzących z pracy
- Składka zdrowotna u przedsiębiorcy objętego ulgą IP Box
- Ubezpieczenie zdrowotne przy działalności indywidualnej i w spółce cywilnej
- Członkowie spółdzielni rolnej z ulgą w składce zdrowotnej
- Składka zdrowotna za członka komisji egzaminacyjnej
- Wybór to nie powołanie
- Pakiet medyczny dla prezesa – ze składką ZUS
- Prokurent – obniżenie składki zdrowotnej
- Wynagrodzenie z zysku za rok ubiegły – nieoskładkowane