Rozliczenie delegacji (cz. VI) – oświadczenie o okolicznościach mających wpływ na prawo do świadczeń z tytułu podróży służbowej
Z tytułu podróży krajowej i podróży zagranicznej, odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę, pracownikowi przysługują diety i zwrot kosztów:
- przejazdów,
- dojazdów środkami komunikacji miejscowej,
- noclegów,
a także zwrot innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
Z tytułu podróży krajowej i podróży zagranicznej, odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę, pracownikowi przysługują diety i zwrot kosztów:
- przejazdów,
- dojazdów środkami komunikacji miejscowej,
- noclegów,
a także zwrot innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
Są one obliczane według zasad wskazanych w rozporządzeniu MPiPS z 29.01.2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 2190, dalej rozporządzenie delegacyjne), na podstawie rozliczenia przedstawionego przez pracownika.
Do składanego pracodawcy rozliczenia kosztów podróży służbowej pracownik załącza dokumenty, m.in. faktury, rachunki lub bilety potwierdzające poszczególne wydatki. Z oczywistych względów nie dotyczy to diet oraz wydatków objętych ryczałtami, bo ich charakter powoduje, że nie mogą być potwierdzane dokumentami, a jeśli pracodawca zwraca faktyczne koszty, które mogą być objęte ryczałtem (np. poniesione na przejazdy lokalne), pracownikowi nie przysługuje już ryczałt.
Co wynika z przepisów
Rozporządzenie delegacyjne przewiduje dwa oświadczenia pracownika związane z rozliczaniem delegacji, składane:
1) gdy przedstawienie dokumentu potwierdzającego wydatek nie jest możliwe – pracownik składa wówczas pisemne oświadczenie o dokonanym wydatku i przyczynach braku jego udokumentowania; obejmuje to sytuacje, w których pracownik nie mógł wejść w posiadanie takiego dokumentu (np. awaria zasilania uniemożliwiająca wydruk faktury), oraz te, gdy dokument utracił (chodzi zwłaszcza o dokumenty nieodtwarzalne – np. bilety na przejazd – lub trudno odtwarzalne – np. faktura za nocleg przy „egzotycznym” wyjeździe zagranicznym),
2) zgodnie z § 5 ust. 3 rozporządzenia – w uzasadnionych przypadkach pracownik składa pisemne oświadczenie o okolicznościach mających wpływ na prawo do diet, ryczałtów, zwrot innych kosztów podróży lub ich wysokość.
Oświadczenie niezbędne do dokonania rozliczeń
Rozporządzenie delegacyjne wskazuje, że pracownik składa oświadczenie „w uzasadnionych przypadkach”. Tymczasem w praktyce, przy większości delegacji, prawidłowe naliczenie świadczeń należnych pracownikowi wymaga uzyskania od niego pewnych informacji (w większym lub mniejszym zakresie) dotyczących:
- diet (czy było zapewnione całodzienne lub częściowe wyżywienie albo wyżywienie w cenie noclegu; przy delegacji zagranicznej – o której godzinie przekroczył granicę w drodze za granicę i w drodze powrotnej),
- kosztów noclegu (np. zapewnienie bezpłatnego noclegu przez instytucję zagraniczną, do której pojechał pracownik, godzina dotarcia do miejscowości docelowej w delegacji krajowej, mająca wpływ na prawo do ryczałtu noclegowego),
- ryczałtów na przejazdy lokalne (czy pracownik ponosił koszty tych przejazdów),
- kosztów przejazdów (np. prawo do ulgowych przejazdów, liczba przejechanych kilometrów przy użytkowaniu pojazdu niebędącego własnością pracodawcy).
Dlatego warto wprowadzić – jako zasadę – składanie tego rodzaju oświadczenia przy przekazywaniu rozliczenia wszystkich delegacji. Nie musi to być odrębny dokument – informacje mogą zostać przekazane na stosowanym przez pracodawcę wzorze rozliczenia podróży służbowej i najczęściej tak właśnie się dzieje.
Uwaga! Wymagając oświadczenia, pracodawca nie tylko uzyskuje informacje niezbędne do dokonania rozliczenia, lecz także nabywa podstawę do pociągnięcia pracownika do odpowiedzialności w razie wykrycia, że złożył nieprawdziwe oświadczenie. Ponadto dowodzi, że dołożył należytej staranności w celu uzyskania wyczerpujących danych pozwalających na prawidłowe rozliczenie – co może być istotne w kontrolnym postępowaniu podatkowym i ubezpieczeniowym, a w sferze budżetowej również w kontekście naruszenia dyscypliny finansów publicznych.
Regulacje wewnętrzne
Patrząc na zasady rozliczania poszczególnych świadczeń delegacyjnych, można wywnioskować, że w większości delegacji jakieś informacje od pracownika są niezbędne do prawidłowego obliczenia tych świadczeń. Nawet w przypadku bardzo krótkiej podróży samochodem służbowym istotna jest chociażby godzina wyjazdu i powrotu. Dlatego do kwestii oświadczeń warto odnieść się w regulacjach wewnętrznych, określających procedurę podróży służbowych.
Należy także przemyśleć stosowany wzór rozliczenia podróży albo wprowadzić osobne oświadczenie (w formie załącznika do rozliczenia) zawierające wszelkie potencjalnie potrzebne informacje (zwłaszcza gdy pracownicy odbywają długie samodzielne wyjazdy, podczas których pojawia się wiele okoliczności wpływających na prawo do diet – wielokrotne przekraczanie granic, noclegi w różnych hotelach, kolacje z kontrahentami, zapewnianie w poszczególnych miastach przewozów).
Uwaga! Przekazanie przez pracownika nieprawdziwych danych w związku z rozliczeniem delegacji może – szczególnie przy podróżach zagranicznych – prowadzić do uzyskania przez niego stosunkowo dużej kwoty nienależnej. Jeśli przekracza ona 800 zł, można mówić o przestępstwie i odpowiedzialności karnej. Poniżej tej kwoty jest to wykroczenie zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny (art. 119 § 1 Kodeksu wykroczeń).
Przykładowy zapis w regulacjach wewnętrznych
§ … |
1. Wraz z rozliczeniem odbytej podróży służbowej krajowej lub zagranicznej pracownik składa pisemne oświadczenie o okolicznościach mających wpływ na prawo do diet, ryczałtów, zwrot innych kosztów podróży lub ich wysokość.
2. Oświadczenie wskazane w ust. 1 składane jest według wzoru stanowiącego załącznik nr… do niniejszego regulaminu.
3. Informacje wskazane przez pracownika w oświadczeniu będą weryfikowane przez pracodawcę. W razie poświadczenia w nich nieprawdy będą wyciągane konsekwencje dyscyplinarne, a gdy na skutek nieprawdziwego oświadczenia pracownik uzyskał nienależne świadczenie w wysokości ponad 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę, pracodawca będzie informował prokuraturę o fakcie podejrzenia popełnienia przestępstwa.
Weryfikacja oświadczeń i rozliczeń
Pracownicy powinni mieć świadomość, że oświadczenia mogą podlegać weryfikacji. W miarę możliwości pracodawca powinien dokonywać takiej weryfikacji i w każdym przypadku ocenić dane wskazane w oświadczeniu.
Pracownik oświadczył, że podczas 10-dniowego pobytu w Madrycie hotel, w którym nocował, nie zapewniał śniadań w cenie noclegu. Po otrzymaniu rozliczenia zawierającego taką klauzulę pracodawca sprawdził na stronie internetowej hotelu, że zapewnia on śniadania w cenie noclegu, dostępne w szerokim przedziale czasowym (godziny realizowanych zadań służbowych nie uniemożliwiałyby pracownikowi skorzystania z nich).
Oświadczenie pracownika było zatem nieprawdziwe, trudno przyjąć, że zostało złożone przez pomyłkę (pracownik mógłby się pomylić co do jednego z 10 hoteli, w których nocował podczas dłuższej podróży zagranicznej, ale nie w opisanej sytuacji).
Na skutek zrealizowania tego rozliczenia pracownik uzyskałby nienależną (wyłudzoną) kwotę 75 euro (50 euro × 15% × 10).
Pracownik jechał samochodem w delegację z Gdańska do Berlina. Złożył oświadczenie, że granicę polsko-niemiecką przekroczył 3 godz. po wyjeździe z Gdańska. Osoba otrzymująca od niego dokumenty do rozliczenia powinna zwrócić na to uwagę. Odległość z Gdańska do granicy to ok. 350 km (ponad 4,5 godz. jazdy). Przyjęcie nierealnego oświadczenia oznacza, że pracownik otrzyma zawyżone świadczenie (za dłuższy czas pobytu na terenie Niemiec byłaby naliczana dieta w wysokości przewidzianej dla tego kraju, co prowadziłoby do znaczących różnic w ogólnych kosztach podróży). Kwestię tę należy wyjaśnić – pracownik mógł się pomylić.
Ustalenie godziny przekroczenia granicy w drodze lądowej stanowi częsty problem. W praktyce można podważyć mocno „przesadzone” oświadczenie (jak w przykładzie), lecz trudno kwestionować np. czas 30 min przy trasie 400–500 km. Tu jednak też mogą się pojawić obiektywne dowody na to, że pracownik mija się z prawdą.
Pracownik oświadczył, że wyjeżdżając z Polski, granicę polsko-niemiecką przekroczył o godz. 8.00. Do rozliczenia dołączył fakturę za tankowanie pojazdu na stacji znajdującej się tuż przed granicą, na której wskazana była godzina tankowania – 7.30.
Konieczna jest całościowa analiza dokumentów. Niekiedy nawet te niezwiązane z danym świadczeniem mogą wskazywać na jego niezgodność z prawdą.
Pracownicy jadący samochodem z Polski do zachodniej części Francji oświadczyli, że nocowali na terenie Francji. Nie przedstawili jednak dokumentów potwierdzających wydatek na nocleg. Przysługują im zatem ryczałty noclegowe, które nalicza się dla kraju faktycznego noclegu (nie zaś dla państwa docelowego). W rozliczeniu znalazło się także potwierdzenie kosztów tankowania z kolejnego poranka, ze stacji na terenie Niemiec. Ryczałt dla Francji wynosi 50 euro, dla Niemiec 42,5 euro.
W stosowanym wzorze oświadczenia można zawrzeć klauzulę:
Oświadczam, że zdaję sobie sprawę, iż w razie stwierdzenia poświadczenia nieprawdy zostanę pociągnięty do odpowiedzialności porządkowej i dyscyplinarnej, a ponadto pracodawca poinformuje prokuraturę o fakcie podejrzenia popełnienia przestępstwa, gdy na skutek nieprawdziwego oświadczenia zostanie mi wypłacone nienależne świadczenie w wysokości ponad 800 zł.
Złożenie nieprawdziwego oświadczenia samo w sobie nie podlega odpowiedzialności karnej.
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Kup dostęp do tego artykułu
Cena dostępu do pojedynczego artykułu tylko 12,30
Kup abonament
Abonamenty on-line | Prenumeratorzy | Członkowie SKwP | ||||||||
|
Bezpłatny dostęp do tego artykułu i ponad 3500 innych, dla prenumeratorów miesięcznika „Rachunkowość". Pomoc w uzyskaniu dostępu:
|
15% rabat na wszystkie zakupy. Zapytaj o kod w swoim Oddziale. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest organizacją, do której należy ponad 26 000 księgowych, a członkostwo wiąże się z licznymi korzyściami. |
„Rachunkowość” - od 75 lat źródło rzetelnej wiedzy!
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych