Prawo do zasiłku chorobowego pracownicy w ciąży
Z jakich przywilejów przy wypłacie tych świadczeń korzystają pracownice w ciąży?
Ubezpieczona ciężarna tylko w niektórych przypadkach ma uprawnienia korzystniejsze niż pozostali ubezpieczeni. Dotyczy to np. wyższego świadczenia za okres choroby lub dłuższego okresu zasiłkowego czy wyższej wysokości tego świadczenia. Nie odnosi się to jednak do okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku, chyba że ciężarna spełni określone warunki obowiązujące wszystkich ubezpieczonych.
Okres wyczekiwania
Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje ubezpieczonemu po upływie:
- 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega temu ubezpieczeniu obowiązkowo,
- 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega temu ubezpieczeniu dobrowolnie.
Okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (30, 90 dni) nazywany jest okresem wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego.
Istnieją wyjątki od powyższej zasady, pozwalające na wypłatę zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, które dotyczą także ubezpieczonej będącej w ciąży. Otóż prawo do zasiłku chorobowego przysługuje ciężarnej bez okresu wyczekiwania, jeżeli (art. 4 ust. 3 ustawy zasiłkowej):
- jest absolwentką szkoły, uczelni lub szkoły doktorskiej – o ile zostanie objęta ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpi do tego ubezpieczenia w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły, studiów lub kształcenia w szkole doktorskiej,
- jej niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
- jest posłem lub senatorem, który przystąpi do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji,
- jest funkcjonariuszem Służby Celnej, który przyjął propozycję pracy na podstawie art. 165 ust. 7 i art. 167 ust. 2 ustawy KAS, i stał się pracownikiem w jednostkach organizacyjnych KAS.
Prawo do zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania ma także pracownica w ciąży podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo, jeżeli udowodni wcześniejszy, co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego (do okresu tego zalicza się też okresy obowiązkowego ubezpieczenia społecznego przed 1.01.1999 r., które uprawniało do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, niezależnie od tego, jak długo trwały przerwy między okresami ubezpieczenia).
Do okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego ciężarnej zalicza się także poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej (art. 4 ust. 2 ustawy zasiłkowej).
Z pracownicą będącą w ciąży pracodawca zawarł umowę o pracę od 1.01.2020 r., a 16.01.2020 r. była ona niezdolna do pracy z powodu choroby. Przed podjęciem zatrudnienia na umowę o pracę, w okresie od 1.09.2019 do 13.12.2019 r. wykonywała ona umowę zlecenia i z tego tytułu podlegała dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu. W związku z tym, że łączny okres ubezpieczenia chorobowego, z przerwą nieprzekraczającą 30 dni (między umową zlecenia a umową o pracę), wynosi ponad 30 dni, pracownica ma prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy, tj. od 16.01.2020 r.
Uwaga: jeżeli nie wystąpią ww. wyjątkowe okoliczności, to ubezpieczona będąca w ciąży nabywa prawo do zasiłku chorobowego dopiero po okresie wyczekiwania (30, 90 dni), w zależności od tytułu, z którego podlega temu ubezpieczeniu. Sam fakt, że ubezpieczona jest w ciąży, nie stanowi okoliczności uprawniającej ją do zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania.
Zasiłek w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego i po ustaniu tytułu do niego
Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonej, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego (art. 6 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Przysługuje także po ustaniu tego ubezpieczenia, jeżeli niezdolność do pracy powstała w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego i trwa nadal po jego ustaniu (art. 7 ustawy zasiłkowej).
Należy tu dodać, że z pracownicą będącą w ciąży pracodawca może rozwiązać umowę o pracę tylko w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy. Gdy ubezpieczona będąca w ciąży pobiera zasiłek chorobowy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego i po ustaniu tego ubezpieczenia jest nadal niezdolna do pracy, zasiłek za okres po ustaniu ubezpieczenia, do dnia porodu wypłaca jej oddział ZUS. Oddział ZUS będzie także płatnikiem zasiłku macierzyńskiego.
Jeżeli pracodawca nie ogłosił upadłości lub likwidacji firmy, to pracownica w ciąży jest objęta ochroną stosunku pracy i pracodawca nie może rozwiązać z nią umowy o pracę bez względu na to, czy jest ona zdrowa i świadczy pracę, czy jest niezdolna do pracy z powodu choroby. Ochrona taka przysługuje jej bowiem także przez cały okres, w którym ma prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa (wynagrodzenia za czas choroby, zasiłku chorobowego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego).
Zasiłki chorobowy i macierzyński za okres po ustaniu ubezpieczenia otrzyma także kobieta, z którą w okresie ciąży pracodawca rozwiązał umowę o pracę z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym wyrokiem sądu.
Jeżeli pracownica będąca w ciąży sama rozwiąże stosunek pracy, także będzie miała prawo do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, o ile jej niezdolność do pracy powstanie:
- w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego i będzie trwała nieprzerwanie po ustaniu tego ubezpieczenia;
- po ustaniu ubezpieczenia, nie później niż w ciągu:
- 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego,
- 3 mies. od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby,
i będzie trwała bez przerwy co najmniej 30 dni.
Zasiłek chorobowy przysługuje jej w takim przypadku aż do wyczerpania pełnego okresu zasiłkowego (270 dni), ale należy pamiętać, że nie przysługuje jej zasiłek macierzyński, który co do zasady przysługuje ubezpieczonej, która urodziła dziecko w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego albo w czasie urlopu wychowawczego (art. 29 ust. 1 ustawy zasiłkowej).
Okres zasiłkowy
Okres wypłaty zasiłku chorobowego wynosi 182 dni, ale dla ubezpieczonej będącej w ciąży okres ten jest dłuższy i trwa 270 dni (art. 8 ustawy zasiłkowej). Nie ma przy tym znaczenia, czy ubezpieczona będąca w ciąży jest niezdolna do pracy w związku z ciążą, czy chorobami niemającymi związku z ciążą (np. przeziębienie).
Przypomnijmy, że do jednego okresu zasiłkowego wlicza się okresy niezdolności do pracy z powodu tej samej choroby lub różnych chorób, jeżeli nie występują między nimi przerwy (art. 9 ust. 1 ustawy zasiłkowej).
Pracownica w ciąży była niezdolna do pracy z powodu przeziębienia – od 8.01.2020 do 19.01.2020 r. (12 dni), i z powodu powikłań ciążowych – od 20.01.2020 do 26.01.2020 r. (7 dni). Ponieważ między niezdolnością do pracy z powodu przeziębienia i z powodu powikłań ciążowych nie było przerwy, oba rodzaje niezdolności należy zaliczyć do jednego okresu zasiłkowego, wynoszącego łącznie 19 dni.
Do jednego okresu zasiłkowego wlicza się także okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekracza 60 dni (art. 9 ust. 2 ustawy zasiłkowej).
Ciężarna pracownica 6.11.2019 r. stała się niezdolna do pracy z powodu choroby i niezdolność ta trwała do 20.11.2019 r. (15 dni). Ponownie z powodu choroby otrzymała zwolnienie lekarskie z kodem literowym „A”, obejmujące okres od 10.12.2019 do 22.12.2019 r. (13 dni). Ponieważ między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy przerwa była krótsza niż 60 dni, a w obu okresach pracownica była niezdolna do pracy z powodu tej samej choroby, na co wskazuje kod literowy „A” w zaświadczeniu lekarskim, okresy obu rodzajów niezdolności należy zaliczyć do jednego okresu zasiłkowego, wynoszącego 28 dni.
Dokumentowanie prawa do zasiłku a jego wysokość
Zasiłek chorobowy za okres niezdolności do pracy przypadającej na okres ciąży przysługuje w wysokości 100% podstawy jego wymiaru (art. 11 ust. 2 pkt 1 ustawy zasiłkowej).
Zasiłek w tej wysokości wypłaca się na podstawie zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego niezdolność do pracy z powodu choroby (ZUS ZLA), w którym lekarz wystawiający zaświadczenie zamieści kod literowy „B” (art. 53 ust. 1, art. 55 ust. 1, art. 55a ust. 7, art. 57 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej). Jeżeli w zaświadczeniu lekarskim brak kodu literowego „B”, to stan ciąży ubezpieczona może udokumentować także odrębnym zaświadczeniem lekarskim, z którego będzie wynikało, że w okresie orzeczonej w nim niezdolności do pracy była w ciąży.
Jeżeli po okresie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, za który zasiłek chorobowy został wypłacony w wysokości 70 lub 80% podstawy wymiaru, pracownica urodziła dziecko, przysługuje jej wyrównanie zasiłku chorobowego do wysokości 100% podstawy wymiaru. Wyrównanie to wypłaca się na wniosek ubezpieczonej, do którego powinna ona dołączyć zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży w okresie niezdolności do pracy.
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Kup dostęp do tego artykułu
Cena dostępu do pojedynczego artykułu tylko 12,30
Kup abonament
Abonamenty on-line | Prenumeratorzy | Członkowie SKwP | ||||||||
|
Bezpłatny dostęp do tego artykułu i ponad 3500 innych, dla prenumeratorów miesięcznika „Rachunkowość". Pomoc w uzyskaniu dostępu:
|
15% rabat na wszystkie zakupy. Zapytaj o kod w swoim Oddziale. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest organizacją, do której należy ponad 26 000 księgowych, a członkostwo wiąże się z licznymi korzyściami. |
„Rachunkowość” - od 75 lat źródło rzetelnej wiedzy!
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych