Fundusz na cele inwestycyjne jako narzędzie wspierania reinwestycji zysków
Podatnicy CIT mogą od 1.01.2021 r. korzystać z dwóch narzędzi podatkowych, które pozwalają na nieopodatkowanie reinwestowanego zysku. Pierwsze rozwiązanie, czyli ryczałt od dochodów spółek (tzw. estoński CIT), jest całkowicie odrębnym, alternatywnym systemem opodatkowania dochodów spółek. Stanowi implementację do polskiego systemu podatkowego koncepcji podatku od dystrybuowanych zysków.
Drugie rozwiązanie to specjalny fundusz na cele inwestycyjne (dalej fundusz inwestycyjny), który pozwala na uwzględnienie w kosztach podatkowych przyszłych, dopiero planowanych inwestycji. Fundusz ten jest dostępny w ramach klasycznych reguł opodatkowania dochodu.
Zarówno ryczałt od dochodów spółek, jak i fundusz inwestycyjny prowadzą do podobnego rezultatu ekonomicznego – zwiększenia środków pozostających do dyspozycji podatnika w celach inwestycyjnych. W zależności od sytuacji podatnika korzystniejsze może się okazać wykorzystanie pierwszego bądź drugiego narzędzia podatkowego.
Zmiany, które wchodzą w życie od 1.01.2022 r., dotyczą głównie ryczałtu od dochodów spółek, jednak pośrednio, przez odpowiednie odwołanie, znajdują także zastosowanie do funduszu na cele inwestycyjne. W konsekwencji nie będzie już obowiązku weryfikowania ...
Wyświetlono 5% treści artykułu
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Możesz mieć dostęp do pełnej treści tego artykułu jeżeli:
masz abonament on-line
- miesiąc - 59,00
- kwartał - 140,00
- pół roku - 235,00
- rok - 340,00
jesteś prenumeratorem miesięcznika „Rachunkowość”
Pomoc
- telefon: 22 826 56 21
- email: ⇒ pren@rachunkowosc.com.pl