Pensja wypłacana po śmierci pracownika niekiedy bez PIT

Możliwe jest nienaliczanie przez płatnika zaliczki od wypłat dokonywanych – tytułem praw majątkowych po śmierci pracownika – członkom jego rodziny, jednak tylko na pisemny wniosek uprawnionego.
Dla kogo płaca po zmarłym
Z dniem śmierci pracownika (a dokładnie z upływem dnia, w którym zmarł – wyrok SN z 10.06.2014 r., III PK 123/13) stosunek pracy wygasa, a wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy, których zakład pracy nie zdążył mu wypłacić, przekształcają się w prawa majątkowe, przechodząc w równych częściach na małżonka zmarłego i innych członków jego rodziny, spełniających warunki do uzyskania renty rodzinnej (art. 631 Kp, patrz tabela).
W świetle przywołanego orzeczenia SN pojęcie „praw majątkowych przysługujących z racji śmierci pracownika” jest rozumiane szeroko i obejmuje:
- wynagrodzenie w szerokim znaczeniu (pensja zasadnicza, dodatki, premie, wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy, np. za chorobę, urlop, zwolnienia od pracy),
- nagrody jubileuszowe i odprawy (z tytułu rozwiązania stosunku pracy, emerytalne i rentowe),
- świadczenia o charakterze deputatowym i ekwiwalenty pieniężne za nie (należności za podróż służbową, ryczałty za używanie prywatnego auta do celów służbowych, własnych narzędzi pracy czy własnej odzieży roboczej),
- odszkodowania (np. za nieprawidłowe zwolnienie z pracy, niewydanie świadectwa pracy, mobbing, nierówne traktowanie w zatrudnieniu), jeśli zatrudniony nabył do nich prawo za życia, pracodawca ich nie zrealizował, a prawo to wynika z przepisów prawa pracy rangi kodeksowej, ustawowej, zakładowej (np. regulamin płac) bądź z umowy o pracę.
Kto nabywa prawa majątkowe po śmierci pracownika
Osoba uprawiona | Warunki łączne |
Małżonek pracownika w dniu jego śmierci | przysługują mu prawa majątkowe, nawet jeśli w dniu śmierci pracownika był wydziedziczony albo małżonkowie pozostawali w rozdzielności majątkowej bądź prawnej lub w faktycznej separacji |
Dziecko własne pracownika, jego małżonka lub przysposobione |
|
Wnuk, rodzeństwo lub inne dziecko przyjęte na wychowanie i utrzymanie (z wyjątkiem rodziny zastępczej i rodzinnego domu dziecka) przed osiągnięciem pełnoletności | muszą być spełnione wymogi wskazane w wierszu powyżej, a ponadto:
|
Rodzic, w tym ojczym, macocha i osoba przysposabiająca |
|
Uproszczony tryb
Wskazane prawa majątkowe nie wchodzą w skład spadku po zmarłym. Najbliżsi nabywają je w trybie uproszczonym, bez stwierdzania nabycia spadku – nawet jeśli zostali w testamencie wydziedziczeni (por. wyrok SA w Szczecinie z 6.06.2013 r., III APa 5/13). Regulacja zawarta w art. 631 Kp ustanawia niezależny od dziedziczenia porządek następstwa prawnego w zakresie sukcesji praw majątkowych ze stosunku pracy. Stanowi ona unormowanie odrębne w odniesieniu do ogólnych reguł prawa spadkowego – czytamy w wyroku SN z 10.06.2014 r. (III PK 123/13). W tym przypadku spadkobranie wchodzi w grę, dopiero jeśli pracodawca nie znajdzie żadnej osoby uprawnionej do praw majątkowych. Wystarczy istnienie jednego uprawnionego podmiotu (tj. osoby spełniającej warunki do uzyskania renty rodzinnej), a świadczenie to nie wejdzie do masy spadkowej i wypłacone zostanie tej osobie – wskazała KIS w interpretacji z 11.05.2022 r. (0114-KDIP3-1.4011.173.2022.2.MG).
Pobór zaliczki na podatek
Wypłata praw majątkowych z tytułu śmierci pracownika stanowi przychód z praw majątkowych określony w art. 18 updof. W jego świetle za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.
Zgodnie z interpretacją IS w Łodzi z 28.01.2016 r. (IPTPB3/4511-263/15-2/AC) przepis ten nie podaje normatywnej definicji przychodów z praw majątkowych i nie stanowi katalogu zamkniętego, na co wskazuje wyrażenie „w szczególności”. Tą kategorią został objęty każdy przychód osiągnięty przez podatnika w związku z posiadaniem przez niego praw o charakterze majątkowym. Skoro zatem małżonce i małoletniemu synowi zmarłego pracownika − w myśl Kp − przysługiwało prawo do otrzymania świadczenia mającego swe źródło w stosunku pracy (prawo majątkowe), to wypłata świadczenia stanowi realizację tego prawa majątkowego, a w konsekwencji powstaje przychód z praw majątkowych.
W myśl art. 41 updof od przychodów z praw majątkowych płatnicy mają obowiązek pobierać 12-proc. zaliczkę na PIT, pomniejszając świadczenie o koszty uzyskania przychodów z art. 22 ust. 9 updof oraz o potrącone przez siebie ew. składki społeczne ze środków ubezpieczonego. Opisane przychody nie wchodzą do podstawy wymiaru składek społecznych, a art. 22 ust. 9 updof nie przewiduje kosztów dla praw majątkowych uzyskanych po śmierci pracownika. W konsekwencji płatnik nalicza i ujmuje z nich jedynie zaliczkę na PIT obliczoną według najniższej stawki oraz wykazuje w informacji PIT-11 (część E wiersz 9 „Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 updof”), którą przekazuje podatnikom w terminie do końca lutego kolejnego roku oraz elektronicznie US właściwemu dla miejsca zamieszkania – do końca stycznia następnego roku.
Bez podatku tylko na wniosek uprawnionego
Uprawniony członek rodziny może złożyć byłemu pracodawcy zmarłego sporządzony na piśmie wniosek o niepobranie zaliczek na PIT od ww. przychodów z praw majątkowych, pod warunkiem że łącznie spełni poniższe wymogi:
- dochód z racji praw majątkowych uzyskany od danego płatnika nie przekracza rocznie ilorazu kwoty zmniejszającej podatek i najniższej stawki PIT określonej w skali podatkowej, tj. kwoty 30 tys. zł,
- nie osiąga on innych dochodów, od których zaliczki na PIT pomniejsza się o ulgę miesięczną (np. dochodów z pracy, jeśli złożył zakładowi pracy oświadczenie PIT-2), ani dochodów, od których zaliczki ustala się na mocy art. 44 ust. 3 updof (z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali, ustalane co miesiąc).
Beneficjent powinien złożyć stosowny wniosek jak najwcześniej, ponieważ płatnik uwzględnia go najpóźniej od następnego miesiąca po miesiącu jego otrzymania.
Na podobnych zasadach płatnik będzie odstępował od poboru zaliczki na PIT od dochodu osoby, która prawa majątkowe z tytułu śmierci pracownika otrzyma po 31.12.2022 r. Uprawniony będzie mógł złożyć stosowny wniosek na piśmie albo w inny sposób przyjęty u płatnika (art. 31a ust. 1 updof w brzmieniu obowiązującym od 1.01.2023 r.), o ile zgodnie z jego przewidywaniami osiągane przez niego w danym roku kalendarzowym dochody opodatkowane według skali podatkowej nie przekroczą 30 tys. zł.
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Kup dostęp do tego artykułu
Cena dostępu do pojedynczego artykułu tylko 12,30
Kup abonament
Abonamenty on-line | Prenumeratorzy | Członkowie SKwP | ||||||||
|
Bezpłatny dostęp do tego artykułu i ponad 3500 innych, dla prenumeratorów miesięcznika „Rachunkowość". Pomoc w uzyskaniu dostępu:
|
15% rabat na wszystkie zakupy. Zapytaj o kod w swoim Oddziale. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest organizacją, do której należy ponad 26 000 księgowych, a członkostwo wiąże się z licznymi korzyściami. |
„Rachunkowość” - od 75 lat źródło rzetelnej wiedzy!
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych