Korzystanie z urlopu opiekuńczego a „trzynastka” w jednostkach sfery budżetowej
W wielu przypadkach, w których dotychczas pracownicy „budżetówki” nie mogli nabyć prawa do świadczenia:
- w związku z zatrudnieniem krótszym niż 6 mies. lub
- gdy z powodu nieobecności w pracy nie przepracowali w roku kalendarzowym co najmniej 6 mies.,
- będzie opłacalne wzięcie chociażby jednego dnia tego urlopu i w efekcie uzyskanie dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
W wielu przypadkach, w których dotychczas pracownicy „budżetówki” nie mogli nabyć prawa do świadczenia:
- w związku z zatrudnieniem krótszym niż 6 mies. lub
- gdy z powodu nieobecności w pracy nie przepracowali w roku kalendarzowym co najmniej 6 mies.,
będzie opłacalne wzięcie chociażby jednego dnia tego urlopu i w efekcie uzyskanie dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
Wymóg przepracowania minimalnego okresu
Ustawa z 12.12.1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 1872, dalej ustawa) określa zasadę dotyczącą przepracowania minimalnego okresu w celu nabycia prawa do trzynastki. Pracownik uzyskuje prawo do dodatkowego wynagrodzenia w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Jeżeli nie przepracował całego roku kalendarzowego, ma prawo do tego świadczenia w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, jednak pod warunkiem że okres ten wynosił co najmniej 6 mies.
Pracownik od wielu lat jest zatrudniony w jednostce samorządowej. W 2022 r. chorował łącznie przez 7 mies. Nie uzyskał trzynastki za 2022 r. „Przepracowanie” oznacza faktyczne wykonywanie pracy, a nie tylko pozostawanie w stosunku pracy. Okresy pobierania przez niezdolnego do pracy pracownika wynagrodzenia i zasiłku chorobowego nie podlegają wliczeniu do 6-miesięcznego okresu przepracowanego w danym roku kalendarzowym, wymaganego do nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego (uchwała SN z 7.07.2011 r., III PZP 3/11). Pomimo zatem całorocznego trwania zatrudnienia nie został w tym przypadku spełniony warunek faktycznego przepracowania co najmniej 6 mies.
Wyjątki od reguły
Przepracowanie krótszego okresu zasadniczo nie pozwala na uzyskanie dodatkowego wynagrodzenia, jednak w art. 2 ust. 3 ustawy przewidziano kilka grup wyjątków. Obejmują one:
- nawiązanie lub rozwiązanie stosunku pracy w związku z sytuacjami wymienionymi w ustawie (np. rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę, podjęcie zatrudnienia na podstawie powołania lub wyboru),
- powołanie pracownika do czynnej służby wojskowej albo skierowanie do odbycia służby zastępczej,
- wygaśnięcie stosunku pracy w związku ze śmiercią pracownika,
- korzystanie z urlopów wymienionych w art. 2 ust. 3 pkt 6 i 6a ustawy, czyli: urlopu wychowawczego, macierzyńskiego, na warunkach macierzyńskiego, ojcowskiego, rodzicielskiego, urlopu dla poratowania zdrowia, a także urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego (w przypadku nauczyciela bądź nauczyciela akademickiego), a od 26.04.2023 r. – również urlopu opiekuńczego.
Zasadnicze pytanie brzmi: czy okres przepracowany w ciągu roku wraz z okresem trwania któregoś z ww. urlopów musi obejmować co najmniej 6 mies., by powstało prawo do trzynastki w wysokości proporcjonalnej do tego okresu?
Przepisy nie pozwalają na przyjęcie takiego ograniczenia. Ustawodawca wskazuje, że w wymienionych w art. 2 ust. 3 ustawy przypadkach „przepracowanie co najmniej 6 mies. warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane”. Suma okresu faktycznie przepracowanego i któregoś z okresów wymienionych powyżej nie musi wynosić co najmniej 6 mies. Taka interpretacja w pełni znajduje uzasadnienie w treści przepisów ustawy.
Nie ma przy tym żadnego dodatkowego warunku związanego z okresem pozostawania w zatrudnieniu czy z okresem trwania danego urlopu. Wystarczającym warunkiem nabycia prawa do trzynastki (oczywiście w wysokości proporcjonalnej) jest:
- przypadający w całym roku kalendarzowym chociażby jeden dzień przepracowany oraz
- przebywanie choć przez jeden dzień np. na urlopie ojcowskim.
Istotna zmiana
W tym kontekście rozszerzenie o urlop opiekuńczy katalogu sytuacji, w których przepracowanie co najmniej pół roku nie jest wymagane, stanowi znaczącą zmianę. Dotychczas wskazane w ustawie urlopy co do zasady były związane z pewną szczególną sytuacją – najczęściej rodzicielską (ew. inną, jeżeli chodzi o nauczycieli). Zawężało to znacznie grupę osób, które korzystały z tego wyjątku i uzyskiwały trzynastkę np. przy 4-miesięcznym pozostawaniu w zatrudnieniu.
Zgodnie z art. 1731 Kp urlop opiekuńczy przysługuje w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny bądź zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Wymiar urlopu ustalono na 5 dni w roku kalendarzowym. Jest to urlop, który w założeniach powinien być stosunkowo łatwo uzyskiwany przez pracownika. Oczywiście prawo do niego powstaje po spełnieniu pewnych przesłanek, ale pracodawca nie ma praktycznie możliwości nawet weryfikacji oświadczenia pracownika o poważnym problemie zdrowotnym członka rodziny lub osoby, z którą pracownik zamieszkuje (nie ma podstaw domagania się zaświadczenia lekarskiego).
Analizując przepisy dotyczące urlopu opiekuńczego, można postawić tezę, że właściwie każdy pracownik mający rodzinę (członkowie rodziny – w kontekście urlopu opiekuńczego – zostali zdefiniowani w art. 1731 Kp) lub z kimś zamieszkujący (bez względu na relacje łączące go z tą osobą) może dosyć łatwo uzyskać ten urlop. To zaś oznacza, że każda osoba, która nie będzie spełniała warunku przepracowania co najmniej 6 mies. w jednostce budżetowej, będzie rozważała wykorzystanie chociażby jednego dnia tego urlopu, by uzyskać trzynastkę.
Co prawda urlop jest niepłatny, ale nie trzeba szczególnych wyliczeń, by stwierdzić, że np. przy 5-miesięcznym zatrudnieniu w jednostce budżetowej opłacalne jest zrealizowanie jednego dnia wolnego bez wynagrodzenia, aby uzyskać – mówiąc skrótowo – dodatkowe wynagrodzenie roczne w wymiarze 8,5% wynagrodzenia za ten okres.
Można założyć, że praktycznie w każdym przypadku kilkumiesięcznego zatrudnienia opisana zmiana w przepisach ustawy doprowadzi do konieczności wypłacania trzynastek.
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Kup dostęp do tego artykułu
Cena dostępu do pojedynczego artykułu tylko 12,30
Kup abonament
Abonamenty on-line | Prenumeratorzy | Członkowie SKwP | ||||||||
|
Bezpłatny dostęp do tego artykułu i ponad 3500 innych, dla prenumeratorów miesięcznika „Rachunkowość". Pomoc w uzyskaniu dostępu:
|
15% rabat na wszystkie zakupy. Zapytaj o kod w swoim Oddziale. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest organizacją, do której należy ponad 26 000 księgowych, a członkostwo wiąże się z licznymi korzyściami. |
„Rachunkowość” - od 75 lat źródło rzetelnej wiedzy!
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych