Kary umowne w umowie zlecenia
Kara umowna ma charakter z góry ustalonej, ryczałtowej kwoty odszkodowania, co może mieć istotne znaczenie w przypadkach, gdy ustalenie rzeczywistej wysokości powstałej szkody jest znacznie utrudnione. Umowa może przy tym przewidywać swoisty system kar umownych, przypisując ich różne wysokości konkretnym naruszeniom zobowiązań i nieprawidłowemu realizowaniu poszczególnych czynności, do których wykonania zobowiązał się zleceniobiorca. Może to wpłynąć pośrednio na zachowanie przez niego większej staranności przy działaniach, które mają dla zleceniodawcy wyższą wartość bądź których nieprawidłowe wykonanie wiąże się dla zleceniodawcy z wyższym ryzykiem.
Kara umowna ma charakter z góry ustalonej, ryczałtowej kwoty odszkodowania, co może mieć istotne znaczenie w przypadkach, gdy ustalenie rzeczywistej wysokości powstałej szkody jest znacznie utrudnione. Umowa może przy tym przewidywać swoisty system kar umownych, przypisując ich różne wysokości konkretnym naruszeniom zobowiązań i nieprawidłowemu realizowaniu poszczególnych czynności, do których wykonania zobowiązał się zleceniobiorca. Może to wpłynąć pośrednio na zachowanie przez niego większej staranności przy działaniach, które mają dla zleceniodawcy wyższą wartość bądź których nieprawidłowe wykonanie wiąże się dla zleceniodawcy z wyższym ryzykiem.
Zapisy o karach umownych nie mogą naruszać zasad współżycia społecznego, tzn. nie mogą to być kwoty nadmierne, a także nieadekwatne do wartości prac wykonywanych przez zleceniobiorcę.
Niniejszy artykuł odnosi się do umów zlecenia w szerokim rozumieniu, obejmującym poza typowymi zleceniami (art. 734 Kc) umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu (art. 750 Kc).
Odpowiedzialność za szkodę
Zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania czynności wchodzących w zakres umowy z należytą starannością. Jego odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania opiera się na cywilnoprawnej odpowiedzialności za szkodę. Będzie zobowiązany do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, o ile nie było to następstwem okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności.
Łączne spełnienie trzech poniższych warunków będzie skutkować odpowiedzialnością zleceniobiorcy:
- niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania,
- powstanie szkody,
- związek przyczynowo-skutkowy między niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem zobowiązania a szkodą.
Aby uwolnić się od odpowiedzialności, dłużnik powinien udowodnić zaistnienie takich okoliczności, które w danej sprawie dadzą podstawę do oceny, że nienależyte wykonanie zobowiązania nie jest następstwem okoliczności, za które ponosi on odpowiedzialność (wyrok SN z 9.01.2002 r., V CKN 630/00).
Pojęcie „szkody” obejmuje:
- stratę – zmniejszenie majątku wierzyciela na skutek zdarzenia, z którym jest związana odpowiedzialność dłużnika (np. rozbita szyba w samochodzie – koszty nowej szyby i jej wstawienia),
- utracone korzyści – brak zwiększenia majątku wierzyciela, do którego by doszło, gdyby dłużnik poprawnie wykonał swoje zobowiązanie (np. w związku z wybiciem szyby w samochodzie zleceniodawcy nie można było zrealizować usługi i nie powstało zakładane przysporzenie po jego stronie).
Istotna dla odpowiedzialności zleceniobiorcy jest zasada, że nie można się domagać odszkodowania za szkodę związaną z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem zobowiązania będącego następstwem okoliczności, za które nie ponosi on odpowiedzialności. Zleceniobiorca musi jednak ten fakt udowodnić.
Wina występuje w formie:
- umyślnej – zleceniobiorca świadomie nie wykonuje prawidłowo i w całości zobowiązania, można powiedzieć, że jest to działanie (lub zaniechanie) zamierzone,
- nieumyślnej – przybiera formę lekkomyślności lub niedbalstwa (zleceniobiorca ma zamiar wykonać zobowiązanie zgodnie z treścią zawartej umowy oraz ze specyfiką realizowanych czynności, jednak jego działania są niepełne, pomija pewne czynności, czeka na inicjatywę innych osób, których współdziałanie jest potrzebne przy pewnych elementach zobowiązania, zamiast podjąć staranne działanie w celu zrealizowania przez nich tych prac itp.).
Należyta staranność
Zleceniobiorca odpowiada (jeżeli z ustawy lub z czynności prawnej nie wynika co innego) za niezachowanie należytej staranności (art. 472 Kc). Zgodnie z art. 355 Kc dłużnik jest zobowiązany do staranności ogólnie wymaganej w stosunkach danego rodzaju (należyta staranność). Należytą staranność dłużnika w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej określa się przy uwzględnieniu zawodowego charakteru tej działalności.
Jak trafnie wskazał SN w wyroku z 19.12.2002 r. (II CKN 1067/00), zarzut naruszenia art. 355 § 2 Kc mógłby być podnoszony dopiero wówczas, gdyby doszło do niewykonania lub nienależytego wykonania przez dłużnika obowiązków kontraktowych. Oznacza to, że powinien się pojawić stan niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania obciążającego dłużnika i wynikającego z umowy, a dopiero wówczas można dokonywać oceny tego stanu przy konstruowaniu odpowiedniego wzorca staranności dłużnika.
Ocena należytej staranności ma charakter zobiektywizowany, a w odniesieniu do przedsiębiorcy dodatkowo uwzględnia zawodowy charakter działalności. Od takiego podmiotu wymaga się posiadania niezbędnej wiedzy fachowej, która obejmuje nie tylko formalne kwalifikacje, lecz także ustalone standardy wymagań. Staranność musi zatem prowadzić do znajomości zawieranych umów oraz praw i obowiązków z nich wynikających, gdyż taki miernik dotyczy każdego w ramach staranności ogólnie wymaganej (wyrok SA w Łodzi z 7.05.2015 r., I ACa 1666/14).
Staranność działania co do zasady może być wymagana na ogólnym, a nie na szczególnym poziomie. To jednak oznacza, że umowa powinna doprecyzowywać kwestie wykonania szczególnie niektórych zobowiązań w zleceniach, tak by dookreślić sposób ich wykonywania zakładany przez zleceniodawcę czy szczegółowy zakres „elementów składowych” realizowanych czynności.
Wykazanie wartości szkody
Na zleceniodawcy ciąży konieczność wykazania wartości szkody. W wielu przypadkach będzie to znacznie utrudnione, zwłaszcza w odniesieniu do utraconych korzyści. Podkreślił to SA w Poznaniu w wyroku z 8.03.2007 r. (I ACa 29/07), wskazując, że ciężar udowodnienia faktu aktualizującego odpowiedzialność z art. 471 Kc, istnienia związku przyczynowego między nienależytym wykonaniem zobowiązania przez pozwanego a powstałą szkodą, oraz powstania tejże szkody w postaci utraconych korzyści spoczywa – w świetle art. 6 Kc – na wierzycielu jako na osobie, która z tychże faktów wywodzi skutki prawne.
Ustalenie szkody pod postacią utraconych korzyści ma zawsze charakter hipotetyczny, polega bowiem na przyjęciu – na podstawie okoliczności, które wystąpiły po okresie spodziewanego zysku – że zysk w okresie poprzednim zostałby osiągnięty. Jednak utrata zysku musi być przez żądającego odszkodowania udowodniona (art. 6 Kc). Wprawdzie nie w sensie wykazania co do tego pewności, ale na tyle dużego prawdopodobieństwa, że praktycznie można w świetle doświadczenia życiowego przyjąć, że utrata zysku rzeczywiście nastąpiła.
Odnośnie do niektórych zobowiązań umownych jest to niezmiernie trudne czy wręcz obiektywnie niemożliwe.
Wprowadzenie do umowy zlecenia, zawartej z osobą, która ma oferować sprzedaż usług (pozyskiwanie nowych klientów dla biura księgowego), zapisów o zakazie podejmowania działań konkurencyjnych, jest jak najbardziej możliwe i na pewno uzasadnione. Naruszenie tego zakazu (w zakresie doprecyzowanym w umowie) byłoby niewykonaniem zobowiązania umownego z winy zleceniobiorcy. Można przyjąć, że działanie na rzecz konkurencji przynosi zawsze jakąś szkodę. Jak jednak wykazać jej wysokość, jeżeli na rynku nie działają wyłącznie dwa biura księgowe (to, które podpisało umowę ze zleceniobiorcą, i to, na rzecz którego podejmował on działania, łamiąc postanowienia zakazu), a zdecydowanie większa liczba podmiotów świadczących podobne usługi? Ustalenie wartości utraconych korzyści jest w tym przypadku niemożliwe.
W przypadku naruszenia zakazu, o którym mowa w przykładzie, umowa powinna przewidywać karę umowną. Dochodzenie jej nie wymaga bowiem wykazania wysokości szkody. Orzecznictwo sądowe idzie przy tym często dalej, wskazując, że kara umowna należy się wierzycielowi, nawet jeśli nie poniósł on żadnej szkody. Jest ona związana z odpowiedzialnością o charakterze odszkodowawczym i stanowi surogat odszkodowania należnego z tytułu odpowiedzialności kontraktowej (wyrok SN z 22.02.2019 r., IV CSK 574/17).
Zakres korzyści ze stosowania w umowie kar umownych jest jednak zdecydowanie szerszy i znacznie wykracza poza jedynie „zamykanie drogi” do łamania zasad ustalonych przez strony.
Zastrzeżenie kary umownej
Art. 483 Kc daje podstawę do zastrzeżenia w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy. W ten sposób tworzy się zapis wprowadzający umowną, ryczałtowo określoną wysokość odszkodowania za ew. szkody.
W razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania kara umowna należy się wierzycielowi w zastrzeżonej na taki wypadek wysokości, bez względu na rozmiar poniesionej szkody. Nie można żądać odszkodowania przenoszącego wysokość zastrzeżonej kary, chyba że strony postanowiły inaczej. Przepisy dopuszczają zatem odmienną regulację umowną tej kwestii.
Instytucja kary umownej stanowi zastrzeżenie umowne modyfikujące przewidziane w art. 471 Kc zasady odpowiedzialności odszkodowawczej za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania. Przesłanką powstania roszczenia wierzyciela o zapłatę kary umownej, o której mowa w art. 483 § 1 Kc, może być każda postać zarówno niewykonania, jak i nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego przez dłużnika (wyrok SA w Szczecinie z 31.05.2022 r., I AGa 163/21).
Kara umowna musi zostać określona konkretnie. Nie oznacza to obowiązku podawania każdorazowo w umowie jej kwoty; możliwe jest wprowadzenie obiektywnych zasad obliczania jej wysokości, jednak nie może mieć ona charakteru uznaniowego. Uzależnienie kary od bliżej nieokreślonego czynnika, jakim jest „uznanie” jednej ze stron, prowadzi do wniosku, że kara taka nie została zastrzeżona (wyrok SA w Lublinie z 1.04.2022 r., I AGa 121/21).
Kara umowna może być zastrzeżona w postaci np.:
- określonej jednej kwoty,
- swoistego systemu kar umownych – odniesienia różnej wysokości kar do różnych naruszeń,
- obniżenia należnego w ramach umowy wynagrodzenia o wskazany w niej procent z tytułu każdego naruszenia.
Kara umowna (cała czy za jednostkę czasu w wypadku zwłoki w spełnieniu świadczenia, np. za dzień) powinna być możliwa do wyliczenia już w momencie zawarcia umowy, a jej wysokość nie powinna wymagać przedstawienia dowodu. Dopuszczalne jest zastrzeżenie kary umownej za zwłokę w wykonaniu zobowiązania w postaci określonego procentu ustalonego wynagrodzenia umownego za każdy dzień zwłoki, nawet jeżeli nie określono końcowego terminu naliczania kary umownej ani jej kwoty maksymalnej.
Nie ma przepisu ogólnego, który wprost zakazywałby zastrzegania kary umownej bez określenia maksymalnej kwoty (wyrok SA w Poznaniu z 29.06.2022 r., I AGa 205/21). To ważne stwierdzenie – w umowie nie musi być podana konkretna, ostateczna wysokość należnej kary umownej. Wystarczy przyjęcie wysokości lub sposobu jej obliczenia za jednostkę czasu (opóźnienie) bądź niewykonanie poszczególnych czynności, do których realizacji zobowiązał się zleceniobiorca.
W związku z niewykonaniem lub nieprawidłowym wykonaniem prac wskazanych w § … niniejszej umowy Zleceniobiorca zapłaci karę umowną w wysokości…
W związku z nieterminowym wykonaniem prac wskazanych w § … niniejszej umowy Zleceniobiorca zapłaci karę umowną w wysokości… za każdy dzień opóźnienia.
W związku z nieterminowym wykonaniem prac wskazanych w § … niniejszej umowy Zleceniobiorca zapłaci karę umowną w wysokości …% określonej na podstawie § … niniejszej umowy dziennej stawki wynagrodzenia za wykonywane usługi.
W świetle art. 3531 Kc swoboda umów jest ograniczona właściwościami (naturą) stosunku prawnego, przepisami ustawy oraz zasadami współżycia społecznego. Strony nie mogą zatem w umowie tak rozszerzyć odpowiedzialności dłużnika z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania ani kary umownej, że jej zakres będzie sprzeczny z istotą (naturą) odpowiedzialności dłużnika za niewykonanie zobowiązania oraz z naturą kary umownej.
Strony nie mogą więc przyjąć, że dłużnik będzie zobowiązany do zapłaty kary także wtedy, gdy niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania jest spowodowane okolicznościami, za które odpowiedzialność ponosi wierzyciel. Kara umowna stanowi bowiem sankcję cywilnoprawną za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania przez dłużnika.
Zgodnie z art. 483 i art. 484 Kc pełni ona funkcje zarówno odszkodowawczo-kompensacyjne, stymulując dłużnika do prawidłowego wykonania zobowiązania, jak i represyjne. Jej istotą jest obciążenie dłużnika obowiązkiem zapłaty określonej kwoty za niewykonanie lub nienależyte wykonanie przez niego umowy, niezależnie od tego, czy wierzyciel poniósł szkodę. Niewątpliwie sprzeczne z tak ukształtowaną przez ustawodawcę istotą (naturą) kary umownej byłoby przyjęcie obciążenia dłużnika karą umowną wtedy, gdy do niewykonania lub nienależytego wykonania umowy doszło z przyczyn obciążających wierzyciela (wyrok SA w Białymstoku z 30.11.2016 r., I ACa 491/16).
Motywacyjny walor
W przywołanym wyżej wyroku SA w Białymstoku podkreślono ważne aspekty kary umownej – funkcja odszkodowawcza (pokrycie szkody) i funkcja motywacyjna. Ten drugi walor jest często pomijany. Tymczasem może mieć istotne znaczenie szczególnie w zobowiązaniach dotyczących pracy ludzkiej i starannego działania.
Można przyjąć, że w wielu przypadkach zleceniobiorca (przy szerokim rozumieniu pojęcia „zlecenia” umowy takie są zawierane w przypadku prac o różnym stopniu skomplikowania, wymagających różnego wykształcenia, doświadczenia, umiejętności; z osobami o różnym poziomie wykształcenia, rozeznania w przepisach itp.) nie orientuje się, jaki jest zakres jego odpowiedzialności.
Ogólna odpowiedzialność za szkodę wynikającą z Kc nie przemawia do świadomości zleceniobiorcy w taki sam sposób jak konkretna, wskazana w umowie kwota: „Jeśli nie zrobisz X, to zapłacisz kwotę Y”.
Kilka kar umownych
W umowie nie musi zostać przewidziana wyłącznie jedna kara umowna (w jednej wysokości). Można określić swoisty system kar umownych, w różny sposób „wartościujących” jej poszczególne naruszenia. Może to nie tylko pozwolić na zaspokojenie roszczenia zleceniodawcy z tytułu nienależytego wykonania umowy przez zleceniobiorcę, lecz także pośrednio przymusić zleceniobiorcę do wykonywania umowy w sposób przewidziany treścią zobowiązania. Przykładowo mogą to być nieznaczne kary za niewykonanie każdej z przewidzianych umową czynności.
Zapis umowy:
§ …
1. W razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązań wynikających z niniejszej umowy Zleceniobiorca zapłaci Zleceniodawcy karę umowną w wysokości…, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. W razie naruszenia obowiązków wynikających z § … Zleceniobiorca zapłaci karę umowną w wysokości…
3. Niezależnie od kary umownej Zleceniobiorca ponosi pełną odpowiedzialność, na ogólnych zasadach, za szkodę wynikłą z niewykonania lub nienależytego wykonania zlecenia, jeżeli rozmiar szkody przekracza wysokość kary umownej.
W powyższym przykładzie ust. 2 może określać naruszenia zobowiązań o innej wartości dla zleceniodawcy lub których naruszenie może prowadzić do powstania szczególnych zagrożeń. Może się pojawić np. odniesienie do ustanowionego w umowie zakazu konkurencji lub wykonywania zlecenia pod wpływem alkoholu czy podobnie działających środków.
Różne wysokości kar umownych mogą także pośrednio prowadzić do zwiększenia jakości wykonania pewnych usług – tych, na których (w domniemaniu) bardziej zleceniodawcy zależy, tych, w których błędy mogą go więcej kosztować – wprost albo pośrednio (wizerunkowo).
Zapis umowy:
§ …
1. W razie niewykonania lub nienależytego wykonania którejkolwiek z czynności wskazanych w § … ust. … pkt 1–5 niniejszej umowy Zleceniobiorca zapłaci karę umowną w wysokości 150 zł.
2. W razie niewykonania lub nienależytego wykonania którejkolwiek z czynności wskazanych w § … ust. … pkt 5–7 niniejszej umowy Zleceniobiorca zapłaci karę umowną w wysokości 300 zł.
Zleceniodawca może w ten sposób zyskać efekt w postaci zwiększonej staranności działania w odniesieniu do czynności, które są obłożone wyższą karą. Zleceniobiorca, widząc wyższe ryzyko w przypadku nieprawidłowości w „droższych” czynnościach, będzie je realizował z większą starannością, by uniknąć skutków potencjalnych błędów.
Zmniejszenie kary umownej
Jeżeli zobowiązanie zostało w znacznej części wykonane, dłużnik może żądać zmniejszenia kary umownej. Podobne uprawnienie przysługuje mu wówczas, gdy kara jest rażąco wygórowana.
Celem miarkowania kary umownej, czyli jej zmniejszenia, jest ochrona dłużnika ze względu na zasadę słuszności. Oceniając, czy za zastosowaniem w sprawie art. 484 § 2 Kc przemawia godny ochrony interes dłużnika (zobowiązanego do zapłaty kary umownej), sąd powinien uwzględnić ogół majątkowych i niemajątkowych interesów wierzyciela. Za właściwe kryterium oceny rażącego wygórowania kary przyjmuje się w orzecznictwie stosunek kary do odszkodowania, które należałoby się wierzycielowi na zasadach ogólnych. Jest to kryterium najbardziej uniwersalne, umożliwia bowiem zachowanie konstrukcyjnej niezależności kary umownej od wysokości poniesionej szkody, a ponadto pozwala na uwzględnienie okoliczności mających decydujący wpływ na wysokość odszkodowania. Z kolei w ramach naruszonego interesu niemajątkowego wierzyciela bierze się pod uwagę rodzaj i stopień uchybień dłużnika, jego gospodarcze położenie, stopień winy dłużnika, przyczyny opóźnienia, utratę zaufania klientów (wyrok SA w Warszawie z 22.09.2022 r., V ACa 109/22).
Zakaz konkurencji
Niekiedy kary umowne są zastrzegane celem powstrzymania się zleceniobiorcy od podjęcia pewnych działań. Tak jest przykładowo w przypadku wprowadzenia do umowy zakazu podejmowania działalności konkurencyjnej. Warto wówczas określić konkretną kwotę zarówno za naruszenie zakazu, jak i za jego powielanie w czasie (np. za każdy rozpoczęty miesiąc prowadzenia działalności konkurencyjnej). Może to być istotne, biorąc pod uwagę częste sytuacje ciągłego naruszenia (podjęcie działalności konkurencyjnej i jej prowadzenie) oraz to, po jakim czasie zleceniodawca dowiaduje się o istnieniu naruszenia i może zareagować.
Zapis umowy:
§ …
1. Zleceniobiorca w trakcie trwania niniejszej umowy i w okresie… po jej zakończeniu nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec Zleceniodawcy (zakaz konkurencji) na obszarze…
2. Przez „działalność konkurencyjną” rozumie się działalność polegającą na świadczeniu usług… na obszarze…
3. Za naruszenie ograniczenia działalności konkurencyjnej uważa się w szczególności:
1) świadczenie pracy na podstawie umowy o pracę lub na jakiejkolwiek innej podstawie prawnej (w tym na podstawie umów cywilnoprawnych) na rzecz podmiotów prowadzących działalność konkurencyjną wobec Zleceniodawcy,
2) pełnienie funkcji w organach podmiotów prowadzących działalność konkurencyjną wobec Zleceniodawcy (w szczególności jako członek zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej), a także funkcji doradczych w tych podmiotach,
3) występowanie w charakterze agenta, zarządcy, pełnomocnika czy prokurenta podmiotów prowadzących działalność konkurencyjną wobec Zleceniodawcy,
4) podejmowanie lub prowadzenie działalności gospodarczej na własny bądź cudzy rachunek, jeżeli jej przedmiotem jest działalność konkurencyjna wobec Zleceniodawcy,
5) objęcie udziałów lub akcji w spółce prawa handlowego prowadzącej działalność konkurencyjną wobec Zleceniodawcy.
4. W razie naruszenia zakazu podejmowania działalności konkurencyjnej Zleceniobiorca zapłaci karę umowną w wysokości 8 tys. zł za każdy rozpoczęty miesiąc prowadzenia działalności konkurencyjnej.
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Kup dostęp do tego artykułu
Cena dostępu do pojedynczego artykułu tylko 12,30
Kup abonament
Abonamenty on-line | Prenumeratorzy | Członkowie SKwP | ||||||||
|
Bezpłatny dostęp do tego artykułu i ponad 3500 innych, dla prenumeratorów miesięcznika „Rachunkowość". Pomoc w uzyskaniu dostępu:
|
15% rabat na wszystkie zakupy. Zapytaj o kod w swoim Oddziale. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest organizacją, do której należy ponad 26 000 księgowych, a członkostwo wiąże się z licznymi korzyściami. |
„Rachunkowość” - od 75 lat źródło rzetelnej wiedzy!
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych