Analiza cen transferowych jako fakultatywny element dokumentacji lokalnej
Analiza cen transferowych (analiza porównawcza lub analiza zgodności) stanowi kluczowy element lokalnej dokumentacji cen transferowych. Jej zadaniem jest odniesienie warunków transakcji kontrolowanej do warunków, jakie zaakceptowałyby podmioty niezależne, celem wykazania, że podatnik, kształtując transakcję, działał zgodnie z zasadą ceny rynkowej (the arm’s length principle). Przeprowadzenie analizy cen transferowych w praktyce bywa jednak skomplikowane i angażuje zasoby (w tym personalne i finansowe) podatnika, zwłaszcza gdy do jej wykonania konieczne jest wykorzystanie zaawansowanych narzędzi, np. komercyjnych baz danych. Ustawodawca, najwyraźniej mając świadomość tych trudności, zdecydował o braku konieczności sporządzania analizy cen transferowych na potrzeby każdego roku podatkowego odrębnie (zasadniczo dla transakcji wieloletniej wystarczająca jest aktualizacja raz na 3 lata).
Analiza cen transferowych (analiza porównawcza lub analiza zgodności) stanowi kluczowy element lokalnej dokumentacji cen transferowych. Jej zadaniem jest odniesienie warunków transakcji kontrolowanej do warunków, jakie zaakceptowałyby podmioty niezależne, celem wykazania, że podatnik, kształtując transakcję, działał zgodnie z zasadą ceny rynkowej (the arm’s length principle). Przeprowadzenie analizy cen transferowych w praktyce bywa jednak skomplikowane i angażuje zasoby (w tym personalne i finansowe) podatnika, zwłaszcza gdy do jej wykonania konieczne jest wykorzystanie zaawansowanych narzędzi, np. komercyjnych baz danych. Ustawodawca, najwyraźniej mając świadomość tych trudności, zdecydował o braku konieczności sporządzania analizy cen transferowych na potrzeby każdego roku podatkowego odrębnie (zasadniczo dla transakcji wieloletniej wystarczająca jest aktualizacja raz na 3 lata).
Ponadto na mocy art. 11q ust. 3a updop (art. 23zc ust. 3a updof) z obowiązku zamieszczania tego elementu w dokumentacji lokalnej zostali zwolnieni mikroprzedsiębiorcy i mali przedsiębiorcy, a także podmioty zawierające transakcje inne niż kontrolowane z kontrahentami niepowiązanymi z tzw. rajów podatkowych.
Uproszczenie dla podmiotów z sektora MŚP
[1] Ustawa z 6.03.2018 r. (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 221).
Podmioty powiązane będące mikroprzedsiębiorcami i małymi przedsiębiorcami w rozumieniu Prawa przedsiębiorców[1], sporządzając lokalną dokumentację cen transferowych za 2022 r., mogą ją opracować w formie uproszczonej, tj. z pominięciem analizy porównawczej lub analizy zgodności. Z przywileju tego podmioty te mogły skorzystać, sporządzając dokumentację lokalną już za 2021 r.
Lista podmiotów objętych uproszczeniem jest jednak zamknięta.
Definicje mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy
Mikroprzedsiębiorca – przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 mln euro.
Mały przedsiębiorca – przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 mln euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 mln euro
i który nie jest mikroprzedsiębiorcą.
Wyrażone w euro wielkości przelicza się na złote według średniego kursu ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roku obrotowego wybranego do określenia statusu przedsiębiorcy.
Średnioroczne zatrudnienie przyjmuje się w przeliczeniu na pełne etaty, nie uwzględniając pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich, urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopach ojcowskich, urlopach rodzicielskich i urlopach wychowawczych, a także zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.
W przypadku gdy przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą krócej niż rok, jego przewidywany obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych, a także średnioroczne zatrudnienie określa się na podstawie danych za ostatni okres udokumentowany przez przedsiębiorcę.
(art. 7 ust. 1 pkt 1 i 2, ust. 2–4 Prawa przedsiębiorców)
Nie ma potrzeby badania statusu drugiej strony transakcji
Opublikowane w ostatnich miesiącach interpretacje KIS wskazują kierunek wykładni przepisów. Te bowiem stanowiły źródło wątpliwości interpretacyjnych, tak w zakresie wymogu łącznego spełnienia przez strony transakcji warunków z Prawa przedsiębiorców, jak i okresu, z którego należy do nich odnieść określone dane.
[2] Chodzi o ustawę z 29.10.2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (poz. 2105).
Por. „Zestawienie uwag z prekonsultacji zmian w zakresie przepisów o cenach transferowych”, Warszawa, wrzesień 2021, Ministerstwo Finansów, s. 74, ⇒link⇐.
W odpowiedzi na uwagi podniesione w ramach prekonsultacji projektu ustawy nowelizującej[2] Ministerstwo Finansów wskazało, że wymóg przewidziany w art. 11q ust. 3 updop (oraz odpowiednio art. 23zc ust. 3 updof) w zakresie „transakcji kontrolowanych zawieranych przez podmioty powiązane będące mikroprzedsiębiorcą lub małym przedsiębiorcą” dotyczy oceny każdorazowo każdego podmiotu odrębnie. Stanowisko to zostało potwierdzone w interpretacjach KIS, z których wynika, że status mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy na gruncie art. 11q ust. 3a pkt 1 w zw. z art. 11q ust. 3b updop oraz art. 23zc ust. 3a pkt 1 w zw. z art. 23zc ust. 3b updof, uprawniający do skorzystania z uproszczenia, należy ustalić wyłącznie z perspektywy podatnika, dla którego ma być sporządzana dokumentacja lokalna. Tym samym status drugiej strony transakcji nie ma znaczenia dla oceny, czy podatnik będący mikroprzedsiębiorcą lub małym przedsiębiorcą będzie mógł skorzystać z przeznaczonego dla niego zwolnienia (por. pisma KIS z 14.10.2022 r., 0111-KDIB1-3.4010.437.2022.1.MBD, i 23.02.2023 r., 0111-KDIB2-1.4010.610.2022.1.AR).
Podatnik będący od lat małym przedsiębiorcą w rozumieniu Prawa przedsiębiorców, zawarł w 2022 r. transakcję kontrolowaną z podmiotem, którego status nie jest mu znany. Okoliczność ta pozostaje bez wpływu na możliwość skorzystania przez niego z uproszczenia i pominięcia analizy porównawczej lub analizy zgodności w dokumentacji lokalnej sporządzanej za 2022 r.
W którym roku trzeba spełniać warunki
Więcej wątpliwości – jak się okazuje – budzi okres, za który należy zweryfikować warunki wskazane w Prawie przedsiębiorców. Art. 11q ust. 3b updop i art. 23zc ust. 3b updof stanowią bowiem, że ma to być „ostatni rok podatkowy”. Nie precyzują natomiast punktu odniesienia, czy ma to być ostatni rok podatkowy poprzedzający rok, za który ma być sporządzona dokumentacja lokalna w uproszczonej formie, czy może chodzi o rok, za który dokumentacja w tej formie zostanie sporządzona.
Naszym zdaniem „ostatnim rokiem podatkowym” – z uwagi na niejasną redakcję przepisu – może być rok, za który dokumentacja jest sporządzana. Trzeba zauważyć,że dokumentację lokalną podmioty powiązane sporządzają w kolejnym roku podatkowym, tj. w terminie ustawowym po zakończeniu roku podatkowego, za który dokumentacja taka jest sporządzana. Dodatkowym argumentem uzasadniającym takie rozumienie przepisu byłoby powiązanie okresu, za który sporządzana jest dokumentacja lokalna, z okresem, w którym podmiot powiązany faktycznie posiadał status uprawniający do zwolnienia.
[3] Uzasadnienie do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (DKPL.WK.0610.2.112.2021.JW).
Ponadto należy wziąć pod uwagę genezę przepisu – został on najprawdopodobniej dodany w odpowiedzi na uwagę zgłoszoną w ramach prekonsultacji, odnoszącą się do budzącej wątpliwości sytuacji podmiotów, które utracą status mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy w trakcie roku podatkowego, w którym transakcja jest realizowana. Jak bowiem czytamy w uzasadnieniu do zmiany ustawy wprowadzającej art. 11q ust. 3b updop i art. 23zc ust. 3b updof[3] , przez dodanie tych jednostek redakcyjnych ustawodawca wprowadził doprecyzowanie, zgodnie z którym podatnik straci prawo do skorzystania ze zwolnienia na początku roku podatkowego następującego po roku, w którym doszło do zmiany jego statusu.
Zdaniem KIS (por. interpretacja z 23.02.2023 r., 0111-KDIB2-1.4010.610.2022.1.AR) warunki określone w Prawie przedsiębiorców, uprawniające do sporządzenia dokumentacji lokalnej z pominięciem analizy cen transferowych, dotyczące średniorocznego zatrudnienia, rocznego obrotu netto lub sumy aktywów bilansu, muszą być spełnione przez podatnika za ostatni rok podatkowy poprzedzający rok, za który sporządzana jest dokumentacja.
Nieprecyzyjne brzmienie przepisu powoduje, że może on być różnie interpretowany. W tym względzie podejście zaproponowane przez KIS, zgodnie z którym ostatni rok podatkowy to rok poprzedzający rok, za który dokumentacja jest sporządzana, wydaje się uprawnione. Literalne brzmienie art. 11k ust. 1 updop i art. 23w ust. 1 updof stanowi bowiem o sporządzaniu dokumentacji za rok podatkowy. W tej optyce ostatni rok podatkowy będzie rokiem poprzedzającym rok, za który dokumentacja lokalna jest sporządzana. Można założyć, że kolejne interpretacje indywidualne w tej sprawie upewnią podatników, że takie właśnie podejście jest właściwe.
Spółka z o.o. w 2021 r. posiadała status małego przedsiębiorcy w rozumieniu Prawa przedsiębiorców, jednak w 2022 r. utraciła go, bo nie spełniła warunków wynikających z tej ustawy. Zgodnie ze stanowiskiem KIS dokumentację lokalną za 2022 r. będzie mogła sporządzić w formie uproszczonej, tj. bez analizy porównawczej lub analizy zgodności. Elementy te będą natomiast obligatoryjną częścią dokumentacji za 2023 r., niezależnie od tego, czy w tym roku spółka spełni (czy nie) warunki uprawniające do sporządzenia dokumentacji lokalnej w uproszczonej formie.
Uproszczenie dla innych niż kontrolowane transakcji z podmiotami z rajów podatkowych
Kolejny przypadek, gdy nie jest konieczne zamieszczenie w lokalnej dokumentacji cen transferowych analizy porównawczej lub analizy zgodności, stanowią transakcje, o których mowa w art. 11o ust. 1 updop (23za ust. 1 updof). Zgodnie z tą regulacją do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych mogą być obowiązani także podatnicy i spółki niebędące osobami prawnymi, dokonujący transakcji, innej niż transakcja kontrolowana, z podmiotem mającym miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium bądź w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową lub z zagranicznym zakładem położonym na terytorium bądź w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową. Transakcję inną niż transakcja kontrolowana cechuje to, że jej warunki nie zostały ustalone lub narzucone w wyniku powiązań.
Transakcje, których dotyczy omawiany przepis, są zatem transakcjami między podmiotami niezależnymi. Ponadto bierze w nich udział podatnik CIT (PIT) albo spółka niebędąca osobą prawną (tj. niepodlegająca opodatkowaniu jak osoba prawna), a drugą ich stroną jest:
- podmiot mający miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium bądź w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (podmiot z raju podatkowego),
- zagraniczny zakład tego podatnika lub spółki niebędącej osobą prawną, zlokalizowany w raju podatkowym.
Listę krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową zawierają rozporządzenia MF z 28.03.2019 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (DzU poz. 600) oraz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (DzU poz. 599).
Ustawodawca przewidział szczególne progi kwotowe, po których przekroczeniu powstaje obowiązek dokumentacyjny względem takich transakcji. Wartość transakcji za rok podatkowy (a w odniesieniu do spółek niebędących osobami prawnymi – za rok obrotowy) musi przewyższać:
- 2,5 mln zł – w przypadku transakcji finansowej,
- 500 tys. zł – w przypadku transakcji innej niż transakcja finansowa.
Wartość transakcji wyrażoną w walucie obcej należy przeliczyć na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP, obowiązującego w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień realizacji operacji gospodarczej lub zawarcia umowy.
W identyfikacji, które transakcje inne niż kontrolowane podlegają obowiązkowi dokumentacyjnemu na gruncie art. 11o ust. 1 updop (23za ust. 1 updof), stosuje się odpowiednio większość reguł dotyczących dokumentowania transakcji kontrolowanych. Wymagane są tożsame elementy dokumentacji lokalnej, niemniej na mocy art. 11q ust. 3a pkt 2 (art. 23zc ust. 3a pkt 2 updof) lokalna dokumentacja cen transferowych może nie zawierać analizy porównawczej lub analizy zgodności.
[4] Literalne brzmienie art. 11k ust. 2a updop (art. 23w ust. 2a updof) można interpretować w ten sposób, że transakcja kontrolowana z podmiotem z raju podatkowego nie musi przekroczyć 500 tys. zł. Wystarczy, że będzie ona wartości 500 tys. zł, by obowiązek dokumentacyjny względem takiej transakcji się zmaterializował. Ustawodawca określa bowiem próg dokumentacyjny, nie wskazując jednocześnie, że wartość progowa musi zostać przekroczona (czyli wystarczy, że wartość ta będzie osiągnięta).
Przy spełnieniu przesłanek powstania obowiązku dokumentacyjnego dla transakcji z niepowiązanym kontrahentem z raju podatkowego, podmioty, na których spoczywa ten obowiązek, zostały zatem zwolnione z konieczności umieszczania w lokalnej dokumentacji cen transferowych analizy cen transferowych. Co istotne, preferencja ta nie ma charakteru podmiotowego (jak w przypadku mikroprzedsiębiorców czy małych przedsiębiorców), tylko przedmiotowy – dotyczy jedynie transakcji zawieranych przez podatników lub spółki niebędące osobami prawnymi, które zostały wskazane w art. 11o ust. 1 updop (art. 23za ust. 1 updof).
Importer spółka z o.o. z siedzibą w Polsce zaopatruje się w towary handlowe:
- u niepowiązanego dostawcy z Królestwa Bahrajnu,
- u powiązanego dostawcy z siedzibą w Hongkongu.
W roku podatkowym 2022 wartość zakupu u podmiotu z Bahrajnu wyniosła równowartość 700 tys. zł, a u podmiotu z Hongkongu – równowartość 1 mln zł.
Ponieważ zarówno Królestwo Bahrajnu, jak i Hongkong znajdują się na liście krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, a wartość transakcji o charakterze innym niż finansowy przekroczyła w obu przypadkach próg 500 tys. zł[4], w odniesieniu do obu tych transakcji (innej niż kontrolowana – w przypadku Bahrajnu, oraz kontrolowanej – w przypadku Hongkongu) powstanie po stronie spółki obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych za 2022 r. Sporządzając dokumentację lokalną do transakcji z podmiotem z Bahrajnu, spółka będzie mogła jednak pominąć analizę cen transferowych, bo jest to transakcja zawarta z podmiotem z nią niepowiązanym.
Natomiast w dokumentacji lokalnej sporządzonej do transakcji z podmiotem z Hongkongu spółka będzie musiała zamieścić analizę cen transferowych, bo jest to transakcja kontrolowana, tj. zawarta z dostawcą powiązanym ze spółką.
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Kup dostęp do tego artykułu
Cena dostępu do pojedynczego artykułu tylko 12,30
Abonamenty on-line | Prenumeratorzy | Członkowie SKwP | ||||||||
|
Bezpłatny dostęp do tego artykułu i ponad 3500 innych, dla prenumeratorów miesięcznika „Rachunkowość". Pomoc w uzyskaniu dostępu:
|
15% rabat na wszystkie zakupy. Zapytaj o kod w swoim Oddziale. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest organizacją, do której należy ponad 26 000 księgowych, a członkostwo wiąże się z licznymi korzyściami. |
„Rachunkowość” - od 75 lat źródło rzetelnej wiedzy!
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych