Zgłoszenie wolontariusza do ubezpieczenia zdrowotnego
Korzystający – czyli jedna z osób prawnych wymienionych w art. 42 ust. 1 pkt 1–4 ustawy z 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jedn. DzU 2022 r. poz. 1327), na której rzecz są wykonywane przez wolontariuszy świadczenia odpowiadające świadczeniu pracy – może zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego wolontariusza, czyli osobę, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ww. ustawie, jeżeli nie jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym z innego tytułu.
Korzystający – czyli jedna z osób prawnych wymienionych w art. 42 ust. 1 pkt 1–4 ustawy z 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jedn. DzU 2022 r. poz. 1327), na której rzecz są wykonywane przez wolontariuszy świadczenia odpowiadające świadczeniu pracy – może zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego wolontariusza, czyli osobę, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ww. ustawie, jeżeli nie jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym z innego tytułu.
Należy się też upewnić, czy wolontariusz nie jest uprawniony do zgłoszenia jako członek rodziny osoby ubezpieczonej. Jeśli np. współmałżonek wolontariusza jest ubezpieczony w Polsce lub w innym kraju członkowskim UE/EFTA, to ma ustawowy obowiązek zgłosić go przy ubezpieczeniu zdrowotnym jako uprawnionego członka rodziny.
Zawarcie umowy z NFZ
Aby objąć wolontariusza dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym, korzystający (nie wolontariusz) musi zawrzeć umowę z NFZ. W tym celu należy złożyć wniosek o objęcie wolontariusza dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym (stanowi on zał. nr 3 do zarządzenia nr 150/2020/GPF Prezesa NFZ z 29.09.2020 r. w sprawie wzorów dokumentów dotyczących dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, stosowanych w Narodowym Funduszu Zdrowia).
We wniosku korzystający wpisuje dzień, od którego wnosi o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym wolontariusza. Powinien to być dzień określony w umowie jako rozpoczęcie wykonywania świadczeń wolontariackich, a jeśli w momencie rozpoczęcia wykonywania pracy wolontariusz miał prawo do ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu – należy wskazać dzień, od którego spełnia on przesłanki objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym (przy czym nie powinna to być data za okresy przeszłe od złożenia wniosku – ostatecznie wolontariusz zostaje objęty ubezpieczeniem zdrowotnym z dniem określonym w umowie zawartej przez korzystającego z NFZ, a nie może to być dzień wcześniejszy niż dzień złożenia wniosku).
Wniosek podpisuje również wolontariusz w miejscu właściwych oświadczeń. Należy go zaadresować i złożyć do oddziału NFZ właściwego dla miejsca zamieszkania wolontariusza (nie zaś miejsca siedziby korzystającego), osobiście lub pocztą (na stronie głównej NFZ jest mowa również o możliwości złożenia wniosku drogą e-mailową, ale na stronach internetowych oddziałów NFZ znajduje się informacja: „pozostawione bez rozpatrzenia będą wnioski przesłane tylko e-mailem, bez wersji papierowej”).
Do wniosku należy załączyć kopię zawartej umowy wolontariatu. Część oddziałów NFZ prosi także o dołączenie dokumentu potwierdzającego status korzystającego (np. odpis z KRS) oraz dokumentu upoważniającego osobę podpisującą wniosek do reprezentowania korzystającego (np. upoważnienie, jeśli reprezentacja nie wynika z wpisu w KRS).
Poszczególne oddziały NFZ mogą również wymagać złożenia przez wolontariuszy oświadczeń dotyczących niepodlegania obowiązkowym ubezpieczeniom, których różne wzory są publikowane na stronach oddziałów. Warto także załączyć dokument potwierdzający wyrejestrowanie wolontariusza z ostatniego tytułu do ubezpieczenia (np. ZUS ZWUA, zaświadczenie ZUS/KRUS, kopię świadectwa pracy, zaświadczenie od płatnika składek), w sytuacji gdyby w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych, prowadzonym przez NFZ zgodnie z art. 97 ust. 4 ustawy zdrowotnej, nie wyświetlała się taka informacja.
Jeśli wolontariusz jest cudzoziemcem, obywatelem kraju członkowskiego UE/EFTA, należy przedstawić także: kopię poświadczenia rejestracji jego pobytu w Polsce, kserokopię potwierdzenia miejsca zamieszkania w Polsce oraz dokumentu potwierdzającego nadanie PESEL. Jeśli wolontariusz jest cudzoziemcem, obywatelem kraju trzeciego – nieposiadającym obywatelstwa krajów członkowskich UE/EFTA – należy przedstawić dodatkowo kserokopie: pierwszej strony paszportu z danymi (zasłonięte zdjęcie twarzy), dokumentu potwierdzającego, na jakiej podstawie przebywa w Polsce, potwierdzenia miejsca zamieszkania w Polsce oraz dokumentu potwierdzającego nadanie PESEL.
Po złożeniu wniosku o ubezpieczenie wolontariusza NFZ sporządzi umowę i przekaże ją do podpisu korzystającemu (wzór umowy określa zał. nr 4 do zarządzenia nr 150/2020/GPF Prezesa NFZ). W przypadku dostarczenia wniosku osobiście, we właściwym oddziale NFZ, po potwierdzeniu kompletności dokumentów i statusu ubezpieczenia umowa może zostać zawarta „od ręki”.
Jeśli dokumenty zostaną przekazane korespondencyjnie, po ich otrzymaniu pracownik oddziału NFZ przygotuje umowę. Jest ona następnie wysyłana do korzystającego za pośrednictwem Poczty Polskiej. Należy ją podpisać i odesłać do NFZ. Następnie umowę podpisuje dyrektor oddziału i jej 1 egz. jest odsyłany. Jako że to korzystający jest stroną umowy, nie jest konieczne podpisywanie jej przez wolontariusza.
Objęcie ubezpieczeniem
Wolontariusz zostaje objęty ubezpieczeniem zdrowotnym z dniem określonym w umowie, a przestaje być nim objęty z dniem rozwiązania umowy lub po upływie miesiąca nieprzerwanej zaległości w opłacaniu składek. Prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego wolontariusza rozpoczyna się w dniu objęcia ubezpieczeniem i wygasa po upływie 30 dni od dnia ustania ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Dowód ubezpieczenia stanowi umowa łącznie z dowodem wpłaty ostatniej składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Umowa zostaje zawarta na czas nieokreślony (jeśli na taki okres zawarto również umowę wolontariacką). Jeśli umowę wolontariacką zawarto na czas określony, umowa z NFZ wygasa z chwilą rozwiązania umowy wolontariackiej. Umowa może zostać rozwiązana przez korzystającego również wcześniej (nawet mimo trwania umowy wolontariackiej) w drodze pisemnego poinformowania NFZ o rezygnacji z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Warto zauważyć, że gdyby członek rodziny wolontariusza zgłosił później wolontariusza do swojego ubezpieczenia zdrowotnego, nie powoduje to rozwiązania z mocy prawa umowy dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego wolontariusza, gdyż zgłoszenie go do ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu posiadania statusu członka rodziny osoby ubezpieczonej nie jest obowiązkowym tytułem do ubezpieczenia w rozumieniu art. 66 ustawy zdrowotnej. W tej sytuacji korzystający powinien rozwiązać umowę dobrowolnego ubezpieczenia i wtedy wolontariusz może być zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny.
Natomiast każdy odbywany przez wolontariusza staż lub każda podjęta praca (poza umową o dzieło) powinny zostać zgłoszone do NFZ, gdyż obowiązkowy tytuł do ubezpieczenia spowoduje rozwiązanie z mocy prawa umowy ubezpieczenia dobrowolnego wolontariusza. Umowa ubezpieczenia wolontariusza wygasa również po ustaleniu przez dyrektora wojewódzkiego oddziału NFZ, że korzystający podlega ustawodawstwu innego państwa członkowskiego UE/EOG, a także z chwilą przeniesienia miejsca zamieszkania wolontariusza poza granice Polski.
Zgłoszenie do ZUS i zapłata składek
Po zawarciu umowy, w ciągu 7 dni od daty w niej wskazanej jako data objęcia wolontariusza ubezpieczeniem zdrowotnym, korzystający składa właściwe dokumenty zgłoszeniowe do ZUS (druk ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 24 10 XX). Może być konieczne przedłożenie w ZUS umowy zawartej z NFZ.
Niektóre oddziały NFZ wymagają, aby kopia druku ZUS ZZA z potwierdzeniem jej złożenia w ZUS (pieczęć z datą wpływu do ZUS lub potwierdzenie przesyłki do ZUS w przypadku przesyłki droga elektroniczną) została następnie wysłana do oddziału NFZ, gdyż będzie stanowić załącznik do zawartej umowy. Warto zapoznać się z procedurą opisaną na stronie internetowej właściwego oddziału NFZ, jeśli została opracowana, gdyż każdy z oddziałów może mieć swoje wymagania.
Składka zdrowotna jest w tym przypadku opłacana od podstawy wymiaru, którą stanowi kwota odpowiadająca minimalnemu wynagrodzeniu (3010 zł w 2022 r.), a składka wynosi 270,90 zł miesięcznie. Korzystający samodzielnie musi aktualizować wysokość składki, zgodnie ze zmieniającą się podstawą wymiaru. NFZ nie wysyła do korzystającego przypomnień o zmianie wysokości składki lub ponagleń o terminie wpłaty. Korzystający ma obowiązek wnosić składki w terminie do 15. dnia następnego miesiąca za poprzedni miesiąc, na przydzielony przez ZUS indywidualny numer rachunku składkowego. Obowiązkowo i każdorazowo należy składać do ZUS także deklarację rozliczeniową ZUS DRA z rozliczoną składką – w terminie do 15. dnia następnego miesiąca za poprzedni miesiąc.
(1) Przedstawione w artykule procedury i zasady zgłaszania wolontariusza do ubezpieczenia zdrowotnego zostały skonsultowane z Lubuskim Oddziałem NFZ oraz Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS.
Osoba, która zawarła umowę o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia członków rodziny niepodlegających obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, jednak nie dotyczy on wolontariusza (umowa jest w tym przypadku zawierana z korzystającym z pracy wolontariusza). Wolontariusz (lub korzystający w jego imieniu) nie może również fakultatywnie, nieobowiązkowo zgłosić do ubezpieczenia członków swojej rodziny(1).
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Kup dostęp do tego artykułu
Cena dostępu do pojedynczego artykułu tylko 12,30
Kup abonament
Abonamenty on-line | Prenumeratorzy | Członkowie SKwP | ||||||||
|
Bezpłatny dostęp do tego artykułu i ponad 3500 innych, dla prenumeratorów miesięcznika „Rachunkowość". Pomoc w uzyskaniu dostępu:
|
15% rabat na wszystkie zakupy. Zapytaj o kod w swoim Oddziale. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest organizacją, do której należy ponad 26 000 księgowych, a członkostwo wiąże się z licznymi korzyściami. |
„Rachunkowość” - od 75 lat źródło rzetelnej wiedzy!
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych