Termin przekazywania przez płatnika dokumentacji do wypłaty zasiłku przez ZUS
Czy niedotrzymanie tego terminu będzie miało dla nas konsekwencje?
Nie ma żadnych prawnych regulacji określających termin przekazania przez płatnika składek do ZUS dokumentów w celu ustalenia prawa i wypłaty zasiłków ubezpieczonym. Nie można więc mówić o konsekwencjach dla płatnika składek za opóźnienie (którego nie można ustalić). Powszechnie przyjęte jest jednak, że dokumenty te płatnik przekazuje do ZUS niezwłocznie w celu zapewnienia ubezpieczonym wypłaty świadczeń w terminie określonym przez ZUS, tj. w ciągu 30 dni od daty otrzymania ostatniego dokumentu niezbędnego do stwierdzenia uprawnień do danego świadczenia (art. 64 ust. 1 ustawy zasiłkowej).
Dokumenty niezbędne do wypłaty zasiłku przez ZUS, tj. zaświadczenia płatnika składek ZUS Z-3, ZUS Z-3a, a także inne, w zależności od rodzaju świadczenia należnego ubezpieczonemu (np. zaświadczenie o udzielonym urlopie macierzyńskim), powinny być przekazane do ZUS jak najszybciej.
Płatnik składek (pracodawca/zleceniodawca), który od 1 stycznia danego roku utracił status płatnika zasiłków, realizację wypłaty świadczeń należnych pracownikom w tym roku kalendarzowym powinien przekazać do ZUS właściwego ze względu na adres swojej siedziby.
Zasada ta obowiązuje również wtedy, gdy płatnik składek dotychczas wypłacał świadczenie, które przypada na przełomie roku kalendarzowego.
Pracownica urodziła dziecko 15.11.2020 r. i ma prawo do 20-tygodniowego urlopu macierzyńskiego, tj. do 3.04.2021 r. (140 dni). Za okres od 15.11.2020 do 31.12.2020 r. zasiłek macierzyński wypłacał pracodawca, ponieważ w 2020 r. był zobowiązany do wypłaty zasiłków (na 30.11.2019 r. zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego 31 ubezpieczonych). Od 1.01.2021 r. wypłatę zasiłku przejął ZUS, ponieważ od tej daty pracodawca nie ma obowiązku wypłaty zasiłków swoim ubezpieczonym (na 30.11.2020 r. zgłosił do ubezpieczenia chorobowego 17 ubezpieczonych).
Pracodawca powinien przesłać do ZUS zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz dokumenty dotyczące udzielonego urlopu macierzyńskiego.