Skutki nieusprawiedliwionej absencji młodocianego
Pracodawca ma dwie opcje. Pierwsza to oczekiwanie do momentu skontaktowania się z pracownikiem młodocianym lub z jego rodzicami, następnie ustalenie przyczyn nieobecności w pracy (absencje na zajęciach szkolnych należą do wyłącznych kompetencji szkoły) oraz podjęcie decyzji o utrzymaniu zatrudnienia lub jego zakończeniu. Druga to natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę.
Pracodawca ma dwie opcje. Pierwsza to oczekiwanie do momentu skontaktowania się z pracownikiem młodocianym lub z jego rodzicami, następnie ustalenie przyczyn nieobecności w pracy (absencje na zajęciach szkolnych należą do wyłącznych kompetencji szkoły) oraz podjęcie decyzji o utrzymaniu zatrudnienia lub jego zakończeniu. Druga to natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę.
Usprawiedliwianie nieobecności
Zawarcie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego tworzy stosunek pracy, do którego nawiązania i rozwiązania stosuje się przepisy o umowach o pracę na czas nieokreślony, jednak z pierwszeństwem regulacji szczególnych dotyczących pracowników młodocianych (art. 194 Kp). Pracownik młodociany ma zatem obowiązek wykonywania określonego rodzaju pracy na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, pracodawca zaś – do zatrudniania go za wynagrodzeniem (art. 22 § 1 Kp). Młodociany powinien też przestrzegać czasu pracy ustalonego u pracodawcy (art. 100 § 2 pkt 1 Kp). Musi tym samym usprawiedliwiać swoje nieobecności w pracy zgodnie z zasadami określonymi w:
- rozporządzeniu MPiPS z 15.05.1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (tekst jedn. DzU z 2014 r. poz. 1632, dalej rozporządzenie o absencjach),
- regulaminie pracy, jeśli pracodawca go posiada (art. 1041 pkt 9 Kp).
Młodociany jest zobligowany zrobić to najpóźniej w drugim dniu nieobecności (§ 2 ust. 2 rozporządzenia o absencjach). Jeżeli nie dotrzyma terminu, pracodawca nie może zarzucić mu opuszczenia pracy bez usprawiedliwienia, bo to zupełnie odmienna sytuacja (por. wyrok SN z 4.12.1997 r., I PKN 416/97). Spóźnienie może być przecież spowodowane szczególnymi okolicznościami, zwłaszcza obłożną chorobą pracownika połączoną z brakiem lub nieobecnością domowników albo innym zdarzeniem losowym. Ich ustanie uruchamia wprawdzie ponownie zobowiązanie pracownika do usprawiedliwienia (§ 2 ust. 3 rozporządzenia o absencjach), jednak pracodawca nie wie, od kiedy może egzekwować realizację tego obowiązku.
Trzeba zaznaczyć, że pracodawca nie ma żadnego związku z usprawiedliwianiem nieobecności pracownika młodocianego na zajęciach szkolnych. Ta kwestia jest uregulowana w statucie szkoły i należy wyłącznie do jej kompetencji (art. 99 pkt 2 ustawy z 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe, tekst jedn. DzU z 2021 r. poz. 1082).
Czas oczekiwania
Pracodawca opisany w pytaniu nie otrzymał i nie może otrzymać (brak kontaktu z młodocianym i jego rodzicami) informacji, dlaczego pracownik nie przychodzi do pracy. Może zatem założyć, że młodociany albo porzucił pracę (pojęcie niedefiniowane w Kp), albo zaszła sytuacja, która uniemożliwia mu usprawiedliwienie absencji. Przyjęcie pierwszego wariantu prowadzi do zakończenia stosunku pracy (o czym niżej), natomiast drugi wiąże się z kosztami płacowymi – w razie podjęcia decyzji o oczekiwaniu na wyjaśnienie zaistniałych okoliczności, a także z ryzykiem ich niewyjaśnienia.
Czas pracy pracownika młodocianego uwzględnia czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy (art. 202 § 3 Kp). Wynagrodzenie należy mu się za wykonaną pracę, zaś za czas jej nieświadczenia – jeżeli tak stanowią przepisy prawa pracy (art. 80 Kp). Czas nauki musi być więc opłacany przez pracodawcę niezależnie od tego, czy pracownik bierze udział w zajęciach szkolnych i czy usprawiedliwia nieobecności w szkole.
W miesiącach, w których młodociany nie przepracuje wszystkich lub żadnych godzin pracy, przysługuje mu tzw. wynagrodzenie częściowe za czas nauki i godziny pracy. Pracodawca oblicza je zgodnie z § 11 lub 12 rozporządzenia MPiPS z 29.05.1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 927, dalej rozporządzenie płacowe). Pierwszy przepis określa mechanizm obliczeń przy nieobecnościach wywołanych chorobą, drugi – przy absencji z innych przyczyn, odbierających prawo do płacy (w opisanym przypadku – nieobecności nieusprawiedliwione). Ich zastosowanie potwierdza MPiPS w piśmie z 2010 r. (PIP 2010/257/7) oraz Główny Inspektorat Pracy w stanowisku z 7.12.2010 r. (GPP-110-4560-69-1/10/PE/RP).
Wracając do Czytelnika, musiałby on wypłacać wynagrodzenie częściowe za czas nauki w okresie oczekiwania na usprawiedliwienie nieobecności w pracy pracownika młodocianego, bo nie ma prawa zmniejszać jego pensji z powodu nieobecności w szkole. Ustala je zgodnie z § 12 rozporządzenia płacowego, czyli:
- dzieli miesięczną stawkę wynagrodzenia (w stałej miesięcznej wysokości) przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu, a wynik mnoży przez liczbę godzin nieobecności młodocianego w pracy z innych przyczyn niż choroba (nieusprawiedliwione nieobecności w pracy),
- odejmuje uzyskany wynik od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.
Ponieważ nie wie, jak długo może trwać okres oczekiwania, korzystniejsze jest dla niego zakończenie stosunku pracy.
Zakończenie zatrudnienia
Nieusprawiedliwione absencje w pracy pozwalają wypowiedzieć umowę o przygotowanie zawodowe w trybie art. 196 pkt 1 Kp, bo pracownik młodociany nie wypełnia obowiązków wynikających z umowy o pracę. Pracodawca musi zawiadomić jego rodziców i szkołę, jeżeli przygotowanie zawodowe ma formę nauki zawodu (§ 4 rozporządzenia RM z 28.05.1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania, tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 2010).
Czytelnik nie może wykonać tego obowiązku (zakładając, że umowa dotyczy nauki zawodu), bo nie ma kontaktu z rodzicami. Poza tym wypowiedzenie nie rozwiązuje problemu obliczania wynagrodzenia częściowego, które musiałby wypłacać w okresie wypowiedzenia. Dlatego powinien rozważyć tzw. zwolnienie dyscyplinarne (bez wypowiedzenia z winy pracownika na mocy art. 52 § 1 pkt 1 Kp).
Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy (nawet jednorazowa) uzasadnia rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych (m.in. wyroki SN z 28.09.1981 r., I PRN 57/81, 14.12.2000 r., 150/00, 12.05.2021 r., I PSKP 12/21). Muszą być jednak łącznie spełnione trzy warunki (m.in. postanowienia SN z 2.12.2020 r., II PK 168/19, i 27.04.2021 r., II PSK 66/21):
- bezprawność polegająca na ciężkim naruszeniu przez młodocianego podstawowego obowiązku pracowniczego, którym jest usprawiedliwianie absencji,
- zawinienie występujące w formie winy umyślnej (młodociany celowo nie usprawiedliwia absencji lub się na to godzi) bądź rażącego niedbalstwa (młodociany bezpodstawnie przypuszcza, że uniknie skutków ich naruszenia, mimo że może i powinien się z nimi liczyć),
- naruszenie lub poważne zagrożenie interesów (w zakresie majątkowym lub niemajątkowym) pracodawcy.
Czytelnik może przyjąć, że wszystkie te przesłanki są zrealizowane. Poprawność tego założenia ew. zweryfikuje sąd, jeżeli pracownik się odwoła.
Zasadniczo pracodawca może w dowolny sposób doręczyć oświadczenie o wypowiedzeniu lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia. Może to uczynić np. osobiście, przez firmę kurierską, operatora pocztowego, upoważnioną osobę czy w formie elektronicznej, która wymaga kwalifikowanego podpisu elektronicznego (m.in. wyrok SN z 9.09.2011 r., III PK 5/11).
Czytelnik powinien pamiętać, że skorzystanie z pośrednictwa poczty i kuriera w okresie stanu zagrożenia epidemicznego/epidemii może nie doprowadzić do ustania zatrudnienia, jeżeli pracownik młodociany nie odbierze przesyłki, mimo jej 2-krotnego awizowania. W tym czasie oraz przez 14 dni po odwołaniu tego stanu nie działa domniemanie faktycznej możliwości zapoznania się przez pracownika z treścią zawartego w przesyłce oświadczenia, od której zależy jego skuteczność (art. 61 § 1 w zw. z art. 300 Kc). Podstawę zawieszenia stanowi art. 98 ust. 1 ustawy z 16.04.2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (tekst jedn. DzU z 2022 r. poz. 376).
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Kup dostęp do tego artykułu
Cena dostępu do pojedynczego artykułu tylko 12,30
Kup abonament
Abonamenty on-line | Prenumeratorzy | Członkowie SKwP | ||||||||
|
Bezpłatny dostęp do tego artykułu i ponad 3500 innych, dla prenumeratorów miesięcznika „Rachunkowość". Pomoc w uzyskaniu dostępu:
|
15% rabat na wszystkie zakupy. Zapytaj o kod w swoim Oddziale. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest organizacją, do której należy ponad 26 000 księgowych, a członkostwo wiąże się z licznymi korzyściami. |
„Rachunkowość” - od 75 lat źródło rzetelnej wiedzy!
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych