Ryczałt za pracę zdalną niepomniejszany w przypadku nieobecności pracownika – czy na pewno bez składek
Czy stosowanie się do tej interpretacji jest bezpieczne?
Chodzi zapewne o interpretację ZUS z 17.12.2024 r. (DI/100000/43/891/2024). Wydano ją na wniosek spółki prowadzącej działalność w zakresie dystrybucji pomp, mieszadeł itp.
Chodzi zapewne o interpretację ZUS z 17.12.2024 r. (DI/100000/43/891/2024). Wydano ją na wniosek spółki prowadzącej działalność w zakresie dystrybucji pomp, mieszadeł itp. Niektórzy jej pracownicy wykonują obowiązki częściowo w formie zdalnej. Firma wprowadziła w regulaminie pracy zdalnej ryczałt, który ma pokryć ponoszone przez takie osoby koszty związane z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją używanych urządzeń technicznych. Ryczałt uwzględnia też koszty zakupu energii elektrycznej, usług telekomunikacyjnych, centralnego ogrzewania, klimatyzacji, kawy, herbaty, wody i środków czystości.
Początkowo spółka opłacała od niego składki ZUS, choć nie pobierała zaliczki na PIT. Uznawała, że jest to przychód zwolniony z podatku na podstawie art. 6725 Kp. Ten przepis nie mówi jednak o zwolnieniu – zgodnie z nim zapewnienie pracownikowi wykonującemu pracę zdalną przez pracodawcę materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, pokrycie kosztów związanych z wykonywaniem pracy zdalnej przez pracownika i wypłata ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu nie jest przychodem w rozumieniu updop.
W związku z tym w kolejnych pismach, w reakcji na wezwania ZUS, spółka zajęła stanowisko, że wypłacany przez nią ryczałt nie stanowi przychodu ze stosunku pracy. A skoro tak, nie stanowi również podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia pracowników. Przesądza o tym art. 4 pkt 9 usus.
Funkcja ryczałtu
ZUS przyznał rację przedsiębiorcy. Sprawa wydaje się oczywista z uwagi na brzmienie art. 6725 Kp. Należy jednak zwrócić uwagę na opisane przez spółkę zasady wypłaty ryczałtu z tytułu pracy zdalnej. Przysługuje on pracownikom w stałej wysokości – niezależnie od tego, czy w danym miesiącu przebywali na urlopie, zwolnieniu lekarskim, czy mieli inną nieobecność. Przyznane świadczenie nie jest rozliczane proporcjonalnie do okresu świadczenia pracy zdalnej. Trzeba natomiast pamiętać, jaką funkcję ma pełnić ryczałt – ma pokrywać koszty ponoszone przez pracownika w związku z wykonywaniem pracy zdalnej.
Zgodnie z art. 6724 Kp pracodawca – co do zasady – ma obowiązek zapewnić pracownikowi zdalnemu materiały i narzędzia pracy, instalację, serwis i konserwację narzędzi pracy lub sfinansować ich koszt, a także pokryć koszty energii elektrycznej, usług telekomunikacyjnych i inne koszty związane z wykonywaniem pracy zdalnej. Strony mogą jednak ustalić, że pracownik będzie wykorzystywać własne materiały i narzędzia w zamian za ekwiwalent pieniężny. Ale zarówno obowiązek pokrycia wspomnianych kosztów, jak i wypłaty ekwiwalentu można zastąpić przyznaniem pracownikowi ryczałtu.
Ryczałt jest więc ukłonem w stronę pracodawców, aby łatwiej im było rozliczyć się z pracownikiem zdalnym. Nie oznacza to, że firma ma pełną swobodę w jego ustalaniu. Jak wynika z art. 6724 § 5, ma on odpowiadać kosztom pracy zdalnej poniesionym „na potrzeby pracodawcy”. Ryzykowna jest zatem wypłata pełnej kwoty ryczałtu oszacowanego dla kosztów wykonywania pracy zdalnej przez cały miesiąc, jeśli pracownik – z uwagi na chorobę czy urlop – wykonuje pracę zdalną np. przez kilka dni.
Wskazane pytanie do fiskusa
Trzeba pamiętać, że kwestia wysokości ryczałtu może być przedmiotem kontroli fiskusa i ZUS. Jeżeli organy te uznają, że jego kwota nie ma należytego uzasadnienia, pracodawca naraża się na zarzut wypłaty pracownikowi nienależnego świadczenia, które podlega zarówno PIT, jak i składkom ZUS. Dotyczyłoby to zapewne nadwyżki ponad uzasadnioną kwotę. Nie uchroni przed tym przedsiębiorcy wydana interpretacja ZUS. Organ rentowy jest bowiem nią związany tylko w granicach opisanego stanu faktycznego i prawnego przedstawionego przez przedsiębiorcę we wniosku. Jeśli ten poda nieprawidłowy stan prawny – np. że ryczałt nie stanowi przychodu ze stosunku pracy – zastosowanie się do wydanej na tej podstawie korzystnej dla przedsiębiorcy interpretacji nie uchroni go przed konsekwencjami podważenia prawidłowości tego postępowania podczas kontroli organów.
Co prawda dotychczas interpretacje fiskusa w tej materii były korzystne dla pracodawców i pracowników. Na przykład KIS w piśmie z 12.05.2023 r. (0114-KDIP3-2.4011.341.2023.2.MN) uznała za prawidłowe stanowisko przedsiębiorcy, że wypłacany przez niego ryczałt nie jest przychodem ze stosunku pracy, choć przysługuje on każdemu pracownikowi w równej wysokości pod warunkiem przepracowania w formie zdalnej co najmniej 3 dni w miesiącu. Jednak w tym przypadku kwota ryczałtu uwzględniała tylko uśrednione normy zużycia energii elektrycznej oraz koszty usług telekomunikacyjnych. Koszty usług telekomunikacyjnych są zaś stałe, nawet jeśli pracownik musi mieć dostęp do internetu czy telefonu tylko podczas jednego dnia pracy zdalnej. Im ryczałt jest bardziej rozbudowany – w tym, tak jak u przedsiębiorcy, uwzględnia koszty kawy, herbaty czy środków czystości – tym bardziej kwestia uznania, że nie jest to dla pracownika dodatkowe przysporzenie majątkowe, wydaje się wątpliwa. Szczególnie gdyby otrzymał go pracownik, który nie przepracował ani jednego dnia miesiąca z uwagi np. na chorobę.
Pracodawca powinien więc rozważyć przyjęcie za pewnik interpretacji ZUS. Sam ZUS asekuruje się w tej odpowiedzi, gdy – powołując się na art. 34 ust. 3 usus, regulujący zasady występowania z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej – wskazuje: Jednoznacznie ujęty zakres przedmiotowy wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej uniemożliwia Zakładowi dokonanie kwalifikacji prawnej określonego świadczenia jako przychodu ze stosunku pracy. Zakład poprzestaje na oświadczeniu przedsiębiorcy odnośnie tego, iż ryczałt na pokrycie kosztów związanych z wykonywaniem pracy zdalnej nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 6725 Kp, traktując takie oświadczenia jako element opisu stanu faktycznego.
Z uwagi na swoje bezpieczeństwo przedsiębiorca powinien był zatem w pierwszej kolejności wystąpić z pytaniem do dyrektora KIS, czy przy tych zasadach wypłaty ryczałtu z tytułu pracy zdalnej nie stanowi on przychodu ze stosunku pracy.
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Kup dostęp do tego artykułu
Cena dostępu do pojedynczego artykułu tylko 12,30
Kup abonament
Abonamenty on-line | Prenumeratorzy | Członkowie SKwP | ||||||||
|
Bezpłatny dostęp do tego artykułu i ponad 3500 innych, dla prenumeratorów miesięcznika „Rachunkowość". Pomoc w uzyskaniu dostępu:
|
15% rabat na wszystkie zakupy. Zapytaj o kod w swoim Oddziale. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest organizacją, do której należy ponad 26 000 księgowych, a członkostwo wiąże się z licznymi korzyściami. |
„Rachunkowość” - od 75 lat źródło rzetelnej wiedzy!
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych