Podpisywanie i zatwierdzanie sprawozdania finansowego w stowarzyszeniach zwykłych
Stowarzyszenia zwykłe to uproszczona forma stowarzyszeń przewidziana w rozdz. 6 Prawa o stowarzyszeniach(1). W odróżnieniu od stowarzyszeń rejestrowanych w KRS stowarzyszenia zwykłe nie mają osobowości prawnej, nie mogą prowadzić działalności gospodarczej, działalności odpłatnej pożytku publicznego, powoływać terenowych jednostek organizacyjnych ani zrzeszać osób prawnych. Za to utworzenie stowarzyszenia zwykłego jest dużo prostsze, gdyż wymaga jedynie 3 osób i nie ma konieczności powoływania organu nadzoru, obowiązkowego w stowarzyszeniach rejestrowych. Jedyny wymagany organ to przedstawiciel reprezentujący stowarzyszenie (art. 40b ust. 1 pkt 2 Prawa o stowarzyszeniach). W stowarzyszeniu zwykłym można powołać zarząd oraz organ nadzoru, ale nie jest to obligatoryjne.
Stowarzyszenia zwykłe to uproszczona forma stowarzyszeń przewidziana w rozdz. 6 Prawa o stowarzyszeniach(1). W odróżnieniu od stowarzyszeń rejestrowanych w KRS stowarzyszenia zwykłe nie mają osobowości prawnej, nie mogą prowadzić działalności gospodarczej, działalności odpłatnej pożytku publicznego, powoływać terenowych jednostek organizacyjnych ani zrzeszać osób prawnych. Za to utworzenie stowarzyszenia zwykłego jest dużo prostsze, gdyż wymaga jedynie 3 osób i nie ma konieczności powoływania organu nadzoru, obowiązkowego w stowarzyszeniach rejestrowych. Jedyny wymagany organ to przedstawiciel reprezentujący stowarzyszenie (art. 40b ust. 1 pkt 2 Prawa o stowarzyszeniach). W stowarzyszeniu zwykłym można powołać zarząd oraz organ nadzoru, ale nie jest to obligatoryjne.
(1) Ustawa z 7.04.1989 r. (tekst jedn. DzU z 2020 r. poz. 2261).
(2) To, na jakich warunkach możliwe jest jej prowadzenie, określa art. 10a ustawy z 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jedn. DzU z 2020 r. poz. 1057). Zasady prowadzenia reguluje rozporządzenie MF z 18.12.2015 r. w sprawie prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów przez niektóre organizacje pozarządowe oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 1350).
Rachunkowość stowarzyszenia zwykłego
Jeśli nie podjęto decyzji o prowadzeniu uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów(2), stowarzyszenie zwykłe jest zobligowane do prowadzenia pełnej księgowości i sporządzania sprawozdań finansowych (sf).
Do rachunkowości stowarzyszeń zwykłych stosuje się uor, co wynika z art. 2 ust. 1 pkt 5 tej ustawy. Stowarzyszenia zwykłe, jako jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, są jednymi z podmiotów zobligowanych prawnie do prowadzenia pełnej księgowości. Wynika to z brzmienia art. 4 ust. 3 pkt 2 uor: Rachunkowość jednostki obejmuje: prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym. A ilekroć w uor jest mowa o „jednostce”, rozumie się przez to podmioty i osoby określone w art. 2 ust. 1 tej ustawy (art. 3 ust. 1 pkt 1 uor).
Kto podpisuje sf…
Konieczność sporządzania i zatwierdzania sf w stowarzyszeniu zwykłym prowadzącym księgi rachunkowe rodzi z kolei pytania, kto jest zobligowany do sporządzenia i zatwierdzenia sprawozdania. Za zapewnienie sporządzenia sf odpowiedzialny jest kierownik jednostki, który podpisuje sprawozdanie razem z osobą, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych (art. 52 ust 1 uor). Przez „kierownika jednostki” należy rozumieć członka zarządu lub innego organu zarządzającego, a jeżeli organ jest wieloosobowy – członków tego organu, z wyłączeniem pełnomocników ustanowionych przez jednostkę (art. 3 ust. 1 pkt 6 uor). W stowarzyszeniu zwykłym organem zarządzającym może być wieloosobowy zarząd lub jednoosobowy przedstawiciel. Jeśli nie powołano zarządu, to przedstawiciel pełni funkcję kierownika jednostki oraz jest odpowiedzialny za zapewnienie sporządzenia sf i podpisuje je razem z księgowym stowarzyszenia faktycznie sporządzającym to sf.
…a kto zatwierdza
Za zatwierdzenie sf odpowiada zaś organ zatwierdzający, czyli organ, który zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, statutem, umową lub na mocy prawa własności jest uprawniony do zatwierdzania sf jednostki (art. 3 ust. 1 pkt 7 uor).
Stowarzyszenia zwykłe nie działają na podstawie statutu, tylko regulaminu. Zgodnie z art. 43 pkt 2 Prawa o stowarzyszeniach, ilekroć w ustawie jest mowa o statucie, należy przez to rozumieć regulamin stowarzyszenia zwykłego. Informacji o tym, jaki organ zatwierdza sf, należy więc szukać odpowiednio w statucie stowarzyszenia rejestrowanego w KRS lub w regulaminie stowarzyszenia zwykłego. Jeśli w statucie/regulaminie nie określono, do czyjej kompetencji należy zatwierdzenie sf (jaki organ pełni rolę organu zatwierdzającego), trzeba się odwołać do przepisów wyższego rzędu. W przypadku stowarzyszeń rejestrowych nie stanowi to problemu, gdyż zgodnie z art. 11 ust. 1 Prawa o stowarzyszeniach najwyższą władzą stowarzyszenia jest walne zebranie członków. W sprawach, w których statut nie określa właściwości władz stowarzyszenia, podejmowanie uchwał należy do walnego zebrania członków. Jeżeli więc statut nie wskazuje, kto zatwierdza sf, jest to kompetencja walnego zebrania.
Stowarzyszenie zwykłe nie ma jednak, w przeciwieństwie do stowarzyszeń rejestrowych, takiego organu. Art. 11 ust. 1 Prawa o stowarzyszeniach nie odnosi się do stowarzyszeń zwykłych, gdyż art. 43 pkt 1 tej ustawy wyłącza stosowanie do nich m.in. art. 9–12. Należy zaznaczyć, że w części interpretacji prawnych zwraca się uwagę na to, że tych przepisów nie stosuje się do stowarzyszeń zwykłych nawet pomocniczo, więc nie można powołać w nich takiego organu jak walne zebranie członków (jedynym obligatoryjnym organem jest przedstawiciel stowarzyszenia oraz fakultatywnie – zarząd zamiast przedstawiciela i organ nadzoru).
W praktyce jednak wiele stowarzyszeń zwykłych, formułując swoje regulaminy, powołuje inne organy wewnętrzne (np. często walne zebranie członków) i regulaminy te są przyjmowane przez starostów powiatów, którzy prowadzą ewidencje stowarzyszeń zwykłych. Nadal jednak, nawet w przypadku powołania takiego organu w regulaminie, nie można stosować wobec niego art. 11 ust. 1 Prawa o stowarzyszeniach.
Skoro więc w omawianej sytuacji mamy do czynienia ze stowarzyszeniem zwykłym, które ma tylko jeden obligatoryjny organ wewnętrzny, czyli przedstawiciela, to jest on zarówno kierownikiem jednostki, jak i organem zatwierdzającym. To przypadek analogiczny do sytuacji innej organizacji pozarządowej, tj. fundacji z jednoosobowym zarządem. Jeśli statut fundacji nie przewiduje, że zatwierdzenie sf leży w gestii innego powołanego w fundacji organu (np. organu nadzoru lub fundatora), to zarówno sporządzanie, jak i zatwierdzanie sf należy do obowiązków tej samej osoby – jednoosobowego zarządu.
W przypadku stowarzyszeń zwykłych może to być o tyle niekomfortowe dla ich członków, że w odróżnieniu od stowarzyszeń rejestrowych, wszyscy oni odpowiadają za zobowiązania stowarzyszenia bez ograniczeń całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi członkami oraz ze stowarzyszeniem (art. 40 ust. 1b Prawa o stowarzyszeniach). Dotyczy to także zobowiązań podatkowych. Brak kontroli nad treścią sf, które sporządza i zatwierdza ta sama osoba, może być trudny do zaakceptowania dla członków.
Można by rozważyć, czy zatwierdzanie rocznego sf nie jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd stowarzyszeniem, która wymagałaby zgody wszystkich jego członków. Katalog takich czynności zawiera art. 41a ust. 3 Prawa o stowarzyszeniach. Nie znajdziemy w nim zatwierdzenia sf i choć jest to katalog otwarty, więc za czynności przekraczające zwykły zarząd można też uznać inne niewymienione tam działania, to sporządzanie i zatwierdzenie corocznego sf (co jest obowiązkiem stowarzyszenia) trudno byłoby uznać za przekroczenie zwykłego zarządu. Można tylko zarekomendować członkom stowarzyszeń zwykłych, aby powołali organ nadzoru i nadali mu prawo do zatwierdzania sf, wprowadzając zmiany w istniejących regulaminach stowarzyszeń.
Podsumowując: jeśli w stowarzyszeniu zwykłym jest tylko jeden organ wewnętrzny, tj. przedstawiciel stowarzyszenia, pełni on równocześnie funkcję kierownika jednostki i organu zatwierdzającego, a więc jest odpowiedzialny zarówno za sporządzenie sf, jak i za jego zatwierdzenie.
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Kup dostęp do tego artykułu
Cena dostępu do pojedynczego artykułu tylko 12,30
Kup abonament
Abonamenty on-line | Prenumeratorzy | Członkowie SKwP | ||||||||
|
Bezpłatny dostęp do tego artykułu i ponad 3500 innych, dla prenumeratorów miesięcznika „Rachunkowość". Pomoc w uzyskaniu dostępu:
|
15% rabat na wszystkie zakupy. Zapytaj o kod w swoim Oddziale. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest organizacją, do której należy ponad 26 000 księgowych, a członkostwo wiąże się z licznymi korzyściami. |
„Rachunkowość” - od 75 lat źródło rzetelnej wiedzy!
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych