Oświadczenie o spełnieniu przez sprawozdanie finansowe wymagań przewidzianych w uor – z jaką datą je sporządzić i jak przekazać do KRS
Mam wobec tego pytanie, jak dołączyć do sprawozdania finansowego oświadczenie o poprawności jego sporządzenia (zamiast podpisu członka zarządu), skoro zgodnie z art. 52 ust. 2c uor ma być w nim podana data i godzina sporządzenia sprawozdania? To przecież wyklucza taką możliwość.
Przepis nie wskazuje na datę i godzinę sporządzenia oświadczenia, tylko sprawozdania finansowego. Poza tym nie można takiego pliku wgrać, korzystając z opcji darmowego wprowadzenia sprawozdania do repozytorium KRS – system nie przewiduje możliwości jego dodania. Jak postąpić w takiej sytuacji?
Pytanie dotyczy oświadczenia, że sprawozdanie finansowe (sf) spełnia wymagania przewidziane w uor, składanego alternatywnie zamiast podpisu sf, w przypadku wieloosobowego kierownika jednostki (wówczas wystarczy, że tylko jedna osoba wchodząca w skład tego organu opatrzy sf podpisem elektronicznym).
Pytanie dotyczy oświadczenia, że sprawozdanie finansowe (sf) spełnia wymagania przewidziane w uor, składanego alternatywnie zamiast podpisu sf, w przypadku wieloosobowego kierownika jednostki (wówczas wystarczy, że tylko jedna osoba wchodząca w skład tego organu opatrzy sf podpisem elektronicznym).
W art. 52 ust. 2c uor ustawodawca określił, co powinno się znaleźć w takim oświadczeniu (a także w odmowie jego złożenia bądź w odmowie podpisu pod sf): W treści odmowy podpisu, o której mowa w ust. 2, oświadczenia lub odmowy złożenia oświadczenia, o których mowa w ust. 2b, wskazuje się sprawozdanie finansowe, którego te dokumenty dotyczą, w szczególności przez podanie daty i godziny podpisania sprawozdania finansowego przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych.
Oświadczenie musi więc zawierać jednoznaczne wskazanie, którego sf dotyczy, poprzez podanie daty i godziny podpisania sf przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych (księgowego).
Data ta nie jest tożsama z datą sporządzenia sf. Mimo forsowanej przez Ministerstwo Finansów interpretacji (która nie stanowi jednak źródła powszechnie obowiązującego prawa) należy przyjąć, że faktyczną datą sporządzenia sf jest data złożenia podpisu przez ostatnią zobligowaną do tego osobę (a nie data podpisania sf przez księgowego).
[1] Możliwość składania oświadczenia została wprowadzona głównie dlatego, że zdarzało się, że nie wszystkie osoby wchodzące w skład organu kierowniczego jednostki dysponowały e-podpisem. Niemniej w świetle uor oświadczenie może mieć zarówno postać papierową, jak i być dokumentem elektronicznym, opatrzonym e-podpisem.
Oświadczenie, że sf spełnia wymagania przewidziane w uor, powinno też zawierać – jak standardowe dokumenty – miejscowość i datę jego sporządzenia (zazwyczaj w prawym górnym rogu). Należy tu podać faktyczną datę, z jaką członek zarządu podpisuje oświadczenie (z reguły odręcznie[1]). Nie musi to być taka sama data, z jaką sf podpisują pozostałe osoby do tego zobligowane, ani taka sama, jak daty innych oświadczeń (jeżeli składa je więcej niż jedna osoba). Niemniej data oświadczenia z pewnością nie może być wcześniejsza niż data podpisania (podpisem elektronicznym) sf przez księgowego. W przeciwnym razie oznaczałoby to, że oświadczenie powstało wcześniej niż sf.
Główny księgowy podpisał elektronicznie sf 20.06.2022 r. Ten dzień oraz wskazana na e-podpisie godzina są datą i godziną podpisania sprawozdania finansowego przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, o której mowa w art. 52 ust. 2c uor. Datą sporządzenia oświadczenia członka zarządu (podaną w oświadczeniu obok miejscowości) może być również 20.06.2022 r., ale nie musi. Może to być także data późniejsza (np. 22.06.2022 r.). Ważne jest natomiast, aby oświadczenie nie zostało sporządzone wcześniej (np. 15.06.2022 r.). Treść takiego oświadczenia byłaby nielogiczna, skoro 15.06.2022 r. członek zarządu miałby się wypowiedzieć o sf, które zostało sporządzone dopiero 20.06.2022 r.
Wskazanie w oświadczeniu daty i godziny podpisu elektronicznego przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, może mieć taką formę:
Jako członek zarządu oświadczam, że sprawozdanie finansowe spółki XYZ za okres od 1.01.2021 r. do 31.12.2021 r., składające się z (…), które zostało sporządzone i podpisane przez [imię i nazwisko osoby, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych] w dniu [data, np. 20.06.2022] o godzinie [godzina z podpisu, np. 14.40], spełnia wymagania przewidziane ustawą o rachunkowości (DzU z 2021 r. poz. 271).
Reasumując: nie ma przeszkód, aby data sporządzenia oświadczenia była inna niż wskazana w treści tego dokumentu jako data podpisania sf. Istotne jest jedynie, aby mieściła się między datą podpisania sf przez osobę prowadzącą księgi rachunkowe a datą złożenia podpisu przez ostatnią osobę opatrującą sf podpisem elektronicznym. Z art. 52 ust. 2b uor wyraźnie wynika, że sf podpisuje co najmniej jedna osoba wchodząca w skład tego organu po złożeniu przez pozostałe osoby wchodzące w skład tego organu oświadczeń, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie. Ustawodawca określił tym samym właściwy porządek postępowania (patrz tabela).
Etap | Działanie | Przykład |
I | „Techniczne” sporządzenie sf i podpisanie (e-podpisem) przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych | Główny księgowy Jan Kowalski składa e-podpis pod sf 20.06.2022 r. o godz. 11.40 |
II | Złożenie oświadczenia/oświadczeń przez członka/członków zarządu (mogą być sporządzone na papierze i podpisane odręcznie lub mieć formę elektroniczną) ze wskazaniem daty i godziny podpisania sf przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych (z etapu I) | Członek zarządu Maria Nowak składa oświadczenie. Wskazuje, że dotyczy ono sf sporządzonego i podpisanego przez głównego księgowego Jana Kowalskiego 20.06.2022 r. o godz. 11.40. Maria Nowak może złożyć oświadczenie w tej samej dacie lub później (jednak nie później niż data etapu III) |
III | Złożenie e-podpisu pod sf przez przynajmniej jednego z członków zarządu (nie później niż 3 mies. od dnia bilansowego[*]) | Jan Malinowski (członek zarządu) jako ostatni, po złożeniu oświadczenia przez Marię Nowak (drugą osobę wchodzącą w skład 2-osobowego zarządu), opatruje sf e-podpisem 30.06.2022 r. o godz. 13.30 |
IV | Zatwierdzenie sf i złożenie do odpowiednich rejestrów, ew. inne czynności wymagane przepisami prawa |
[*] W przypadku sf za 2021 r. termin ten został wydłużony rozporządzeniem MF o kolejne 3 mies.; przy roku bilansowym równym kalendarzowemu trzeba więc było je sporządzić do 30.06.2022 r.
W przykładzie podanym w tabeli sf zostało opatrzone pierwszym e-podpisem 20.06.2022 r. Ostatni złożono 30.06.2022 r. Tym samym oświadczenie mogło być sporządzone pod dowolną datą od 20.06.2022 do 30.06.2022 r. Kluczowe jest, aby zawierało wskazanie, że dotyczy sf sporządzonego przez Jana Kowalskiego 20.06.2022 r. o godz. 11.40.
W pozostałych kwestiach technicznych uor nie daje już konkretnych wskazówek. Stanowi jedynie (art. 52 ust. 2b), że jeżeli oświadczenie zostało sporządzone w formie papierowej i podpisane odręcznie, to jedna osoba z organu kierowniczego (która opatruje sf e-podpisem) ma obowiązek zapewnienia elektronicznej formy takiego dokumentu. Właściwe będzie więc zeskanowanie oświadczenia, a następnie opatrzenie pliku e-podpisem członka zarządu, który składa podpis na sf.
W momencie publikowania na łamach „Rachunkowości” przywołanego przez Czytelnika artykułu rzeczywiście nie była przewidziana specjalna forma dołączenia takiego zeskanowanego oświadczenia do sf. Istniała jednak możliwość „dogrania” go do pliku z sf w miejscu, w którym dodaje się dodatkowe informacje i objaśnienia, i tą drogą wprowadzenia do systemu eKRS (jako elementu dodatkowych informacji i objaśnień).
Obecnie jednak w systemie eKRS pojawiła się nowa możliwość. Przy wgrywaniu sf do tego systemu należy zaznaczyć, czy są na nim podpisy wszystkich zobowiązanych osób, czy również oświadczenia. Po podaniu, że są oświadczenia, pojawia się miejsce na ich wgranie. Problem został więc rozwiązany – nie trzeba „kombinować” z wgrywaniem oświadczenia jako dodatkowego elementu sf, ale jest ono wczytywane do systemu eKRS jako osobny plik.
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Kup dostęp do tego artykułu
Cena dostępu do pojedynczego artykułu tylko 12,30
Kup abonament
Abonamenty on-line | Prenumeratorzy | Członkowie SKwP | ||||||||
|
Bezpłatny dostęp do tego artykułu i ponad 3500 innych, dla prenumeratorów miesięcznika „Rachunkowość". Pomoc w uzyskaniu dostępu:
|
15% rabat na wszystkie zakupy. Zapytaj o kod w swoim Oddziale. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest organizacją, do której należy ponad 26 000 księgowych, a członkostwo wiąże się z licznymi korzyściami. |
„Rachunkowość” - od 75 lat źródło rzetelnej wiedzy!
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych