Opłaty od lokali wchodzących w skład spółdzielni mieszkaniowej, których właściciele nie są jej członkami
Czy taka opłata jest zgodna z przepisami ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych?
Spółdzielnia mieszkaniowa jest specyficzną jednostką gospodarczą, jej gospodarka finansowa opiera się bowiem na samofinansowaniu, co oznacza, że wszelkie wydatki ponoszone na eksploatację i utrzymanie nieruchomości są finansowane przez członków spółdzielni i osoby niebędące jej członkami, ale posiadające odrębną własność lokalu w nieruchomości.
Spółdzielnia mieszkaniowa jest specyficzną jednostką gospodarczą, jej gospodarka finansowa opiera się bowiem na samofinansowaniu, co oznacza, że wszelkie wydatki ponoszone na eksploatację i utrzymanie nieruchomości są finansowane przez członków spółdzielni i osoby niebędące jej członkami, ale posiadające odrębną własność lokalu w nieruchomości.
[1] Ustawa z 15.12.2000 r. (tekst jedn. DzU z 2021 r. poz. 1208).
Zasady gospodarki finansowej spółdzielni mieszkaniowych określają art. 4–6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych[1] (dalej uosm).
W myśl art. 4 ust. 4 uosm właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów eksploatacji i utrzymania:
- ich lokali (temat ten jako niebudzący wątpliwości pomijamy),
- nieruchomości wspólnych,
- nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, przeznaczonych do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu.
Osoby te wykonują przytoczone obowiązki, uiszczają opłaty na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali, z zastrzeżeniem art. 5 uosm. Zgodnie z tym przepisem pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków na jej eksploatację i utrzymanie, a w części przekraczającej te wydatki – przypadają właścicielom lokali proporcjonalnie do ich udziałów w nieruchomości wspólnej.
Natomiast pożytki i inne przychody z własnej działalności gospodarczej spółdzielnia może przeznaczyć w szczególności na pokrycie wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w zakresie obciążającym wyłącznie członków oraz na prowadzenie działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej.
Z kolei art. 6 ust. 3 uosm stanowi, że spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych. Odpisy na ten fundusz obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Obowiązek świadczenia na fundusz dotyczy zarówno członków spółdzielni, jak i właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni.
Z przytoczonych przepisów wynika, że właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni są zobowiązani m.in.:
- uczestniczyć w wydatkach na eksploatację i utrzymanie:
- nieruchomości wspólnych oraz
- nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, przeznaczonych do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu;
- świadczyć na fundusz remontowy.
Części nieruchomości, z których mogą korzystać wszyscy mieszkańcy domów spółdzielni (budynku, osiedla), określa się jako część wspólną nieruchomości. Uosm nie definiuje tego pojęcia. Część wspólna nieruchomości ma znaczenie prawne i finansowe wówczas, gdy w danej nieruchomości została ustanowiona odrębna własność lokalu. W takim przypadku spółdzielnia – zgodnie z art. 27 ust. 1 uosm – stosuje przepisy ustawy o własności lokali. W myśl zaś art. 3 tej ustawy „nieruchomość wspólna” to grunt oraz części budynku i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Właścicielowi lokalu, którego własność została wyodrębniona, przysługuje udział w nieruchomości wspólnej, jako prawo związane z własnością lokalu. Udział ten odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu oraz powierzchni pomieszczeń do niego przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali oraz pomieszczeń do nich przynależnych.
Mieniem spółdzielni, zgodnie z art. 40 uosm, są natomiast w szczególności nieruchomości:
- służące prowadzeniu przez spółdzielnię działalności wytwórczej, budowlanej, handlowej, usługowej, społecznej, oświatowej i kulturalnej, administracyjnej i innej, zabudowane urządzeniami infrastruktury technicznej, w tym urządzeniami i sieciami, technicznego uzbrojenia terenu, związanymi z funkcjonowaniem budynków lub osiedli, z zastrzeżeniem art. 49 Kc,
- niezabudowane.
Uosm nie określa zasad świadczenia na fundusz remontowy przez członków spółdzielni lub właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni. Sposób gospodarowania funduszem remontowym przez spółdzielnię ustala – co do zasady – regulamin uchwalony przez właściwy organ stanowiący spółdzielni na podstawie postanowień jej statutu. Wyznacza on przede wszystkim wysokość wpłat na fundusz remontowy (z reguły jest to opłata od 1 m2 lokalu).
Odpowiadając na pytanie, trzeba przede wszystkim wskazać, że odrębnie rozpatruje się kwestię opłat wnoszonych przez właścicieli lokali/domów niebędących członkami spółdzielni, z tytułu pokrycia wydatków na eksploatację i utrzymanie nieruchomości wspólnych oraz stanowiących mienie spółdzielni, przeznaczonych do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu, a odrębnie – obciążenie opłatami na fundusz remontowy.
Zasadniczą różnicę stanowi również istota tych opłat. Pierwsza służy pokryciu przez spółdzielnię kosztów ponoszonych na eksploatację i utrzymanie nieruchomości wspólnych i/lub stanowiących mienie spółdzielni (do których zalicza się przepompownia), druga natomiast – zgromadzeniu funduszu remontowego, z którego spółdzielnia pokrywa koszty bieżących remontów lub będzie finansować planowane remonty. Poza tym zasady obliczenia opłat na fundusz remontowy powinien określać regulamin ustalający zasady tworzenia funduszu remontowego i pokrywania z niego wydatków.
Z tego względu zapis statutu stanowiący o obciążaniu właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni dodatkowymi opłatami na fundusz remontowy przepompowni jest moim zdaniem sprzeczny z art. 4 i art. 6 ust. 3 uosm. Obecnie opłata jest pobierana niezgodnie z uosm. Spółdzielnia nie może obciążać właścicieli lokali niebędących jej członkami dodatkowymi opłatami na fundusz remontowy przepompowni. Nienależne opłaty podlegają zwrotowi na rzecz tych osób oraz zmniejszają przychody z tytułu tych opłat.
Ponadto, skoro zapis statutu jest sprzeczny z uosm, konieczne jest wprowadzenie – na najbliższym walnym zgromadzeniu członków – zmian w tym dokumencie, skreślając niezgodny z prawem zapis.
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Kup dostęp do tego artykułu
Cena dostępu do pojedynczego artykułu tylko 12,30
Kup abonament
Abonamenty on-line | Prenumeratorzy | Członkowie SKwP | ||||||||
|
Bezpłatny dostęp do tego artykułu i ponad 3500 innych, dla prenumeratorów miesięcznika „Rachunkowość". Pomoc w uzyskaniu dostępu:
|
15% rabat na wszystkie zakupy. Zapytaj o kod w swoim Oddziale. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest organizacją, do której należy ponad 26 000 księgowych, a członkostwo wiąże się z licznymi korzyściami. |
„Rachunkowość” - od 75 lat źródło rzetelnej wiedzy!
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych