Kara finansowa za spóźnienia do pracy
Nieusprawiedliwione spóźnienie skutkuje nienabyciem za jego czas prawa do wynagrodzenia, w związku z nim może również zostać nałożona na pracownika kara porządkowa, w tym finansowa. Ta ostatnia może być związana z „opuszczeniem pracy bez usprawiedliwienia”, co nie ogranicza się jedynie do całodziennych nieobecności.
Pracownik jest obowiązany do wykonywania pracy w czasie wyznaczonym przez pracodawcę (art. 22 § 1 Kp) oraz przestrzegania czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy (art. 100 § 2 pkt 1 Kp).
Wynika z tego wprost obowiązek przestrzegania rozkładów czasu pracy, czyli pozostawanie w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę w przedziałach czasowych wynikających z ustalonych przez pracodawcę (przełożonego) rozkładów czasu pracy (stałych bądź tworzonych na pewne przedziały czasu w postaci harmonogramów czasu pracy).
Nieusprawiedliwione spóźnienie skutkuje nienabyciem za jego czas prawa do wynagrodzenia, w związku z nim może również zostać nałożona na pracownika kara porządkowa, w tym finansowa. Ta ostatnia może być związana z „opuszczeniem pracy bez usprawiedliwienia”, co nie ogranicza się jedynie do całodziennych nieobecności.
Pracownik jest obowiązany do wykonywania pracy w czasie wyznaczonym przez pracodawcę (art. 22 § 1 Kp) oraz przestrzegania czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy (art. 100 § 2 pkt 1 Kp).
Wynika z tego wprost obowiązek przestrzegania rozkładów czasu pracy, czyli pozostawanie w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę w przedziałach czasowych wynikających z ustalonych przez pracodawcę (przełożonego) rozkładów czasu pracy (stałych bądź tworzonych na pewne przedziały czasu w postaci harmonogramów czasu pracy).
Każda nieobecność w pracy – zarówno obejmująca cały dzień, jak i jedynie drobną nawet część obowiązujących godzin pracy – powinna zostać przez pracownika usprawiedliwiona. Przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy, wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Pracodawca może uznać za usprawiedliwiającą nieobecność każdą przyczynę wskazaną przez pracownika (np. wypadek komunikacyjny, który obiektywnie uniemożliwił punktualne stawienie się w pracy).
W przypadku gdy podana przyczyna nie zostanie zaakceptowana przez pracodawcę (przy typowych spóźnieniach, zwłaszcza takich, które nie są dla pracownika wyjątkiem, w wielu przypadkach trudno mówić o „rozsądnej” przyczynie usprawiedliwiającej), mamy do czynienia z nieobecnością nieusprawiedliwioną, co może mieć wielorakie skutki w zakresie stosunku pracy:
- może stanowić przesłankę wypowiedzenia umowy,
- nieobecność powinna zostać wskazana w ewidencji czasu pracy (w zakresie czasu faktycznie przepracowanego, który obejmie przedział dnia pracy po faktycznym stawieniu się do niej oraz jako czas nieobecności nieusprawiedliwionej – § 6 rozporządzenia MRPiPS z 10.12.2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej, DzU poz. 2369),
- oznacza nienabycie prawa do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany – za czas niewykonywania pracy wynagrodzenie przysługuje tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy wskazują na zachowanie prawa do wynagrodzenia (art. 80 Kp), czyli jak najbardziej można i powinno się przeliczyć wynagrodzenie zasadnicze w związku z czasem nieusprawiedliwionym (nawet w przypadku nieznacznych spóźnień może mieć to pewien walor prewencyjny); może wywierać bardzo silne skutki w zakresie innych niż pensja zasadnicza składników wynagrodzenia, w szczególności takich jak premie uzależnione od obecności oraz nagrody,
- może skutkować nałożeniem kary porządkowej.
Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bhp i przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować (art. 108 Kp) karę:
- upomnienia,
- nagany.
Raczej oczywiste jest, że spóźnienia nieusprawiedliwione mogą skutkować karą porządkową – upomnienia lub nagany.
Za nienaruszenie niektórych – uznanych przez ustawodawcę za najbardziej istotne – obowiązków pracowniczych pracodawca może nałożyć na pracownika karę pieniężną. W zamkniętym katalogu takich naruszeń wskazano m.in. opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia. Przesłanka ta nie ogranicza się jedynie do opuszczenia całego dnia pracy bez usprawiedliwienia. Odnosi się do jakiegokolwiek nieusprawiedliwionego opuszczenia czasu wyznaczonego w rozkładzie. W taki też sposób podszedł do tego resort pracy (patrz ramka na następnej stronie).
Warto zaznaczyć, że czym innym jest kara pieniężna, a czym innym obniżenie stałego wynagrodzenia o czas spóźnienia. Kara stanowi rodzaj odpowiedzialności za naruszenie obowiązków. Pomniejszenie zaś wynagrodzenia związane jest z samą zasadą nabywania wynagrodzenia za czas przepracowany. Są to zatem działania niezależne od siebie, które jak najbardziej mogą być zastosowane łącznie.
Nieusprawiedliwiona nieobecność zagrożona karą
Przez „opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia”, o którym mowa w art. 108 § 2 Kp, należy rozumieć każdą nieusprawiedliwioną nieobecność pracownika w pracy w czasie godzin pracy, dotyczącą dnia lub części dnia roboczego, powstałą wskutek nieprzybycia do pracy, spóźnienia do pracy, wyjścia z pracy przed ustaloną godziną jej zakończenia. Przez „dzień nieusprawiedliwionej nieobecności” należy rozumieć nieusprawiedliwioną nieobecność przez taką liczbę godzin, jaką pracownik był obowiązany przepracować w danej dobie, liczonej od rozpoczęcia pracy według harmonogramu. Każda nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy uprawnia kierownika zakładu pracy do zastosowania w stosunku do pracownika kary pieniężnej, natomiast czas trwania nieobecności powinien być brany pod uwagę m.in. przy ustalaniu wysokości kary pieniężnej wymierzonej z uwzględnieniem § 3 art. 108 Kp.
Źródło: Pismo Departamentu Prawa Pracy z 5.07.1975 r. (PP-5115-59/75).
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Kup dostęp do tego artykułu
Cena dostępu do pojedynczego artykułu tylko 12,30
Kup abonament
Abonamenty on-line | Prenumeratorzy | Członkowie SKwP | ||||||||
|
Bezpłatny dostęp do tego artykułu i ponad 3500 innych, dla prenumeratorów miesięcznika „Rachunkowość". Pomoc w uzyskaniu dostępu:
|
15% rabat na wszystkie zakupy. Zapytaj o kod w swoim Oddziale. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest organizacją, do której należy ponad 26 000 księgowych, a członkostwo wiąże się z licznymi korzyściami. |
„Rachunkowość” - od 75 lat źródło rzetelnej wiedzy!
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych