Ewidencja środków pieniężnych z Funduszu Cyberbezpieczeństwa
Zasady tworzenia, działania, gromadzenia środków, udzielania finansowania ze środków Funduszu Cyberbezpieczeństwa (dalej Fundusz) oraz przyznawania świadczenia teleinformatycznego osobom realizującym zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa określa ustawa o szczególnych zasadach wynagradzania osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa (dalej ustawa).
Zasady tworzenia, działania, gromadzenia środków, udzielania finansowania ze środków Funduszu Cyberbezpieczeństwa (dalej Fundusz) oraz przyznawania świadczenia teleinformatycznego osobom realizującym zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa określa ustawa o szczególnych zasadach wynagradzania osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa (dalej ustawa).
Celem tworzenia Funduszu jest wsparcie działań zmierzających do zabezpieczenia systemów teleinformatycznych przed cyberzagrożeniami. Z art. 2 ustawy wynika, że:
- Fundusz jest państwowym funduszem celowym,
- dysponuje nim minister właściwy ds. informatyzacji,
- środki Funduszu przeznacza się na świadczenie teleinformatyczne oraz koszty z nim związane,
- koszty obsługi Funduszu są finansowane z budżetu państwa, z części, której dysponentem jest minister właściwy ds. informatyzacji.
Warunkiem ubiegania się o wsparcie ze środków Funduszu jest złożenie przez uprawniony podmiot (katalog podmiotów zawiera art. 5 ustawy) wniosku do ministra właściwego ds. informatyzacji, zawierającego w szczególności szczegółowy opis zadań z zakresu cyberbezpieczeństwa, wraz z liczbą osób wykonujących te zadania, oraz wskazanie maksymalnej kwoty prognozowanych kosztów, związanych z przyznaniem świadczenia teleinformatycznego.
Minister przekazuje wniosek do Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa, które – nie później niż do 31 grudnia roku poprzedzającego wypłatę – wydaje opinię o maksymalnej kwocie prognozowanych kosztów przyznanego świadczenia. Po uzyskaniu pozytywnej opinii minister, we wskazanym przez wnioskodawcę terminie, przekazuje środki z Funduszu na wypłatę świadczenia teleinformatycznego w danym roku kalendarzowym. Niewykorzystane w danym roku środki wnioskodawca ma obowiązek zwrócić do Funduszu (art. 4 ustawy).
Świadczenie teleinformatyczne (w postaci dodatku do wynagrodzenia za pracę, a w przypadku funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych – świadczenia pieniężnego) może być przyznane osobom realizującym zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa m.in. w jednostkach organizacyjnych podległych Prezesowi Rady Ministrów lub ministrom (art. 5 ustawy). Jest przyznawane corocznie na okres realizacji ww. zadań. Przyznaje je i cofa kierownik podmiotu, w którym osoby realizujące te zadania są zatrudnione albo pełnią służbę (art. 7 ustawy).
Przy ujęciu środków pieniężnych otrzymanych z Funduszu, w księgach rachunkowych uprawnionej państwowej jednostki budżetowej należy uwzględnić w szczególności:
1) określoną w art. 3 ust. 1 pkt 20 uor definicję zobowiązań – przez które rozumie się wynikający z przeszłych zdarzeń obowiązek wykonania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości, które spowodują wykorzystanie już posiadanych lub przyszłych aktywów jednostki,
2) definicję przychodów w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 30 uor – uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zwiększenia wartości aktywów albo zmniejszenia wartości zobowiązań, które doprowadzą do wzrostu kapitału własnego lub zmniejszenia jego niedoboru w inny sposób niż wniesienie środków przez udziałowców lub właścicieli,
3) definicję pozostałych przychodów operacyjnych zawartą w art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. h uor – są to przychody związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki, w szczególności z otrzymaniem nieodpłatnie aktywów, w tym środków pieniężnych na inne cele niż dopłaty do cen sprzedaży, nabycie lub wytworzenie środków trwałych, środków trwałych w budowie albo wartości niematerialnych i prawnych.
Wobec powyższych regulacji oraz art. 4 ust. 7 ustawy stanowiącego, że niewykorzystane w danym roku kalendarzowym środki na wypłatę świadczenia teleinformatycznego wnioskodawca zwraca do Funduszu, należałoby równowartość niewykorzystanych środków uznać za zobowiązania wobec Funduszu. Można w tym celu zastosować konta: 139 „Inne rachunki bankowe” (jako środki pieniężne wydzielone na innym rachunku bankowym niż rachunek bieżący) i 240 „Pozostałe rozrachunki”. Ewidencja otrzymanych środków pieniężnych może przebiegać następująco:
Wn konto 139 „Inne rachunki bankowe” (w analityce środki pieniężne z Funduszu Cyberbezpieczeństwa),
Ma konto 240 „Pozostałe rozrachunki” (w analityce zobowiązanie wobec Funduszu Cyberbezpieczeństwa).
Z kolei ewidencję naliczanych i wypłacanych świadczeń teleinformatycznych (dodatków zadaniowych do wynagrodzeń pracowników realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa) jednostka prowadzi według ogólnych zasad. Oznacza to, że naliczenie dodatków – na podstawie listy płac – ujmuje się w księgach rachunkowych jednostki zapisem:
Wn konto 404 „Wynagrodzenia”,
Ma konto 231 „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń”.
Pracodawca (w tym przypadku państwowa jednostka budżetowa) nie nalicza składek ZUS od tych dodatków, a w konsekwencji nie ujmuje kosztów z tego tytułu w swojej ewidencji księgowej. Rozporządzenie składkowe stanowi bowiem, że kwoty świadczenia teleinformatycznego nie wlicza się do podstawy wymiaru składek.
Również wypłata dodatków pracownikom jest księgowana według ogólnych zasad, tj.:
Wn konto 231 „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń”,
Ma konto 139 „Inne rachunki bankowe” (w analityce środki pieniężne z Funduszu Cyberbezpieczeństwa).
Wypłata świadczenia teleinformatycznego pracownikom oznacza, że jednostka zrealizowała zadania, na których sfinansowanie otrzymała środki pieniężne z Funduszu. Dlatego powinno też nastąpić odpisanie zobowiązań ujętych na koncie 240 i zwiększenie wartości pozostałych przychodów operacyjnych, zapisem:
Wn konto 240 „Pozostałe rozrachunki” (w analityce zobowiązanie wobec Funduszu Cyberbezpieczeństwa),
Ma konto 760 „Pozostałe przychody operacyjne”.
Jeżeli jednostka nie wykorzysta w danym roku kalendarzowym środków pieniężnych otrzymanych z Funduszu, jest zobowiązana do ich zwrotu. Powoduje to zapis:
Wn konto 240 „Pozostałe rozrachunki” (w analityce zobowiązanie wobec Funduszu Cyberbezpieczeństwa),
Ma konto 139 „Inne rachunki bankowe” (w analityce środki pieniężne z Funduszu Cyberbezpieczeństwa).
Przyjęte przez jednostkę rozwiązanie ewidencyjne powinno znaleźć odzwierciedlenie w dokumentacji opisującej stosowane zasady (politykę) rachunkowości.
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Kup dostęp do tego artykułu
Cena dostępu do pojedynczego artykułu tylko 12,30
Kup abonament
Abonamenty on-line | Prenumeratorzy | Członkowie SKwP | ||||||||
|
Bezpłatny dostęp do tego artykułu i ponad 3500 innych, dla prenumeratorów miesięcznika „Rachunkowość". Pomoc w uzyskaniu dostępu:
|
15% rabat na wszystkie zakupy. Zapytaj o kod w swoim Oddziale. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest organizacją, do której należy ponad 26 000 księgowych, a członkostwo wiąże się z licznymi korzyściami. |
„Rachunkowość” - od 75 lat źródło rzetelnej wiedzy!
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych