Elektroniczny system potwierdzania obecności a ewidencja czasu pracy
System ten może służyć pomocniczo do prowadzenia ewidencji czasu pracy, ale sam w sobie nie może stanowić tej ewidencji. Po pierwsze, nie zawiera wszystkich wymaganych danych, a po drugie, zawiera informacje o godzinie wejścia na teren i wyjścia z terenu zakładu pracy, które nie są równoznaczne z informacjami o godzinie rozpoczęcia i zakończenia pracy w znaczeniu, jakie wynika z przepisów o czasie pracy (praca zgodna z rozkładem plus ew. zlecone przez przełożonego nadgodziny). Użycie tego systemu bezpośrednio do rejestracji czasu pracy i prowadzenie ewidencji na podstawie pozyskanych z niego informacji prowadziłoby do permanentnych przekroczeń czasu pracy.
System ten może służyć pomocniczo do prowadzenia ewidencji czasu pracy, ale sam w sobie nie może stanowić tej ewidencji. Po pierwsze, nie zawiera wszystkich wymaganych danych, a po drugie, zawiera informacje o godzinie wejścia na teren i wyjścia z terenu zakładu pracy, które nie są równoznaczne z informacjami o godzinie rozpoczęcia i zakończenia pracy w znaczeniu, jakie wynika z przepisów o czasie pracy (praca zgodna z rozkładem plus ew. zlecone przez przełożonego nadgodziny). Użycie tego systemu bezpośrednio do rejestracji czasu pracy i prowadzenie ewidencji na podstawie pozyskanych z niego informacji prowadziłoby do permanentnych przekroczeń czasu pracy.
Potwierdzenie przybycia do pracy
Określenie przyjętego u danego pracodawcy sposobu potwierdzania przez pracowników przybycia do pracy jest jednym z elementów regulaminu pracy. U pracodawców, którzy nie wydają regulaminu, określa się go w pisemnej informacji o warunkach zatrudnienia, przekazywanej każdemu pracownikowi. Może to być tradycyjna pisemna lista obecności, zgłoszenie SMS-em, logowanie w systemie, potwierdzenie przez kartę magnetyczną na wejściu do firmy itp. Podstawowym celem jest wykazanie samej obecności pracownika w pracy w określonym dniu. Znaczenie listy obecności może być jednak szersze, szczególnie przy systemie elektronicznym:
- daje możliwość wejścia na teren zakładu pracy bez angażowania ochrony (karta umożliwia otwarcie bramki),
- pozwala na założenie, że osoba, która weszła, a system nie wykazuje jej wyjścia, przebywa na danym terenie (może mieć to znaczenie np. dla celów bezpieczeństwa, gdy konieczne jest szybkie ustalenie liczby osób na danym obszarze w razie np. zagrożenia, ewakuacji),
- pośrednio może służyć potwierdzeniu punktualności.
Co powinna zawierać ewidencja czasu pracy
System elektroniczny nie może być jednak wprost ewidencją czasu pracy. Zakres informacji podawanych w takiej ewidencji określa § 6 rozporządzenia MRPiPS z 10.12.2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (tekst jedn. DzU z 2024 r. poz. 535). Są to informacje o:
- liczbie przepracowanych godzin oraz godzinie rozpoczęcia i zakończenia pracy,
- liczbie godzin przepracowanych w porze nocnej,
- liczbie godzin nadliczbowych,
- dniach wolnych od pracy, z oznaczeniem tytułu ich udzielenia,
- liczbie godzin dyżuru oraz godzinie rozpoczęcia i zakończenia dyżuru, ze wskazaniem miejsca jego
- pełnienia,
- rodzaju i wymiarze zwolnień od pracy,
- rodzaju i wymiarze innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy,
- wymiarze nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy,
- czasie pracy pracownika młodocianego przy pracach wzbronionych młodocianym, których wykonywanie jest dozwolone w celu odbycia przez nich przygotowania zawodowego.
Ewidencja może być prowadzona w postaci papierowej lub elektronicznej, przy czym w razie wyboru postaci elektronicznej konieczne jest stosowanie się do wymagań określonych w rozdz. 3 rozporządzenia.
Jak wynika z powyższego, system elektroniczny nie obejmuje wszystkich niezbędnych danych. Oczywiście może umożliwiać wprowadzanie wszelkich dalszych danych i – przy odpowiednim jego zabezpieczeniu – po takim uzupełnieniu byłoby możliwe potraktowanie go jako ewidencji. Z jednym jednak istotnym zastrzeżeniem.
Czas pracy to niekoniecznie czas przebywaniaw zakładzie pracy
Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. To okres spełniający łącznie następujące warunki:
- w tym czasie pracownik:
- pozostaje w dyspozycji pracodawcy,
- przebywa w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy;
- okres ten przypada na rozkładowe godziny pracy pracownika lub wykracza poza nie, o ile spełnione są warunki do uznania, że jest to praca w godzinach nadliczbowych.
Oczywiście pracownicy nie będą odbijać karty dokładnie o godzinie rozpoczynania pracy zgodnie z rozkładem. Oznaczałoby to, że są niepunktualni, bo o godzinie oznaczonej w rozkładzie czasu pracy jako godzina rozpoczęcia pracy powinni być na swoim stanowisku przygotowani do pracy, aby mogli ją wykonywać. Również samo przebywanie na terenie zakładu pracy poza godzinami pracy nie jest równoznaczne z kwalifikowaniem tego przedziału czasu do czasu pracy.
To tylko potwierdzenie obecności
Jak czytamy w wyroku SN z 10.11.2009 r. (II PK 51/09): Czasu przypadającego poza normalnymi godzinami pracy, w którym pracownik – pozostając w dyspozycji pracodawcy w rozumieniu art. 128 § 1 Kp lub jedynie przebywając w zakładzie pracy – nie wykonuje pracy, nie wlicza się do czasu pracy w godzinach nadliczbowych (art. 151 § 1 Kp). Zważywszy na to, że w przypadku pracy nadliczbowej w razie wystąpienia szczególnych potrzeb pracodawcy ocena, czy wystąpiły takie potrzeby, należy z natury rzeczy do pracodawcy, warunkiem uznania, że podjęta przez pracownika praca ma taki charakter, jest polecenie pracodawcy (wydane w jakiejkolwiek formie dostatecznie jasno wyrażającej wolę pracodawcy) lub co najmniej świadomość pracodawcy, że pracownik taką pracę wykonuje z jednoczesną choćby dorozumianą akceptacją jej wykonywania. Wyjątkowo dopuszcza się uznanie za pracę w godzinach nadliczbowych pracy podyktowanej szczególnymi potrzebami podjętej bez wiedzy pracodawcy.
System elektronicznej kontroli wejścia i wyjścia z zakładu pracy (miejsca pracy) potwierdza jedynie czas obecności pracownika w miejscu pracy, na który mogą się składać okresy pozostawania w dyspozycji pracodawcy w normalnych godzinach pracy, praca w godzinach nadliczbowych, czas dyżuru zakładowego, a także czas niewliczany do czasu pracy, jak np. czas pozostawania w zakładzie pracy w oczekiwaniu na dogodny ze względów komunikacyjnych moment wyjścia z pracy, czas uczestniczenia w zebraniu związkowym itp.
Czytnik elektroniczny nie powinien więc być utożsamiany z rejestracją czasu pracy. Może być pomocniczo stosowany do prowadzenia ewidencji, ale nie można danych z niego wprost przenosić na ewidencję. Do czasu pracy wliczany będzie czas wynikający z rozkładu czasu pracy oraz ten, który pracownik wypracował w związku z otrzymanym poleceniem pracy w godzinach nadliczbowych lub dniach wolnych od pracy.
Warto doprecyzować w regulaminie
Wprowadzając system elektroniczny, należy wyraźnie określić w regulaminie pracy, że służy on przede wszystkim potwierdzaniu obecności w pracy i że dane o godzinie wejścia na teren i wyjścia z terenu zakładu pracy nie wyznaczają czasu pracy pracownika.
Przykładowy zapis regulaminu pracy
§...
1. Pracownik obowiązany jest do potwierdzenia wejścia na teren i wyjścia z terenu zakładu pracy w systemie elektronicznym… poprzez przyłożenie karty magnetycznej do czytnika znajdującego się….
2. Godziny przebywania na terenie zakładu pracy wynikające z danych z systemu wskazanego w ust. 1 nie są równoznaczne z czasem pracy pracownika. System elektroniczny wskazany w ust. 1 może pomocniczo służyć rozliczaniu czasu pracy, w szczególności wykazywaniu spóźnień do pracy.
Ponadto w regulaminie (najczęściej w innych jego miejscach) należy wskazać, że:
Pracownik powinien stawić się do pracy w czasie umożliwiającym stawienie się na jego stanowisku pracy przygotowany do pracy o godzinie wynikającej z obowiązującego go rozkładu czasu pracy
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Kup dostęp do tego artykułu
Cena dostępu do pojedynczego artykułu tylko 12,30
Abonamenty on-line | Prenumeratorzy | Członkowie SKwP | ||||||||
|
Bezpłatny dostęp do tego artykułu i ponad 3500 innych, dla prenumeratorów miesięcznika „Rachunkowość". Pomoc w uzyskaniu dostępu:
|
15% rabat na wszystkie zakupy. Zapytaj o kod w swoim Oddziale. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest organizacją, do której należy ponad 26 000 księgowych, a członkostwo wiąże się z licznymi korzyściami. |
„Rachunkowość” - od 75 lat źródło rzetelnej wiedzy!
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych