Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku, klikając AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU wyrazisz zgodę na to aby Rachunkowość Sp. z o.o. oraz Zaufani Partnerzy przetwarzali Twoje dane osobowe takie jak identyfikatory plików cookie, adresy IP, otwierane adresy url, dane geolokalizacyjne, informacje o urządzeniu z jakiego korzystasz. Informacje gromadzone będą w celu technicznego dostosowanie treści, badania zainteresowań tematami, dostosowania niektórych treści do lokalizacji z której jest odczytywana oraz wyświetlania reklam we własnym serwisie oraz w wykupionych przez nas przestrzeniach reklamowych w Internecie. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.

Klikając w przycisk AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU wyrażasz zgodę na zapisanie i przechowywanie na Twoim urządzeniu plików cookie. W każdej chwili możesz skasować pliki cookie oraz ograniczyć możliwość zapisywania nowych za pomocą ustawień przeglądarki.

Wyrażając zgodę, pozwalasz nam na wyświetlanie spersonalizowanych treści m.in. indywidualne rabaty, informacje o wykupionych przez Ciebie usługach, pomiar reklam i treści.

AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU

Aktualizacja informacji VAT-26 w związku ze sprzedażą samochodu

Tomasz Krywan doradca podatkowy

Spółka sprzedała samochód zgłoszony do US w informacji VAT-26.
Czy ma obowiązek zaktualizować złożoną informację?

Jak wynika z art. 86a ust. 14 ustawy o VAT, obowiązek aktualizowania informacji VAT-26 istnieje w przypadku zmiany sposobu wykorzystywania pojazdu samochodowego, używanego dotychczas wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Jednocześnie art. 90b ust. 2 ustawy o VAT stanowi, że w przypadku gdy w okresie korekty (tj. zależnie od wartości początkowej samochodu 60 lub 12 mies.) nastąpi sprzedaż pojazdu samochodowego, uznaje się, że wykorzystanie tego pojazdu zostało zmienione na wykorzystanie wyłącznie do działalności gospodarczej, aż do końca okresu korekty. Prowadzi to do wniosku, że w związku ze sprzedażą samochodów zgłoszonych w informacji VAT-26 nie zmienia się sposób ich wykorzystywania.

Organy podatkowe wyjaśniają jednak, że sprzedaż samochodu zgłoszonego w informacji VAT-26 skutkuje koniecznością jej aktualizacji (np. pisma KIS z 14.02.2020 r., 0113-KDIPT1-3.4012.860.2019.1.MWJ, i IS w Warszawie z 12.10.2016 r., IPPP1/4512-591/16-3/EK). Jak czytamy w tej ostatniej interpretacji, skoro druk VAT-26 jest informacją o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej, a samochody w wyniku sprzedaży nie będą wykorzystywane przez wnioskodawcę w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, to w wyniku tych zdarzeń następuje obowiązek złożenia aktualizacji informacji VAT-26, ponieważ z tym dniem nastąpi zmiana wykorzystywania pojazdu samochodowego.

W świetle ww. stanowiska w związku ze sprzedażą pojazdu spółka ma obowiązek złożyć aktualizację. Niestety, organy podatkowe nie wskazują, w jakim terminie, a jednocześnie trudno od podatników wymagać, aby dochowali standardowego terminu (oznaczałoby to bowiem konieczność aktualizacji informacji VAT-26 przed dniem sprzedaży samochodu). Dlatego według mnie należy to zrobić bez zbędnej zwłoki.