W walce ze skutkami COVID-19 można łączyć różne formy pomocy finansowej
Tak. Ma na to czas do upływu 30 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego/epidemii. Na przeszkodzie nie stoi wykorzystane wcześniej zwolnienie ze składek ZUS lub dopłaty z powiatowego urzędu pracy (PUP).
Tak. Ma na to czas do upływu 30 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego/epidemii. Na przeszkodzie nie stoi wykorzystane wcześniej zwolnienie ze składek ZUS lub dopłaty z powiatowego urzędu pracy (PUP).
[1] Tekst jedn. DzU z 2020 r. poz. 1842.
[2] Por. Tarcza antykryzysowa, Pytania i odpowiedzi. Zob. gov.pl.
Specustawa, czyli ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych[1], oferuje kilka rodzajów wsparcia finansowego dla pracodawców (wybrane ze względu na największą grupę adresatów – patrz tabela). Skorzystanie z jednego z nich nie wyklucza otrzymania pozostałych, ale przy spełnieniu ustawowych wymagań.
Wybrane rodzaje wsparcia finansowego dla pracodawców w związku z COVID-19
Lp. | Typ pomocy | Maksymalny okres pomocy | Warunki uzyskania pomocy | Wyłączenie pomocy |
1 | Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, FP, FS, FGŚP lub FEP (art. 31zo–31zy specustawy) | Składki należne od 1.03.2020 do 31.06.2020 r., wykazane w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres przez płatników składek, wymienionych w art. 31zo ust. 1–7 specustawy | - Kryteria przypisane do statusu płatnika składek, np. pracodawcy musieli uzyskać status płatnika składek do 1.04.2020 r. oraz zgłosić do ubezpieczenia odpowiednio do 10 lub od 10 do 49 osób w wymaganych ustawowo okresach w celu uzyskania zwolnienia w wysokości 100% lub 50% należności za dany miesiąc - Złożenie dokumentów rozliczeniowych za marzec–maj oraz wniosku o zwolnienie ze składek do 30.06.2020 r. |
Brak regulacji, lecz przyznanie zwolnienia ze składek wpływa na wysokość dofinansowania z WUP i PUP |
Składki należne od 1.07.2020 do 30.09.2020 r., wykazane w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres przez krąg podmiotów z branży turystycznej określony w art. 31zo ust. 8 specustawy | - Zgłoszenie jako płatnik składek do 30.06.2020 r. - Uzyskanie w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który składany jest wniosek o zwolnienie z opłacania składek, przychodu z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów podatkowych niższego co najmniej o 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r. - Złożenie wniosku do 30.11.2020 r. |
|||
2 | Dofinansowanie z WUP na ochronę miejsc pracy, obejmujące: dofinansowanie do części wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym lub zmniejszeniem etatu, a także należnych od tych świadczeń składek na ubezpieczenia społeczne w części przypadającej na pracodawcę (art. 15g specustawy) | Łącznie 3 miesiące przypadające od miesiąca złożenia wniosku o dofinansowanie | - Brak zaległości podatkowo-składkowych do końca III kwartału 2019 r. (wyjątek dotyczy rozłożenia spłaty zaległości na raty lub odroczenia terminu ich płatności) - Brak przesłanek do upadłości - Spadek obrotów gospodarczych minimum o 25% w ciągu miesiąca po 31.12.2019 r. lub 15% w okresie 2 miesięcy po tej dacie - Objęcie pracowników porozumieniem o przestoju ekonomicznym lub obniżeniu wymiaru czasu pracy |
Dofinansowanie przyznawane wyłącznie wtedy, gdy pracodawca nie uzyskał pomocy w odniesieniu do tych samych pracowników w zakresie takich samych tytułów wypłat na rzecz ochrony miejsc pracy |
3 | Dofinansowanie z WUP na ochronę miejsc pracy do wynagrodzeń pracowników nieobjętych przestojem kodeksowym/ekonomicznym lub obniżeniem wymiaru czasu pracy (art. 15gg specustawy) | Łącznie 3 miesiące przypadające od miesiąca złożenia wniosku o dofinansowanie | - Brak zaległości podatkowo-składkowych do końca III kwartału 2019 r. (wyjątek dotyczy rozłożenia spłaty zaległości na raty lub odroczenia terminu ich płatności) - Brak przesłanek do upadłości - Spadek obrotów gospodarczych minimum o 25% w ciągu miesiąca po 31.12.2019 r. lub 15% w okresie 2 miesięcy po tej dacie - Nieobjęcie pracowników przestojem kodeksowym (art. 81 Kp) lub ekonomicznym (art. 15g ust. 5 specustawy) albo obniżonym wymiarem czasu pracy (art. 15g ust. 5 specustawy) |
|
4 | Dofinansowanie z PUP części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne (art. 15zzb specustawy) | 3 miesiące od miesiąca złożenia wniosku o dofinansowanie | - Status przedsiębiorcy mikro, małego lub średniego - Spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19, tj. zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym, obliczony jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych po 31.12.2019 r. w porównaniu z łącznymi obrotami z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego |
Dofinansowanie przysługuje w części, w której te same koszty nie zostały albo nie zostaną sfinansowane z innych środków publicznych |
Co istotne, na gruncie przepisów specustawy o dofinansowaniach do wynagrodzeń pracownikiem jest osoba pozostająca w stosunku pracy, nakładca, zleceniobiorca i osoba realizująca umowę o świadczenie usług (do której stosuje się przepisy o zleceniu), jeżeli z tego tytułu obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Nie ma takiego statusu pomoc domowa zatrudniona przez osobę fizyczną.
Kilka wniosków do WUP
[2] Por. Tarcza antykryzysowa, Pytania i odpowiedzi. Zob. gov.pl.
[3] Stanowisko MRPiPS z 22.06.2020 r., „Dziennik Gazeta Prawna” z 25.06.2020 r.
[4] Stanowisko MRPiPS z 9.07.2020 r., „Dziennik Gazeta Prawna” z 16.07.2020 r.
Pracodawca, który jeszcze nie występował o dofinansowanie z wojewódzkiego urzędu pracy – WUP (pkt 2 i 3 tabeli) może o nie zawnioskować. Ma takie prawo dzięki wydłużeniu terminu składania wniosków na okres stanu zagrożenia epidemicznego/epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz na 30 dni po jego odwołaniu (art. 15gh specustawy) – pierwotnie instrument ten miał przestać działać 29.09.2020 r.
Czy z tej formy wsparcia może skorzystać pracodawca, który wcześniej je otrzymał? Tak, pod warunkiem że dofinansowanie obejmie:
- nowo zatrudnionych pracowników,
- innych pracowników niż ci, na których wcześniej uzyskał dopłaty,
- tych samych pracowników, na których poprzednio otrzymywał pomoc, lecz krócej niż 3 miesiące.
Potwierdził to resort pracy w swoich wyjaśnieniach dotyczących łączenia dofinansowania z WUP na podstawie art. 15g i 15gg specustawy, które zachowują aktualność po wydłużeniu terminu (patrz ramka).
Pracodawca zawarł ze związkami zawodowymi porozumienie o obniżeniu wymiaru czasu pracy pracownikom działu logistyki na okres kwiecień–sierpień. Złożył także wniosek do WUP o dofinansowanie do ich wynagrodzeń od 1.05.2020 r. do 31.08.2020 r., które zostało mu przyznane. Z początkiem września przyjął trzy nowe osoby na etat i dwie osoby na zlecenie. Pod koniec tego miesiąca wystąpił o dofinansowanie z WUP do ich pensji na podstawie art. 15gg specustawy za okres październik–grudzień. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie.
Dopłaty z WUP i PUP
Pracodawcy wolno łączyć dofinansowanie z WUP i PUP (pkt 2–4 tabeli). Musi jednak uważać, aby dopłaty nie dotyczyły tych samych pracowników i „tych samych kosztów”, które powinien odnieść do celu, na który przeznacza uzyskane środki[2].
Wyjaśnienia MRPiPSw sprawie łączenia dofinansowania z WUP
1. W odpowiedzi na (…) pytanie (…), czy w przypadku skorzystania ze świadczeń i środków na podstawie art. 15gspecustawy przez okres 3 miesięcy możliwe będzie skorzystanieze świadczeń i środków na podst. art. 15gg w okresie kolejnych 3 miesięcy, uprzejmie informujemy, że w takiej sytuacji będzie możliwość skorzystania z art. 15gg, ale tylko w odniesieniu do kolejnych pracowników, tj. nieobjętych wcześniej dofinansowaniem z art. 15g[3].
2. Podmiot, który skorzystał z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników na podstawie art. 15g specustawy za jeden miesiąc, może skorzystać z instrumentu uregulowanego w art. 15gg na okres 2 miesięcy. Łączny okres dofinansowania wynagrodzenia pracownika z tego samego tytułu na rzecz ochrony miejsc pracy nie może przekroczyć 3 miesięcy[4].
Jeśli chce uzyskać wsparcie na tych samych pracowników, łączny okres obu form pomocy nie może przekroczyć 3 miesięcy.
Pracodawca korzystał z dofinansowania z WUP w okresie czerwiec–sierpień. Dotyczyło ono pracowników objętych przestojem ekonomicznym na mocy porozumienia ze stroną pracowniczą.
W październiku otrzymał, na swój wniosek, dofinansowanie z PUP do wynagrodzeń pracowników, których porozumienie nie objęło. Był to pierwszy z 3 miesięcy, na które pomoc została przyznana.
Wsparcie z WUP i PUP po zwolnieniu ze składek
[5] Tamże.
Fakt, że pracodawca korzystał ze zwolnienia ze składek ZUS (pkt 1 tabeli), nie wyklucza uzyskania przez niego dofinansowania z WUP i PUP (pkt 2–4 tabeli). Te formy wsparcia finansowego zostaną jednak pomniejszone o składki na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzeń należnych od pracodawcy. To efekt wyłączeń uzyskania pomocy, o jakich mowa w art. 15g ust. 18, art. 15gg ust. 7 i art. 15zzb ust. 12 specustawy[5]. Zwolnienie ze składek ZUS jest bowiem tym samym tytułem w odniesieniu do tych samych pracowników (w części składek) – w stosunku do dofinansowania z WUP, a także tym samym kosztem – w stosunku do dofinansowania z PUP.
Pracodawca korzystał ze zwolnienia ze składek ZUS za kwiecień–czerwiec. We wrześniu zdecydował, że wystąpi o dofinansowanie z WUP w okresie październik–grudzień. We wniosku pozostawił puste pole dotyczące kwoty na pokrycie składek na ubezpieczenia społeczne zamiast wpisać 0 zł (por. Instrukcja składania wniosku o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy przez osoby niezalogowane, s. 6). Otrzymuje dofinansowanie do wynagrodzeń, bez części składkowej.
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Kup dostęp do tego artykułu
Cena dostępu do pojedynczego artykułu tylko 12,30
Kup abonament
Abonamenty on-line | Prenumeratorzy | Członkowie SKwP | ||||||||
|
Bezpłatny dostęp do tego artykułu i ponad 3500 innych, dla prenumeratorów miesięcznika „Rachunkowość". Pomoc w uzyskaniu dostępu:
|
15% rabat na wszystkie zakupy. Zapytaj o kod w swoim Oddziale. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest organizacją, do której należy ponad 26 000 księgowych, a członkostwo wiąże się z licznymi korzyściami. |
„Rachunkowość” - od 75 lat źródło rzetelnej wiedzy!
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych