Zwrot kaucji gwarancyjnej po przekształceniu indywidualnej działalności w spółkę z o.o. – skutki w CIT
Spółce powstałej w wyniku przekształcenia, z mocy art. 5842 § 2 Ksh przysługują wszystkie prawa i obowiązki przekształconego przedsiębiorcy. Na podstawie art. 93a § 4 Op wstępuje też ona w jego prawa przewidziane w przepisach podatkowych. Otrzymany przez nią od kontrahentów zwrot kaucji gwarancyjnej będzie neutralny na gruncie CIT. Spółka – w świetle orzecznictwa sądowego – będzie również mogła zaliczyć do swoich kosztów uzyskania przychodów stratę z odpłatnego zbycia wierzytelności o zwrot zatrzymanej części wynagrodzenia należnego przekształconemu przedsiębiorcy, niemniej takie postępowanie może ją narazić na spór z fiskusem.
Spółce powstałej w wyniku przekształcenia, z mocy art. 5842 § 2 Ksh przysługują wszystkie prawa i obowiązki przekształconego przedsiębiorcy. Na podstawie art. 93a § 4 Op wstępuje też ona w jego prawa przewidziane w przepisach podatkowych. Otrzymany przez nią od kontrahentów zwrot kaucji gwarancyjnej będzie neutralny na gruncie CIT. Spółka – w świetle orzecznictwa sądowego – będzie również mogła zaliczyć do swoich kosztów uzyskania przychodów stratę z odpłatnego zbycia wierzytelności o zwrot zatrzymanej części wynagrodzenia należnego przekształconemu przedsiębiorcy, niemniej takie postępowanie może ją narazić na spór z fiskusem.
Charakter prawny kaucji gwarancyjnej
Ani regulacje updof mające zastosowanie do przedsiębiorcy, który złożył kaucję, ani przepisy updop odnoszące się do spółki powstałej w wyniku jego przekształcenia, nie definiują pojęcia „kaucji gwarancyjnej”. W praktyce chodzi o kwotę pieniężną będącą gwarancją wykonania zobowiązań wynikających z zawartej umowy. Z definicji słownikowej wynika, że „kaucja” to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiąca odszkodowanie w razie niedopełnienia zobowiązania.
Mianem „kaucji gwarancyjnej” jest też potocznie określane zatrzymanie przez kontrahenta – tytułem zabezpieczenia – części wynagrodzenia należnego wykonawcy. Nie mamy tu do czynienia z przekazaniem środków pieniężnych na rachunek uprawnionego podmiotu; nie jest to więc kaucja gwarancyjna sensu stricto (wyrok SN z 12.09.2019 r., V CSK 324/18).
Zasadniczo kaucja gwarancyjna powinna być zwrócona/uwolniona po wykonaniu umowy, jednak w pewnych sytuacjach może być zatrzymana przez drugą stronę umowy.
Skutki po stronie przychodów spółki
Przychodami osób prawnych, na mocy art. 12 ust. 1 pkt 1 updop, są m.in. otrzymane pieniądze i wartości pieniężne. Co do zasady przychodem jest każda wartość wchodzącą w skład majątku podatnika, mająca definitywny charakter, powiększająca jego aktywa, którą może on rozporządzać jak własną.
Zgodnie z art. 12 ust. 3 updop za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Analogiczną regulację zawiera art. 14 ust. 1 updof.
Kwoty zatrzymane przez kontrahentów tytułem zabezpieczenia (kaucji gwarancyjnej) z wynagrodzenia należnego przekształconemu przedsiębiorcy zostały przez niego zaliczone, na mocy art. 14 ust. 1 updof, do jego przychodów należnych i opodatkowane PIT. Z tego względu – w momencie ich uwolnienia przez kontrahenta – nie mogą być po raz drugi uznane za przychód spółki i objęte CIT. Ta bowiem przejęła prawa (i obowiązki) podatkowe przekształconego przedsiębiorcy. W myśl art. 93a § 4 Op jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane przepisami prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych.
Dlatego otrzymanie przez spółkę – jako następcę prawnego indywidualnego przedsiębiorcy – kwoty kaucji gwarancyjnej będzie dla niej neutralne podatkowo, tj. nie spowoduje powstania u niej przychodu objętego CIT.
Stanowisko to podzielają organy podatkowe (por. interpretację KIS z 21.03.2018 r., 0114-KDIP2-3.4010.79.2018.2.MS).
Możliwość potrącenia kosztu
Jeżeli (po przekształceniu) kontrahent z jakichś powodów nie zwolni kaucji gwarancyjnej (w postaci zatrzymanej części wynagrodzenia) – mimo takiego obowiązku – a spółka po bezskutecznym dochodzeniu wierzytelności z tego tytułu zdecyduje się na jej sprzedaż (odpłatne zbycie) ze stratą, to będzie miała prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów stratę ze sprzedaży tej wierzytelności.
W myśl art. 15 ust. 1 updop kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 updop. Wydatki ponoszone przez podatników podlegają więc zaliczeniu do kosztów podatkowych, jeśli zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów – ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na osiągane przez podatnika przychody oraz mają one związek z prowadzoną działalnością.
Na mocy art. 16 ust. 1 pkt 39 updop za koszty uzyskania przychodów nie uważa się straty z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności, chyba że wierzytelność ta uprzednio, na podstawie art. 12 ust. 3 updop, została zarachowana jako przychód należny.
Jak już o tym była mowa, przekształcony przedsiębiorca wykazał przysługujące mu wynagrodzenie – również w tej części, która przypada na kaucję gwarancyjną zatrzymaną przez kontrahenta – jako przychód należny opodatkowany PIT. Z uwagi na to, że spółka z o.o. jest jego następcą prawnym, warunek, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 39 updop, należałoby zatem uznać za spełniony.
W postanowieniu SN z 17.12.2008 r. (V CSK 316/08) przyjęto, że żądanie zwrotu kaucji może być zakwalifikowane jako roszczenie obejmujące zapłatę części wynagrodzenia wykonawcy. Zatrzymana część wynagrodzenia w dalszym ciągu stanowi należność zarachowaną z tytułu dostawy robót budowlanych. Przedmiotem ew. odpłatnego zbycia przez spółkę będzie więc wierzytelność o zwrot części wynagrodzenia, która to część stanowi kaucję gwarancyjną. Nie są to dwie osobne wierzytelności, lecz jedna – o zwrot części wynagrodzenia zatrzymanej celem zabezpieczenia należytego wykonania umowy.
Skoro zatem wierzytelność z tytułu kaucji gwarancyjnej stanowi de facto wierzytelność z tytułu wykonanych na rzecz kontrahenta usług, a przysługujące wynagrodzenie za te usługi zostało przez niego zaliczone do przychodów należnych na podstawie updof, to spółka będzie mogła zaliczyć do swoich kosztów podatkowych powstałą z tego tytułu stratę. Tym bardziej że – jak wynika z pytania – strata będzie mieć charakter niezamierzony, powstanie wbrew woli spółki, która dopiero po bezskutecznym dochodzeniu wierzytelności z tytułu kaucji gwarancyjnej zdecyduje się na jej odpłatne zbycie. Stanowisko to podzielają sądy administracyjne (np. wyroki NSA z 8.03.2022 r., II FSK 1543/19, i 3.05.2015 r., II FSK 880/14).
Niestety, należy się liczyć z tym, że takie postępowanie może zostać zakwestionowane przez organy podatkowe (por. interpretacja KIS z 21.03.2018 r., 0114-KDIP2-3.4010.7.2018.4.MS).
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Kup dostęp do tego artykułu
Cena dostępu do pojedynczego artykułu tylko 12,30
Abonamenty on-line | Prenumeratorzy | Członkowie SKwP | ||||||||
|
Bezpłatny dostęp do tego artykułu i ponad 3500 innych, dla prenumeratorów miesięcznika „Rachunkowość". Pomoc w uzyskaniu dostępu:
|
15% rabat na wszystkie zakupy. Zapytaj o kod w swoim Oddziale. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest organizacją, do której należy ponad 26 000 księgowych, a członkostwo wiąże się z licznymi korzyściami. |
„Rachunkowość” - od 75 lat źródło rzetelnej wiedzy!
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych