Zgłaszanie do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny zleceniobiorcy w przypadku kilku umów zleceń
Pracownik, także zleceniobiorca, musi poinformować płatnika składek, że chce zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny – w ciągu 7 dni od dnia zatrudnienia lub od momentu, w którym członek rodziny może zostać objęty ubezpieczeniem. Dotyczy to tych członków rodziny, którzy nie mogą zostać objęci ubezpieczeniem zdrowotnym z innego tytułu. Zgłoszenie członka rodziny jest obowiązkowe, a jego brak może skutkować nałożeniem kary grzywny. Zgodnie bowiem z art. 193 pkt 6 ustawy zdrowotnej kto, będąc ubezpieczonym, nie informuje podmiotu właściwego do dokonania zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego o okolicznościach powodujących konieczność zgłoszenia członka rodziny, podlega karze grzywny. Grzywna może wynieść od 20 zł do nawet 5 tys. zł.
Członkami rodziny są:
- dziecko własne, małżonka, przysposobione, wnuk bądź dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 lat, jeżeli nadal się kształci – do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,
- małżonek,
- wstępni pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.
Płatnik składek w ciągu kolejnych 7 dni od przekazania informacji o konieczności zgłoszenia do ZUS członka rodziny wypełnia i przekazuje do ZUS formularz ZUS ZCNA. Jeśli zleceniobiorca zawarł kilka umów zleceń u różnych zleceniodawców, wywiąże się z obowiązku zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, informując jednego z tych płatników. Nie ma również znaczenia, którego ze zleceniodawców poinformuje o konieczności zgłoszenia członka rodziny. Ważne jest, by z tytułu tej umowy zlecenia był zgłoszony do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.