Wykazywanie w CIT-8 osoby odpowiedzialnej za obliczenie podatku
Wszystkie rubryki formularza zeznania CIT-8 powinny zostać wypełnione, zgodnie z intencją ustawodawcy. Podatnik nie może traktować ich wybiórczo. Dotyczy to również poz. 322 i 325, które powinien wypełnić każdy składający deklarację. Zgodnie bowiem z art. 27 ust. 1 updop podatnicy składają US zeznanie według ustalonego wzoru.
W poz. 322 należy wskazać imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej za obliczenie podatku, którego dotyczy dana deklaracja (w tym przypadku CIT), a w poz. 325 – numer telefonu tej osoby; w tej samej rubryce składa ona swój podpis. W przypadku składania deklaracji CIT-8 w formie papierowej (przez podatników mających taką możliwość) wypełnienie tych pól nie stanowi problemu. Trudność pojawia się jednak u większości podatników, którzy składają CIT-8 elektronicznie, korzystając z e-deklaracji udostępnionych na stronie internetowej www.podatki.gov.pl. Formularz elektroniczny nie pozwala na edycję pól 322 i 325.
KIS wyjaśnia, że brak możliwości wypełnienia poz. 325 deklaracji wynika ze specyfiki samej formy elektronicznej formularza. W polu tym powinien znaleźć się podpis osoby odpowiedzialnej za obliczenie podatku, a deklaracja w formie elektronicznej zostaje opatrzona tylko jednym podpisem – e-podpisem osoby upoważnionej przez podatnika do składania deklaracji drogą elektroniczną (podpis tej osoby w „papierowym” zeznaniu jest składany w poz. 323). Elektroniczny formularz CIT-8 udostępniany przez Ministerstwo Finansów nie pozwala jednak również na wypełnienie poz. 322 i wskazanie nazwiska osoby odpowiedzialnej za obliczenie podatku. Jak informuje KIS, wypełnienie tego pola pełni wyłącznie funkcję informacyjną i nie powoduje konkretnych skutków podatkowych. Podatnicy składający zeznanie CIT elektronicznie mogą więc pozostawić tę rubrykę pustą – deklaracja zostanie przyjęta i uznana za prawidłową.
Pojawia się jednak pytanie, kto w tej sytuacji zostanie uznany za osobę odpowiedzialną za obliczenie podatku. Ma to szczególne znaczenie dla pełnomocników, którzy zgadzają się podpisać deklarację swoim kwalifikowanym podpisem elektronicznym, jednak nie są odpowiedzialni za obliczenie podatku i nie chcą ponosić konsekwencji w przypadku wpisania nieprawidłowych danych w deklaracji podatkowej.
Należy zwrócić uwagę na art. 31 Op, który nakłada na osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, będące płatnikami lub inkasentami, obowiązek wyznaczenia osób, do których obowiązków należy obliczanie i pobieranie podatków oraz terminowe wpłacanie organowi podatkowemu pobranych kwot, a także obowiązek zgłoszenia właściwemu miejscowo organowi podatkowemu imion, nazwisk i adresów tych osób. Zgłoszenie należy złożyć w terminie wyznaczonym do dokonania pierwszej wpłaty podatku, a w razie zmiany osoby wyznaczonej – w terminie 14 dni od dnia, w którym wyznaczono inną osobę.
Nie istnieje ogólnie obowiązujący wzór takiego zawiadomienia, więc płatnicy mogą posiłkować się własnymi drukami zawierającymi niezbędne dane lub skorzystać z licznych wzorów dostępnych w internecie. Zgłoszenie takiej osoby jest obowiązkowe pod rygorem kary grzywny za wykroczenie skarbowe. W przypadku składania deklaracji podatkowej w formie elektronicznej za osobę odpowiedzialną za obliczenie podatku jest uznawana osoba zgłoszona do tej pory przez podatnika na podstawie art. 31 Op, nie zaś osoba, która podpisuje zeznanie podatkowe swoim podpisem elektronicznym (np. pełnomocnik).
W związku z tym, że składając deklarację w formie papierowej, wypełnia się poz. 322 i 325, przy wskazywaniu osoby odpowiedzialnej za obliczenie podatku pojawia się pytanie, czy osoba wykazana w tych polach zeznania musi być tą samą osobą, która została wcześniej wskazana w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 31 Op. Z wyjaśnień udzielonych przez KIS wynika, że art. 31 Op nie tylko nie precyzuje formy zgłoszenia, ale wskazuje również, że może to być więcej niż jedna osoba. Różne osoby mogą być również odpowiedzialne za obliczenie podatku i np. jego wpłacanie organowi podatkowemu. Osobę odpowiedzialną za obliczenie CIT wykazanego w danej deklaracji można wskazać dopiero w poz. 322 i 325 zeznania, jeśli nie zgłaszano wcześniej jej danych do US, aczkolwiek należy mieć na uwadze – czego formularz CIT nie przewiduje – konieczność podania również adresu takiej osoby, który należałoby przekazać do US odrębnym zgłoszeniem.
Reasumując: podatnicy składający zeznanie CIT w formie papierowej powinni uzupełnić poz. 322 i 325, podając dane osoby odpowiedzialnej za obliczenie podatku i opatrując je jej podpisem. Z kolei w zeznaniu w formie elektronicznej poz. 322 i 325 mogą pozostać niewypełnione i osoba odpowiedzialna za podpisanie tego zeznania nie zostanie uznana za osobę odpowiedzialną za obliczenie podatku (chyba że jest jednocześnie zgłoszona do organu podatkowego na podstawie art. 31 Op). Prawidłowość takiego rozumienia przepisów potwierdza KIS.