Wybór liniowego PIT pozbawia prawa do wspólnego rozliczenia
Potwierdzają to orzeczenia sądów administracyjnych.
Art. 6 ust. 8 updof stanowi, że sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4 (a więc wspólnie z małżonkiem lub na zasadach przewidzianych dla osoby samotnie wychowującej dziecko), nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c [dotyczące podatku liniowego – przyp. red.], ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy o podatku tonażowym.
Jak orzekł NSA w wyrokach z 11.08.2020 (II FSK 1189/18, II FSK 1218/18), analizowany przepis abstrahuje zupełnie od kwestii faktycznego osiągnięcia przychodów: Za utrwaloną należy uznać linię orzeczniczą, zgodnie z którą już sam wybór przez podatnika formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym (czy też liniowym 19%) jako właściwej od dochodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej, jak również brak likwidacji tej działalności, przesądzają o braku możliwości łącznego opodatkowania dochodów uzyskanych przez oboje małżonków. (…) Określenia ustawowego „mają zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym...” nie można utożsamiać z terminem „uzyskiwanie przychodów”, lecz należy rozumieć szerzej – jako synonim pojęcia „podleganie unormowaniu z art. 30c bądź też ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym”.
Zdaniem sądu nie ulega wątpliwości, że złożenie oświadczenia o zawieszeniu działalności gospodarczej nie jest tożsame ze zgłoszeniem organowi podatkowemu likwidacji tej działalności i nie pozbawia osoby, która taką działalność zawiesiła, statusu zarówno przedsiębiorcy, jak i podatnika PIT, który wybrał określoną formę rozliczenia podatku. Wobec tego już sam wybór formy opodatkowania PIT na zasadach określonych w art. 30c updof przesądza o braku możliwości wspólnego rozliczenia podatku.
Podobne stanowisko NSA zajął również w wyrokach z 28.10.2008 (II FSK 1064/07) i 20.02.2008 (II FSK 1785/06).