Współpraca z byłym wspólnikiem spółki jawnej nie pozbawi ulg w opłacaniu składek ZUS
Tak. Współpraca z jednym ze wspólników spółki jawnej, w której była zatrudniona pracownica, nie pozbawia jej prawa do tych ulg. Musi jednak spełniać pozostałe wskazane w przepisach warunki.
Pytanie dotyczy trzech rodzajów ulg w opłacaniu składek ZUS:
- ulgi „na start” – umożliwiającej przedsiębiorcy przez pierwsze 6 mies. kalendarzowych prowadzenia działalności opłacania wyłącznie składki zdrowotnej,
- preferencyjnych składek – opłacania przez 24 mies. kalendarzowe składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia,
- tzw. małego ZUS plus – możliwości opłacania składek społecznych od podstawy niższej niż standardowa, zależnej od dochodu osiągniętego w poprzednim roku.
Warunki do spełnienia
Z ulgi „na start” i preferencyjnych składek może skorzystać przedsiębiorca, który podjął działalność gospodarczą po raz pierwszy albo ponownie po co najmniej 60 mies. kalendarzowych od ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności. W przypadku preferencyjnych składek chodzi o każdą pozarolniczą działalność, a w przypadku ulgi „na start” – tylko o działalność gospodarczą.
Uprawnienia do wszystkich trzech ulg zależą z kolei od spełnienia dodatkowego warunku: przedsiębiorca nie może w ramach działalności wykonywać dla swojego byłego pracodawcy usług tożsamych z tymi, które realizował dla niego jako pracownik w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym.
Status wspólników
Pytanie wskazuje na wątpliwość dotyczącą współpracy z jednym ze wspólników spółki jawnej, w której była zatrudniona pracownica. Kluczowy tu jest jednak podmiot, który był pracodawcą.
Zgodnie z art. 3 Kp pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie miała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. Spółka jawna to handlowa spółka osobowa. Zgodnie z art. 8 ust. 2 Ksh spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. W uzasadnieniu wyroku z 4.11.2004 r. (I PK 25/04) SN wskazał, że w obrocie wobec osób trzecich podmiotem działającym jest sama spółka, a nie jej wspólnicy. Konsekwencją procesową wymienionych regulacji jest, że spółki osobowe mają bierną i czynną legitymację procesową. Pracodawcą powoda była jednostka organizacyjna w formie spółki jawnej.
Oznacza to, że pracodawcą i płatkiem składek na ubezpieczenia pracownicy była spółka jawna, a nie jej poszczególni wspólnicy. Potwierdził to SN w uzasadnieniu postanowienia z 26.09.2017 r. (II UZ 51/17), stwierdzając, że spółki jawne są pracodawcami dla zatrudnionych pracowników i płatnikami składek na ich ubezpieczenia społeczne.
Tym samym współpracy z jednym ze wspólników tej spółki w ramach wykonywania przez niego jednoosobowej działalności nie można kwalifikować jako pracy na rzecz byłego pracodawcy. Pracownica będzie więc mogła korzystać z ulg w opłacaniu składek, o ile spełni pozostałe warunki.