Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku, klikając AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU wyrazisz zgodę na to aby Rachunkowość Sp. z o.o. oraz Zaufani Partnerzy przetwarzali Twoje dane osobowe takie jak identyfikatory plików cookie, adresy IP, otwierane adresy url, dane geolokalizacyjne, informacje o urządzeniu z jakiego korzystasz. Informacje gromadzone będą w celu technicznego dostosowanie treści, badania zainteresowań tematami, dostosowania niektórych treści do lokalizacji z której jest odczytywana oraz wyświetlania reklam we własnym serwisie oraz w wykupionych przez nas przestrzeniach reklamowych w Internecie. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.

Klikając w przycisk AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU wyrażasz zgodę na zapisanie i przechowywanie na Twoim urządzeniu plików cookie. W każdej chwili możesz skasować pliki cookie oraz ograniczyć możliwość zapisywania nowych za pomocą ustawień przeglądarki.

Wyrażając zgodę, pozwalasz nam na wyświetlanie spersonalizowanych treści m.in. indywidualne rabaty, informacje o wykupionych przez Ciebie usługach, pomiar reklam i treści.

AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU

Usługi badań klinicznych świadczonych dla zagranicznych podatników – ujęcie w JPK_VAT

Tomasz Krywan doradca podatkowy

Spółka świadczy na rzecz kontrahentów polskich i zagranicznych (z UE i spoza niej) usługi badań klinicznych.
Czy ich świadczenie jest opodatkowane VAT? Jak należy je wykazywać w pliku JPK_VAT?

Przyjmuje się, że usługi badań klinicznych nie korzystają ze zwolnienia od VAT (np. wyroki NSA z 4.12.2015 r., I FSK 1374/14, i 29.08.2017 r., I FSK 773/15). Świadczenie ich dla nabywców będących polskimi podatnikami podlega VAT według stawki 23% (art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT) i powinno być wykazywane w nowym pliku JPK_VAT, w części:

  • ewidencyjnej – w polach K_19 i K_20,
  • deklaracyjnej – w polach P_19 i P_20.

Jednocześnie miejsce świadczenia takich usług na rzecz podatników zagranicznych (zarówno z UE, jak i spoza niej) na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT (w myśl którego miejscem świadczenia usług świadczonych na rzecz podatnika jest miejsce, w którym usługobiorca ma siedzibę działalności gospodarczej) znajduje się poza terytorium kraju. Usługi te nie podlegają więc VAT w Polsce. W przypadku nabywców z UE są to usługi, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. W konsekwencji świadczenie usług badań klinicznych dla podatników:

  • z innych państw UE – powinno być wykazywane w pliku JPK_VAT, w części:
    • ewidencyjnej – w polach K_11 i K_12,
    • deklaracyjnej – w polach P_11 i P_12,

oraz wykazywane w części E informacji podsumowującej VAT-UE; faktury je dokumentujące powinny zawierać adnotację „odwrotne obciążenie” oraz numery VAT UE stron transakcji;

  • spoza UE – powinno być wykazywane w pliku JPK_VAT, w części:
    • ewidencyjnej – jedynie w polu K_11,
    • deklaracyjnej – jedynie w polu P_11;

faktury je dokumentujące powinny zawierać adnotację „odwrotne obciążenie”.