Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku, klikając AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU wyrazisz zgodę na to aby Rachunkowość Sp. z o.o. oraz Zaufani Partnerzy przetwarzali Twoje dane osobowe takie jak identyfikatory plików cookie, adresy IP, otwierane adresy url, dane geolokalizacyjne, informacje o urządzeniu z jakiego korzystasz. Informacje gromadzone będą w celu technicznego dostosowanie treści, badania zainteresowań tematami, dostosowania niektórych treści do lokalizacji z której jest odczytywana oraz wyświetlania reklam we własnym serwisie oraz w wykupionych przez nas przestrzeniach reklamowych w Internecie. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.

Klikając w przycisk AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU wyrażasz zgodę na zapisanie i przechowywanie na Twoim urządzeniu plików cookie. W każdej chwili możesz skasować pliki cookie oraz ograniczyć możliwość zapisywania nowych za pomocą ustawień przeglądarki.

Wyrażając zgodę, pozwalasz nam na wyświetlanie spersonalizowanych treści m.in. indywidualne rabaty, informacje o wykupionych przez Ciebie usługach, pomiar reklam i treści.

AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU

Sprzedaż kryptowaluty otrzymanej jako zapłata za sprzedane towary – jaki koszt uzyskania

Tomasz Krywan doradca podatkowy

Przedsiębiorca (osoba fizyczna) za wykonaną usługę otrzymał zapłatę w kryptowalucie.
Czy wartość usługi lub otrzymanej waluty wirtualnej stanowi koszt uzyskania przychodu z tytułu jej odpłatnego zbycia?

W myśl art. 30b ust. 1a updof opodatkowaniu (stawką 19%) podlega dochód uzyskany z odpłatnego zbycia walut wirtualnych, tj. osiągnięta w roku podatkowym różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu obrotu kryptowalutami a kosztami uzyskania tych przychodów (zob. art. 30b ust. 1b).

Kosztami tymi są przy tym wyłącznie udokumentowane wydatki poniesione bezpośrednio na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane z jej zbyciem (art. 22 ust. 14 updof).

Inne koszty (np. finansowania zakupu kryptowaluty) nie mogą być uwzględniane przy ustalaniu dochodu z obrotu walutami wirtualnymi.

W przedstawionym przypadku osoba fizyczna nie poniosła wydatków na nabycie waluty wirtualnej, gdyż otrzymała ją jako element wynagrodzenia za świadczone usługi. Nie ma jednocześnie przepisu pozwalającego uznawać – w takich sytuacjach – wartość wykonanej usługi lub wartość otrzymanej kryptowaluty za równoważne wydatkowi na jej nabycie. Uważam w związku z tym, że niestety ani wartość usługi, ani wartość otrzymanej kryptowaluty nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych.