PUP nie musi wiedzieć o zakończeniu współpracy z ukraińskim uchodźcą

Ustawa z 12.03.2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (DzU poz. 583 ze zm., dalej ustawa pomocowa) przewiduje ułatwienia w zatrudnianiu uciekinierów wojennych z tego państwa. Pozwala zatrudniać Ukraińców przebywających w Polsce legalnie na mocy ustawy pomocowej (głównie uciekinierów wojennych) lub na innej podstawie w trybie uproszczonym i maksymalnie odformalizowanym, od 24.02.2022 do 28.08.2022 r. Wystarczy powiadomić o tym fakcie powiatowy urząd pracy (PUP), właściwy dla siedziby bądź miejsca zamieszkania pracodawcy, w ciągu 14 dni od podjęcia pracy, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego www.praca.gov.pl. W powiadomieniu przyszły pracodawca podaje (art. 22 ustawy pomocowej):
- swoje dane: nazwa, adres siedziby lub miejsca zamieszkania, numer telefonu lub adres służbowej poczty elektronicznej, NIP i REGON (jeśli prowadzi działalność gospodarczą) albo PESEL osoby fizycznej, ew. numer wpisu do rejestru agencji zatrudnienia, symbol PKD oraz opis wykonywanej działalności związanej z pracą Ukraińca,
- dane uchodźcy: imię lub imiona i nazwisko, data urodzenia, płeć, obywatelstwo, rodzaj, numer i seria dokumentu podróży lub innego, stwierdzającego bądź pozwalającego ustalić tożsamość oraz państwo wydające dokument, PESEL – o ile został nadany,
- rodzaj umowy zatrudnieniowej (np. umowa zlecenia, o pracę),
- stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy,
- miejsce świadczenia pracy.
Zgodnie z art. 22 ust. 5c tej ustawy, jeśli pracodawca wbrew obowiązkowi nie powiadomi PUP o zatrudnieniu uchodźcy z Ukrainy, ten ostatni nie poniesie negatywnych konsekwencji i nie zapłaci grzywny.
Ustawa pomocowa nie przewiduje żadnych powinności pracodawcy związanych z zakończeniem współpracy z Ukraińcem. Nie musi on zatem powiadamiać PUP o ustaniu umowy zatrudnieniowej.