Przejęcie przez firmę wypłaty zasiłków w 2021
Liczba ubezpieczonych tego jednego dnia przesądza o obowiązkach na cały przyszły rok. Przedsiębiorcy, u których liczba ubezpieczonych oscyluje w granicach 20 osób, mogą działać tak, aby oszczędzić na przyszłorocznej obsłudze płacowej, np. wstrzymać się z zatrudnieniem kolejnego zleceniobiorcy czy nie zgodzić się na powrót pracownicy z urlopu wychowawczego przed 1.12.2020.
W dobie koronawirusa może to być szansą na oszczędności w kosztach osobowych pracowników czy obsługi biura rachunkowego.
Liczba ubezpieczonych
Jak wynika z art. 61 ust. 1 ustawy zasiłkowej, ZUS wypłaca zasiłki tylko tym osobom, które pracują w firmach zgłaszających do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 osób. Chodzi przy tym o stan na 30 listopada poprzedniego roku. Pracodawcy, które zgłaszają do ubezpieczeń więcej osób, sami muszą zorganizować naliczanie i wypłatę świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Ustalając liczbę ubezpieczonych, należy uwzględniać wszystkie „aktywne” tytuły do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada. Wlicza się więc:
- pracowników (także tych na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim czy ojcowskim),
- uczniów,
- chałupników,
- zleceniobiorców,
- osoby prowadzące działalność gospodarczą i z nimi współpracujące.
Pomija się natomiast pracowników, którzy 30 listopada przebywali na urlopie bezpłatnym lub wychowawczym.
Przejęcie obowiązków
Na podstawie ustalonej liczby ubezpieczonych część płatników nabędzie prawo do ustalania i wypłaty zasiłków od stycznia 2021, a inni je stracą na rzecz ZUS. Przejęcie tych obowiązków przez płatnika odbywa się jednak na innych zasadach niż przekazanie wypłat organowi rentowemu.
Możliwe są 4 warianty:
- firma wypłacająca zasiłki w 2020 nadal będzie je wypłacać w 2021,
- w 2020 i 2021 płatnikiem zasiłków dla zatrudnionych w firmie jest ZUS,
- w 2020 płatnik wypłacał zasiłki, ale w 2021 wypłatę przejmie ZUS,
- w 2021 pracodawca przejmie wypłatę zasiłków od ZUS.
W pierwszych dwóch wariantach nic się nie zmieni. W przypadku trzeciego – gdy obowiązki związane z wypłatą zasiłków przejmie ZUS – płatnik ma obowiązek przekazać mu te wypłaty od 1.01.2021. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z czwartą opcją – gdy to płatnik przejmuje obowiązki – ZUS będzie kontynuował wypłatę świadczeń podjętych przed 1.01.2021 za nieprzerwany okres. Pracodawca przejmie naliczanie i wypłatę zasiłków w 2021, do których prawo powstanie:
- po raz pierwszy po 31.12.2020,
- po przerwie w niezdolności do pracy, przypadającej po 31.12.2020.