Przegląd interpretacji - 78
Wyłączenie zasilania kasy on-line
Kasa rejestrująca nie musi być cały czas podłączona do sieci, jednak podatnik powinien włączać ją w trakcie pracy w firmie i podczas sprzedaży – nawet w momencie, gdy akurat nie dokonuje sprzedaży, ale jest w firmie w gotowości do sprzedaży. Co do zasady kasa on-line powinna być włączona i połączona z internetem nie tylko podczas wyjazdu wnioskodawcy do klienta w celu wyświadczenia usługi w zakresie napraw i komputerowej diagnostyki samochodów, ale również w czasie, kiedy jest on w gotowości do sprzedaży ww. usług i może pojawić się klient zainteresowany daną usługą. W okresie, kiedy takiej sprzedaży nie prowadzi (w sezonie jabłkowym, gdy zajmuje się gospodarstwem sadowniczym), może wyłączyć kasę fiskalną.
Interpretacja KIS z 4.05.2021 (0114-KDIP1-3.4012.207.2021.1.MT).
Dokumenty fiskalne przechowywane w formie elektronicznej
Skoro wnioskodawca zamierza zakupić kasy z elektronicznym zapisem kopii, tzn. takie, w których kopie paragonów i innych dokumentów fiskalnych (raporty fiskalne miesięczne, dobowe itd.) będą zapisane na informatycznym nośniku danych, a sposób ich archiwizowania w formie elektronicznej spełnia cechy integralności i czytelności danych, to będzie miał możliwość przechowywania tych dokumentów wyłącznie w formie elektronicznej, zapewniając możliwość ich odczytu oraz wydruku na żądanie organów skarbowych. Nie jest zatem konieczne dodatkowe przechowywanie paragonów i innych dokumentów fiskalnych generowanych przez te kasy w formie papierowych wydruków.
Interpretacja KIS z 26.04.2021 (0114-KDIP1-3.4012.101.2021.2.KP).
Nieodpłatne zbycie przedsiębiorstwa spółki bez VAT
Skoro przedmiotem nieodpłatnego przekazania przez spółkę cywilną będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kc, a wspólnik będzie kontynuować działalność spółki w tym samym zakresie, w formie indywidualnej działalności, to czynność zbycia całego przedsiębiorstwa spółki będzie wyłączona z opodatkowania VAT na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.
Interpretacja KIS z 19.05.2021 (0113-KDIPT1-1.4012.121.2021.3.MGO).
Odliczenie VAT z faktur poprzedzających rejestrację
Ustawa o VAT nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżących (lub przyszłych) czynności opodatkowanych. Podatnik nabywa prawo do odliczenia w momencie powstania obowiązku podatkowego i otrzymania faktury, lecz aby je zrealizować, musi mieć status podatnika czynnego w momencie realizacji tego prawa.
Dopiero złożenie aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R (ze wskazaniem okresu rozliczeniowego, za który podatnik złożył pierwszą deklarację podatkową) i dokonanie tej rejestracji przez właściwy US uprawnia do odliczenia VAT.
Podatnik złożył VAT-R, wskazując datę rejestracji 1.09.2019. Właściwy US zarejestrował go z tą datą 24.02.2021. Po rejestracji podatnik złożył wszystkie Skoro więc podatnik spełnił warunki formalne, tj. dokonał zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R i został zarejestrowany jako czynny podatnik od 1.09.2019, tj. od dnia, w którym utracił prawo do zwolnienia podmiotowego, mógł skorzystać z odliczenia VAT zawartego w fakturach otrzymanych za okresy od września 2019 do stycznia 2021. Interpretacja KIS z 18.05.2021 (0111-KDIB3-1.4012.201.2021.1.AZ).
Brak NIP na fakturze a prawo do odliczenia
Chociaż faktura powinna zawierać dane dotyczące nabywcy, wymienione w art. 106e ustawy o VAT, to jednak niewskazanie niektórych z tych informacji nie wyklucza możliwości jego identyfikacji na podstawie pozostałych danych zawartych na fakturze.
Brak NIP przy jednoczesnym prawidłowym wskazaniu pozostałych danych nabywcy jest wadą techniczną, niewyłączającą możliwości zweryfikowania zaistnienia zdarzenia gospodarczego i prawidłowego określenia nabywcy towaru, a jednocześnie pozostającą bez znaczenia dla wysokości zobowiązania podatkowego.
Art. 88 ustawy o VAT enumeratywnie określający listę przypadków, w których podatnik został pozbawiony prawa do odliczenia, nie wymienia braku NIP nabywcy jako przesłanki powodującej utratę tego prawa (jeśli faktura odzwierciedla prawdziwe zdarzenie gospodarcze). Podsumowując: brak numeru NIP na fakturze nie przesądza o braku prawa do odliczenia VAT.
Interpretacja KIS z 6.05.2021 (0112-KDIL3.4012.61.2021.2.MS).
Opodatkowanie CIT zbycia bonów i obligacji skarbowych
Wydatki na nabycie skarbowych papierów wartościowych (bonów i obligacji skarbowych) są w całości kosztami uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 8 updop. Wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów straty z odpłatnego zbycia wierzytelności, które wynika z art. 16 ust. 1 pkt 39 updop, nie obejmuje zbycia skarbowych papierów wartościowych.
Interpretacja ogólna MF z 26.04.2021 (SP4.8203.2.2020).
Spłata wspólnika spółki jawnej po jej rozwiązaniu
Uzyskanie spłaty w związku z nierównym przekazaniem wspólnikowi majątku rozwiązanej spółki osobowej jest czynnością prawną mającą charakter odpłatnego zbycia. Żaden przepis updof nie wyłącza z kategorii przychodów ani nie zwalnia z opodatkowania tego typu przysporzenia majątkowego. Ponieważ przyczyną (źródłem) tej spłaty jest wcześniejsze funkcjonowanie wspólników w spółce jawnej, a następnie jej rozwiązanie i przekazanie majątku spółki tylko jednemu z nich – uzyskany przychód (z odpłatnego zbycia) powinien zostać zakwalifikowany do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 updof, tj. do pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jednocześnie przejęcie przez jednego ze wspólników spółki jawnej składników jej majątku połączone z obowiązkiem dokonania dopłaty (spłaty) na rzecz drugiego wspólnika nie podlega PIT na moment ich nabycia.
Interpretacja KIS z 7.05.2021 (0115-KDIT3.4011.103.2021.4.AW).
Odliczanie straty podatkowej w zaliczkach
Spółka może – przy uwzględnieniu maksymalnej dopuszczalnej wysokości odliczenia i wystąpieniu dochodu pozwalającego na dokonanie tego odliczenia w określonej wysokości – odliczyć poniesioną w 2018, jak i w 2019 stratę już w trakcie roku podatkowego, przy obliczaniu zaliczek miesięcznych na CIT, począwszy od dowolnego miesiąca roku podatkowego w kolejnych 5 latach podatkowych, według kolejności oraz proporcji przez siebie wybranej.
Jeżeli spółka odliczy straty z lat ubiegłych w trakcie roku podatkowego, za który w zeznaniu rocznym wykaże stratę i w związku z czym nie będzie mogła skorzystać z odliczenia – nie traci prawa do odliczenia straty, którą „zaliczkowo” odliczyła.
Strata, która ostatecznie nie została uwzględniona w zeznaniu rocznym, może być odliczona w kolejnych latach podatkowych.
Interpretacja KIS z 28.04.2021 (0111-KDIB1-3.4010.97.2021.1.AN).
Amortyzacja części wybudowanego budynku mieszkalnego
Jeżeli budynek mieszkalny zostanie wybudowany przez osoby fizyczne na cele prywatne, a jedynie jego część będzie po oddaniu do użytkowania przeznaczona na potrzeby działalności gospodarczej, art. 22p updof nie znajdzie zastosowania. Wnioskodawca nie był bowiem i nie jest zobowiązany do dokonania transakcji za pośrednictwem rachunku płatniczego z uwzględnieniem mechanizmu podzielonej płatności.
Tym samym odpisy amortyzacyjne od części budynku przeznaczonej na działalność mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, stosownie do art. 22f ust. 4 updof.
Interpretacja KIS z 4.05.2021 (0115-KDIT3.4011.34.2021.4.AW).
Stawka 9% CIT w kantorze
Do ustalenia, czy podatnik nie przekroczył limitu przychodów 2 mln euro, o którym mowa w art. 19 ust. 1 pkt 2 updop, bierze się pod uwagę wszystkie przychody podatnika w roku podatkowym rozumiane jako wpływ środków (bez wyłączenia przychodów z zysków kapitałowych), a więc również przychód z tytułu sprzedaży waluty.
Stanowisko wnioskodawcy, że za przychód podatkowy uwzględniany przy sprawdzaniu możliwości zastosowania 9% stawki CIT uznać należy różnicę między kursem kupna waluty a kursem sprzedaży, określaną w danym miesiącu (tzw. spread) jest więc nieprawidłowe. W celu ustalenia, czy kantor ma status małego podatnika, za przychód ze sprzedaży również przyjmuje się kwotę otrzymaną ze sprzedaży waluty, a nie spread.
Interpretacja KIS z 28.04.2021 (0111-KDIB1-2.4010.95.2021.1.DP).
Połączenie spółek komandytowej i z o.o. – skutki dla wspólników
Żaden przepis updof nie wskazuje, by przejęcie spółki komandytowej (o statusie spółki niebędącej osobą prawną) przez spółkę z o.o. skutkowało powstaniem przychodu po stronie wspólników. W szczególności połączenie takie nie mieści się w zakresie art. 24 ust. 8 ani nie jest wniesieniem wkładu niepieniężnego do spółki przejmującej, a więc nie jest objęte art. 17 ust. 1 pkt 9. Nie spowoduje również uzyskania przez wspólnika spółki komandytowej przychodów z udziału w tej spółce, w tym określonych na podstawie art. 8 ust. 1 i o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 16 i 17.
W wymiarze majątkowym, w zamian za prawo majątkowe w postaci ogółu praw i obowiązków komandytariusza, wnioskodawca uzyska ekwiwalent majątkowy w postaci udziałów w spółce przejmującej. Czynność taka nie będzie wiązać się z uzyskaniem rzeczywistych przysporzeń majątkowych.
Opisane połączenie przez przejęcie nie będzie zatem skutkować powstaniem u wnioskodawcy przychodu w rozumieniu art. 11 (z tytułu otrzymania lub postawienia do dyspozycji pieniędzy i wartości pieniężnych, świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń).
Interpretacja KIS z 4.05.2021 (0115-KDIT1.4011.91.2021.1.MT).
Koszt sprzedaży udziałów spółki z o.o. powstałej z przekształcenia
Przy ustalaniu kosztu uzyskania przychodu ze zbycia udziałów spółki z o.o. powstałej z przekształcenia spółki komandytowej kosztu podatkowego nie ustala się w odniesieniu do wydatków poniesionych na nabycie udziałów w spółce komandytowej. Skoro kapitał tej spółki zostanie przeniesiony do spółki przekształconej jako kapitał zakładowy, to przyjąć należy, że kosztem objęcia udziałów w spółce z o.o. powstałej z przekształcenia będzie wartość nominalna składników wniesionego majątku, w zamian za które wnioskodawca otrzymał udziały w spółce przekształconej.
Reasumując: w związku z przekształceniem spółki komandytowej w spółkę z o.o. ustalenie kosztów uzyskania przychodów w momencie zbycia udziałów spółki z o.o. powstałej z przekształcenia powinno być odnoszone do wartości początkowej majątku tej spółki.
Interpretacja KIS z 26.04.2021 (0111-KDIB2-2.4011.187.2017.10.MM).
Różnice kursowe przy potrąceniu
Sam fakt wyrażenia wierzytelności w różnych walutach nie pozbawia podatnika możliwości dokonania umownego potrącenia ani obowiązku rozpoznania różnic kursowych.
Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy dochodzi do potrącenia dwóch wierzytelności, z których każda wyrażona jest w innej walucie obcej, jak i sytuacji, gdy potrąceniu ulegają dwie wierzytelności, z których jedna wyrażona jest w złotych, a druga w walucie obcej.
W przypadku kompensaty wierzytelności wyrażonej w walucie obcej dokonanej z zobowiązaniem wyrażonym w złotych lub w innej walucie obcej, do przeliczenia wartości wierzytelności (zobowiązania) w dniu jej uregulowania w formie kompensaty należy przyjąć kurs umowny określony w umowie kompensaty, jeżeli jest ustalony (jako kurs faktycznie zastosowany). Jeżeli umowa takiego kursu nie określa, stosuje się kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień kompensaty.
Interpretacja KIS z 7.05.2021 (0111-KDIB1-2.4010.107.2021.2.ANK).
Karta podatkowa tylko dla korepetycji indywidualnych
Prawo do karty podatkowej mają podatnicy, którzy świadczą usługę edukacyjną jednemu uczniowi. W ramach usługi udzielania lekcji na godziny podatnik nie może udzielać korepetycji grupowych, nawet jeżeli korepetycje te są tylko dodatkiem do korepetycji indywidualnych.
Odpowiedź MF z 5.05.2021 na interpelację poselską nr 22553 (DD2.054.8.2021.MWJ).
Nabycie udziału w spółce jawnej bez PCC
Przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej, o którym mowa w art. 10 Ksh, może zostać przeprowadzone w dowolnej formie prawnej (umowa nazwana, np. umowa sprzedaży, lub umowa nienazwana), gdyż Ksh nie określa rodzaju umowy, na podstawie której powinno dojść do przeniesienia członkostwa. Skoro wnioskodawca nabędzie ogół praw i obowiązków dwóch z trzech wspólników spółki jawnej na mocy umowy, o której mowa w art. 10 Ksh, to umowa ta, jako niemieszcząca się w zamkniętym katalogu czynności podlegających PCC, nie jest czynnością podlegającą temu podatkowi.
Interpretacja KIS z 5.05.2021 (0111-KDIB2-2.4014.61.2021.1.MZ).
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
- Wyłączenie zasilania kasy on-line
- Dokumenty fiskalne przechowywane w formie elektronicznej
- Nieodpłatne zbycie przedsiębiorstwa spółki bez VAT
- Odliczenie VAT z faktur poprzedzających rejestrację
- Brak NIP na fakturze a prawo do odliczenia
- Opodatkowanie CIT zbycia bonów i obligacji skarbowych
- Spłata wspólnika spółki jawnej po jej rozwiązaniu
- Odliczanie straty podatkowej w zaliczkach
- Amortyzacja części wybudowanego budynku mieszkalnego
- Stawka 9% CIT w kantorze
- Połączenie spółek komandytowej i z o.o. – skutki dla wspólników
- Koszt sprzedaży udziałów spółki z o.o. powstałej z przekształcenia
- Różnice kursowe przy potrąceniu
- Karta podatkowa tylko dla korepetycji indywidualnych
- Nabycie udziału w spółce jawnej bez PCC