Więcej czasu na dopełnienie obowiązków w zakresie cen transferowych za 2021 r.
Taką zmianę wprowadza ustawa z 8.06.2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową (DzU poz. 1301). Nowelizuje ona m.in. art. 31z ustawy z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tzw. specustawa, DzU z 2021 r. poz. 2095 ze zm.). Przepis ten prolonguje termin na wykonanie obowiązków w zakresie cen transferowych:
- złożenie do Szefa KAS informacji o cenach transferowych (TPR),
- złożenie do US oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych.
Najnowszą nowelizacją terminy te zostały przedłużone:
- do 30.09.2022 r. – gdy upływają w okresie od 1.01.2022 do 30.06.2022 r.,
- o 3 mies. – gdy upływają w okresie od 1.07.2022 do 31.12.2022 r.
Ustawowy termin (określony w updop i updof) złożenia ww. informacji i oświadczenia za dany rok podatkowy upływa z końcem 9. miesiąca po zakończeniu tego roku. Zatem podatnicy, których rok podatkowy 2021 jest równy kalendarzowemu, zyskali czas na złożenie tych dokumentów do końca grudnia 2022 r. (zamiast do końca września).
W związku z przedłużeniem terminu do złożenia oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych wydłużył się też termin dołączenia do niej grupowej dokumentacji cen transferowych – do końca 3. miesiąca, licząc od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin do złożenia tego oświadczenia. Wynika to z art. 31z ust. 3 specustawy. Ustawowy termin załączenia dokumentacji grupowej do dokumentacji lokalnej upływa z końcem 12. miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. Przedłużony – dla podatników z rokiem podatkowym 2021 równym kalendarzowemu – upłynie 31.03.2023 r.
Przypomnijmy też, że nadal obowiązują wprowadzone na czas pandemii udogodnienia w postaci wyłączenia warunku zwolnienia ze sporządzania dokumentacji cen transferowych (określonego w art. 11n updop i art. 23z updof) dla transakcji zawieranych przez podmioty powiązane mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium RP, jakim jest nieponiesienie straty przez podmiot powiązany (art. 31z2 specustawy) – nie stosuje się go w roku podatkowym, w którym na całym terytorium RP obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii.
Nowelizacja dodała do tego przepisu ust. 3 wskazujący, że ma on odpowiednie zastosowanie w przypadku transakcji zawieranych pomiędzy położonymi na terytorium RP zagranicznymi zakładami podmiotów powiązanych mających miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE bądź EOG, a także przez położony na terytorium RP zagraniczny zakład podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE lub innego państwa należącego do EOG z podmiotem powiązanym mającym miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium RP.