Ulga dla klasy średniej przy wspólnym rozliczeniu małżonków, gdy tyko jeden z nich spełnia warunki ulgi
Tak, można dać wiarę materiałom informacyjnym MF. Istotne znaczenie mają tu art. 6 ust. 2 i 3 oraz art. 26 ust. 1 pkt 2aa i ust. 4a–4c updof.
Wynika z nich po pierwsze zasada, że małżonkowie są opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot pomniejszających dochód (art. 6 ust. 2 updof). Zasadę tę stosuje się także, gdy jeden z małżonków nie osiągnął przychodów (art. 6 ust. 3 updof).
Podstawę obliczenia podatku stanowi dochód, po odliczeniu kwot ulgi (wstęp do wyliczenia w art. 26 ust. 1 updof).
Taka jest zasada i dotyczy ona także ulgi dla klasy średniej. W praktyce wynika z niej, że zawsze, gdy którykolwiek z małżonków indywidualnie osiągnie przychody mieszczące się w przedziale od 68 412 do 133 692 zł, może skorzystać z ulgi dla klasy średniej, odliczając ją od swojego dochodu przed wyliczeniem łącznej sumy dochodów obu małżonków.
Wyjątek od tej zasady wynika z art. 26 ust. 4c updof. Stanowi, że w przypadku wyboru przez małżonków łącznego opodatkowania każdy z małżonków może odliczyć ulgę dla klasy średniej obliczoną według wzoru, o którym mowa w art. 26 ust. 4a updof, od połowy sumy łącznych przychodów uzyskanych przez małżonków.
Ważne jest użycie przez ustawodawcę słowa „może”. Oznacza ono, że małżonkowie – w przypadku ulgi dla klasy średniej – mogą wybrać, czy w sytuacji gdy przychód choćby jednego z nich mieści się w przedziale, stosują ulgę indywidualnie, przed połączeniem swoich dochodów (zasada wynikająca z art. 6 ust. 2 updof), czy może razem, po połączeniu swoich dochodów (wyjątek wynikający z art. 26 ust. 4c updof).
Taka możliwość sprawia też, że nawet gdy żaden z małżonków indywidualnie nie spełnia warunku stosowania ulgi dla klasy średniej, oboje mogą skorzystać z ulgi, jeśli połowa sumy ich łącznych przychodów mieści się w tym przedziale.
Przed złożeniem zeznania za 2022 r. warto rozważyć obie te opcje.