Podatnik decyduje, czy chce naliczać VAT od usług finansowych
Do tej pory usługi finansowe wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12, 38–41 ustawy o VAT były obligatoryjnie zwolnione z VAT. Ustawa z 29.10.2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 2105, tzw. Polski Ład) umożliwia rezygnację ze zwolnienia, w przypadku gdy ww. usługi są świadczone na rzecz innych podatników (transakcje B2B). Jeśli natomiast usługobiorcą jest konsument, rezygnacja ze zwolnienia nie wchodzi w grę.
Opcja opodatkowania nie dotyczy usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT. W 2022 r. nadal podlegają one obligatoryjnemu zwolnieniu z VAT.
Które usługi mogą być opcjonalnie objęte VAT
W myśl nowego art. 43 ust. 22 ustawy o VAT dobrowolnym opodatkowaniem (poprzez rezygnację ze zwolnienia) mogą być objęte następujące usługi finansowe wymienione w art. 43 ust. 1:
- transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące walut, banknotów, monet używanych jako prawny środek płatniczy (pkt 7),
- usługi zarządzania (pkt 12):
- funduszami inwestycyjnymi, portfelami papierów wartościowych,
- portfelami inwestycyjnymi,
- ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi,
- otwartymi funduszami emerytalnymi,
- pracowniczymi programami emerytalnymi,
- obowiązkowym systemem rekompensat,
- pracowniczymi planami kapitałowymi,
Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje o rezygnacji ze zwolnienia z VAT, dotyczy ona wszystkich ww. usług finansowych. Nie jest możliwe opodatkowanie VAT tylko niektórych, wybranych rodzajów transakcji finansowych (np. depozytów pieniężnych), a korzystanie ze zwolnienia w odniesieniu do innych usług (np. zarządzania otwartymi funduszami emerytalnymi). W przypadku wyboru opodatkowania usług finansowych należy stosować do nich podstawową stawkę VAT – 23%.
Warunki rezygnacji ze zwolnienia
Aby zrezygnować ze zwolnienia, podatnik musi spełnić łącznie dwa warunki:
- być zarejestrowany jako czynny podatnik VAT,
- zawiadomić pisemnie naczelnika US o wyborze opodatkowania usług finansowych jeszcze przed początkiem okresu rozliczeniowego, od którego rezygnuje ze zwolnienia.
Jeżeli podatnik wybierze opodatkowanie usług finansowych, to jest zobligowany do korzystania z tej opcji przez minimum 2 lata, licząc od początku okresu rozliczeniowego, w którym zastosował ją po raz pierwszy (art. 43 ust. 23 ustawy o VAT).
Gdy po tym 2-letnim okresie przedsiębiorca zrezygnuje z opodatkowania, to jest zobligowany do utrzymywania zwolnienia przez 2 kolejne lata. Po tym czasie ponownie może zadecydować, który wariant jest dla niego lepszy.
Skutki rezygnacji ze zwolnienia
Możliwość wyboru opcji opodatkowania usług pozwoli na zapewnienie większej neutralności VAT w sektorze finansowym. Podatnik, który z niej skorzysta, nabędzie prawo do odliczenia VAT przy zakupach służących sprzedaży opodatkowanej, co w przypadku świadczenia również usług zwolnionych z VAT (np. usług finansowych B2C) może oznaczać konieczność stosowania proporcjonalnego odliczenia (zgodnie z proporcją sprzedaży). Co więcej, jeżeli wartość VAT była ukryta w cenie usługi, wyodrębnienie go w transakcjach B2B może służyć obniżeniu kosztów poprzez odliczenie tego podatku przez usługobiorcę. Niewątpliwie więc dzięki nowemu rozwiązaniu przedsiębiorcy będą mieli możliwość wyboru usług bardziej dopasowanych do swoich potrzeb.
Artykuł został przygotowany przez MDDP Outsourcing - jedną z największych polskich firm świadczących usługi outsourcingu księgowości, kadr i płac. Ponad 170-osobowy zespół specjalistów, zlokalizowanych w oddziałach w Warszawie i Katowicach, to kombinacja doświadczenia, wiedzy eksperckiej, świeżości i rozeznania we współczesnych realiach biznesu.