Nowe limity płatności gotówkowych w transakcjach z innymi przedsiębiorcami i konsumentami dopiero za rok
Ustawa z 29.10.2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 2105) wprowadziła zmiany w Pp (art. 19 i art. 19a) oraz w ustawie o prawach konsumentów (z 30.05.2014 r., DzU z 2020 r. poz. 287), polegające na:
- obniżeniu z 15 tys. do 8 tys. zł limitu transakcji gotówkowych B2B i
- wprowadzeniu limitu 20 tys. dla transakcji gotówkowych B2C,
przy jednoczesnym nałożeniu na przedsiębiorców posiadających kasy fiskalne obowiązku umożliwienia zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego (kartą czy przelewem) w miejscu sprzedaży.
Szerzej na ten temat jest mowa w artykułach: Podatkowe instrumenty upowszechniania obrotu bezgotówkowego, Obniżenie limitu transakcji gotówkowych – konsekwencje podatkowe, W większych transakcjach z konsumentami lepiej unikać przyjmowania gotówki.
Zmiany te (rzutujące także na rozliczenia w podatku dochodowym) miały wejść w życie 1.01.2022 r. wraz z większością innych przepisów Polskiego Ładu. W ostatnim momencie ustawodawca podjął jednak decyzję, że nowe limity wprowadzi dopiero za rok.
W przypadku transakcji między konsumentami o rok odroczono również obowiązywanie nowego art. 14 ust. 2 pkt 22 updof (oraz odpowiednio art. 12 ust. 1 pkt 16 updop), przewidującego, że jeżeli konsument ureguluje gotówką (bez pośrednictwa rachunku płatniczego) płatność dotyczącą transakcji o wartości przekraczającej 20 tys. zł, to u przedsiębiorcy powstaje z tego tytułu dodatkowy sankcyjny przychód w tej kwocie.
Przesunięcie terminu wejścia w życie tych regulacji nastąpiło ustawą z 9.12.2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (poz. 2349), która w tym zakresie (art. 5) weszła w życie 1.01.2022 r.
Ostatecznie więc z nowych przepisów dotyczących obrotu bezgotówkowego od 1.01.2022 r. obowiązują tylko te, które nakładają na przedsiębiorców ewidencjonujących sprzedaż za pomocą kas fiskalnych wymóg zapewnienia możliwości zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego w każdym miejscu faktycznego wykonywania działalności gospodarczej (art. 19a Pp) oraz wprowadzają związane z tym ulgi w VAT i podatku dochodowym.
Szerzej na ten temat jest mowa w artykule: Umożliwienie płatności bezgotówkowych – zachęty i sankcje.