Na złożenie informacji CIT-15J będzie 14 dni od zarejestrowania spółki jawnej
Dzięki złożeniu takiej informacji (na formularzu CIT-15J wraz z zał. CIT/JW) spółka jawna unika nabycia statusu podatnika CIT – podatnikami (PIT bądź CIT) są jej wspólnicy, a sama spółka pozostaje transparentna dla celów podatku dochodowego.
Przepisy obejmujące niektóre spółki jawne opodatkowaniem CIT (a ich wspólników zryczałtowanym podatkiem od wypłaconego przez spółkę zysku, na takich zasadach, jak od dywidend) zostały wprowadzone od 1.01.2021. W myśl art. 3 ust. 3 pkt 1a updop (w brzmieniu obowiązującym do końca 2021) jej przepisy stosuje się również do spółek jawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium RP, których wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne, o ile spółka nie złoży:
- przed rozpoczęciem roku obrotowego informacji, według ustalonego wzoru, o podatnikach CIT i podatnikach PIT, posiadających, bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotów niebędących podatnikami podatku dochodowego, prawa do udziału w zysku tej spółki,
- aktualizacji ww. informacji, w terminie 14 dni, licząc od dnia zaistnienia zmian w składzie podatników,
do naczelnika US właściwego ze względu na siedzibę spółki jawnej oraz naczelnika US właściwego dla każdego podatnika osiągającego dochody z takiej spółki.
Takie uregulowanie terminu składania informacji (przed rozpoczęciem roku obrotowego) powodowało, że problem z wywiązaniem się z tego obowiązku miały spółki nowo zakładane i powstające z przekształcenia innych spółek.
Z wyjaśnień MF (np. odpowiedź z 8.01.2021, DD5.054.7.2020, na zapytanie poselskie nr 2151) wynikało, że w praktyce informacja taka powinna być złożona przed otwarciem ksiąg rachunkowych przez nowo powstałą spółkę. Jeżeli zaś spółka jawna powstała w wyniku przekształcenia innej spółki prawa handlowego, np. komandytowej, to – w świetle odpowiedzi MF z 15.02.2021 (DD5.054.8.2021) na interpelację poselską nr 18645 – aby informacja CIT-15J była skuteczna, powinna być złożona przez:
- spółkę jawną – w terminie 14 dni od dnia rejestracji przekształcenia w KRS – jeśli w trakcie przekształcenia doszło do zmiany wspólników przekształcanej spółki bądź praw wspólników do udziału w zyskach spółki powstałej z przekształcenia, lub
- spółkę przekształcaną – przed dniem rejestracji przekształcenia w KRS – jeśli w trakcie przekształcenia nie doszło do zmiany wspólników lub praw wspólników do udziału w zyskach.
Od 1.01.2022 ustawodawca zdecydował się określić jeden termin. Z art. 3 ust. 3 pkt 1c updop wyraźnie wynika, że w przypadku nowo utworzonej spółki jawnej oraz spółki jawnej powstałej z przekształcenia innej spółki, informacja CIT-15J powinna być złożona w terminie 14 dni, licząc od dnia zarejestrowania spółki jawnej.
W nowo dodanym ust. 4a dookreślono też, że w przypadku zmiany w składzie podatników CIT lub podatników PIT posiadających, bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotów niebędących podatnikami podatku dochodowego (np. transparentnych podatkowo spółek osobowych), prawa do udziału w zysku spółki jawnej, aktualizację informacji – w terminie 14 dni od zaistnienia zmiany – składają również te spółki jawne, które wcześniej nie składały informacji CIT-15J.
Opisane zmiany w updop zostały wprowadzone ustawą z 29.10.2021 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 2105).