Odliczenie VAT z faktury wystawionej na małżonków prowadzących gospodarstwo rolne
Czy jako osoba reprezentująca gospodarstwo rolne w US i zarejestrowana jako czynny podatnik VAT może on odliczyć VAT z tych faktur?
Ustawa o VAT zawiera szczególne rozwiązania dotyczące osób fizycznych, które prowadzą wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie. W tym przypadku, w myśl art. 96 ust. 4, za podatnika jest uważana osoba, która składa zgłoszenie rejestracyjne (VAT-R). Przyjęta zasada ma uprościć rozliczenia podatkowe, gdyż wymienione gospodarstwa mogą być prowadzone przez kilka osób, w tym małżonków. Wspólnota małżeńska nie ma osobowości prawnej i jako taka nie wykonuje samodzielnie działalności gospodarczej, dlatego w przypadku prowadzenia wyłącznie gospodarstwa rolnego przez małżonków za podatnika, zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o VAT, uważa się osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. Zainteresowani sami decydują, kto złoży VAT-R.
Złożenie zgłoszenia rejestracyjnego ma takie znaczenie, że faktury dotyczące gospodarstwa rolnego (przy nabyciu towarów i usług) będą wystawiane na tę osobę, która dokonała zgłoszenia. Jednocześnie ta sama osoba występuje w roli zbywcy (dostawcy) przy sprzedaży (dostawie) produktów rolnych i w związku ze świadczeniem usług rolniczych.
Sam fakt, że na fakturach zakupu maszyn i urządzeń rolniczych oprócz danych męża (imię i nazwisko oraz NIP) widnieją również dane żony, nie powoduje, że mąż traci prawo do odliczenia zawartego w nich VAT. Przypadki, gdy faktury nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego, zostały enumeratywnie wymienione w art. 88 ust. 3a ustawy o VAT, który w tej sprawie nie ma zastosowania.
Podsumowując: mąż ma prawo do odliczenia VAT z faktur zakupu maszyn i urządzeń rolniczych, wystawionych na małżonków. Pogląd ten podzieliła KIS w interpretacji z 6.10.2020 (0112-KDIL3.4012.539.2020.1.MS).