Odliczenie składki zdrowotnej przy ustalaniu podstawy jej wymiaru przez przedsiębiorców – stanowisko ZUS
Tak wynika z informacji zamieszczonej 21.07.2022 r. na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl). Przypomnijmy, że nowelizacja tzw. Polskiego Ładu, która weszła w życie 1.07.2022 r. (DzU poz. 1265), umożliwia podatnikom ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych pomniejszenie przychodu (podstawy opodatkowania) o 50% składek zdrowotnych odprowadzanych za siebie i ew. za osobę współpracującą – pod warunkiem, że w żaden sposób nie zostały im one zwrócone.
Z kolei rozliczający się z PIT w formie podatku liniowego (stawka 19%) mogą opłacane za siebie lub za osobę współpracującą składki zdrowotne:
- odliczyć od podstawy opodatkowania lub
- zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów
w łącznej wysokości nieprzekraczającej w 2022 r. kwoty 8700 zł.
ZUS podkreślił, że przepisy ustawy zdrowotnej regulujące zasady obliczania składki zdrowotnej ryczałtowców nie przewidują możliwości odliczenia zapłaconych przez nich składek. Ustawa ta nie zawiera też odesłania do odliczeń przewidzianych w uzpd, w tym do odliczenia wskazanego w art. 11 ust. 1a, wprowadzonego ww. nowelizacją.
Podobnie dochód przedsiębiorcy opłacającego liniowy PIT należy pomniejszyć o kwotę opłaconych składek emerytalnej, rentowych, chorobowej i wypadkowej, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Ustawa zdrowotna nie pozwala jednak na obniżenie dochodu obliczanego na potrzeby ustalenia składki o sumę zapłaconych składek zdrowotnych. Dochód ten może być pomniejszony o zapłacone składki zdrowotne jedynie w przypadku ich zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów.