Nowe zasady rejestracji w akcyzie
Rejestracja dla celów akcyzy odbywa się obecnie przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Wymaga to posiadania lub założenia konta na tym portalu i uzyskania indywidualnego numeru ID SISC.
- MF – Minister Finansów
- US – Urząd Skarbowy
Zgłoszenie rejestracyjne należy złożyć przed podjęciem działalności gospodarczej w akcyzie lub przed pierwszym nabyciem przeznaczonych do zużycia wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy. Powinno być podpisane podpisem elektronicznym (kwalifikowanym, zaufanym, osobistym, podpisem weryfikowanym za pomocą certyfikatu celnego albo innym dopuszczonym przez MF).
Przedsiębiorcy mogą sprawdzić, czy ich kontrahenci uczestniczący w wysyłce i odbiorze towarów akcyzowych dopełnili wymogu rejestracji.
Przedsiębiorcy, którzy już się zarejestrowali (figurują w bazach dotychczas prowadzonych przez naczelników US), nie składają ponownego zgłoszenia rejestracyjnego, lecz mają obowiązek jego aktualizacji. Powinni do 30.06.2021 elektronicznie potwierdzić swoje dane i uzupełnić zgłoszenie o informację dotyczącą właściwego dla siebie organu podatkowego.
Do tego też dnia elektroniczne zgłoszenie AKC-R muszą złożyć podmioty dotychczas niepodlegające obowiązkowi rejestracyjnemu:
- prowadzące miejsce niszczenia wyrobów akcyzowych,
- nieprowadzące działalności gospodarczej i zużywające zwolnione od akcyzy paliwa lotnicze, paliwa żeglugowe i gaz przeznaczony do celów opałowych,
- pośredniczące podmioty węglowe i gazowe, które przed 1.02.2021 zamiast zgłoszenia rejestracyjnego złożyły powiadomienia o rozpoczęciu działalności.
Nowe zasady rejestracji w akcyzie wynikają z ustawy z 10.12.2020 o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2021 poz. 72).
Nowelizacja wydłużyła ponadto do 31.01.2022 okres, w którym do monitorowania przemieszczeń wyrobów zwolnionych z akcyzy lub opodatkowanych zerową stawką można stosować papierowe dokumenty dostawy. Wprowadziła także zmiany w funkcjonowaniu systemu EMCS.
Kto składa zgłoszenie rejestracyjne
- podmioty prowadzące działalność gospodarczą i:
- wykonujące czynności opodatkowane akcyzą/zwolnione od akcyzy,
- nabywające alkohol etylowy całkowicie skażony,
- reprezentujące przedsiębiorcę zagranicznego, który nabywa energię elektryczną, gaz i susz tytoniowy,
- u których są niszczone wyroby akcyzowe nieprzydatne do spożycia, zużycia czy przerobu (nowa kategoria podmiotów podlegających rejestracji),
- pośredniczące podmioty węglowe i pośredniczące podmioty gazowe (dotychczas składające powiadomienie o tej działalności naczelnikowi US),
- nieprowadzące działalności gospodarczej i niebędące osobami fizycznymi (np. wojsko, policja, szkoły, przedszkola, Straż Graniczna, GOPR), zużywające zwolnione od akcyzy: paliwa lotnicze, paliwa żeglugowe, gaz LPG – dotychczas nieobjęte obowiązkiem rejestracji.
Fakultatywnie na nowych zasadach mogą się rejestrować osoby fizyczne zużywające gaz LPG do celów grzewczych.