MF wyjaśnił zasady stosowania zwolnienia „dywidendowego” do zysków ze spółki jawnej i komandytowej
Potwierdził to MF w interpretacji ogólnej z 15.12.2021 r. (DD5.8203.2.2021), dotyczącej art. 22 ust. 4 updop.
Przepis ten umożliwia podatnikom CIT zwolnienie z podatku dochodu z udziału w zyskach osób prawnych, przy spełnieniu określonych warunków. Z uwagi na to, że spółki jawne i komandytowe nie są osobami prawnymi, powstały wątpliwości, jak odnieść do nich te warunki.
MF wyjaśnił, że wskazane zwolnienie obejmuje:
- przychody faktycznie uzyskane w związku z wypłatą zysku przez spółkę jawną i komandytową na rzecz wspólników,
- równowartość zysku spółki jawnej/komandytowej przeznaczonego na podwyższenie jej kapitału podstawowego,
- wartość niepodzielonych zysków w spółce jawnej/komandytowej oraz zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał podstawowy takiej spółki, w przypadku jej przekształcenia w spółkę niebędącą podatnikiem CIT.
Mogą z niego skorzystać ci wspólnicy, którzy:
- są również spółkami będącymi podatnikami CIT, podlegającymi w Polsce lub w innym państwie UE bądź w państwie należącym do EOG opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, niekorzystającymi ze zwolnienia z opodatkowania od całości tych dochodów,
- nie są komplementariuszami w spółce komandytowej,
- mają w spółce jawnej/komandytowej nieprzerwanie przez minimum 2 lata ogół praw i obowiązków wspólnika, przyznający im minimum 10% praw do udziału w jej zyskach.
Jeśli chodzi o ten ostatni warunek, MF wskazał, że:
- istotny w przypadku spółki jawnej/komandytowej jest okres nieprzerwanego posiadania przez minimum 2 lata ogółu praw i obowiązków wspólnika w takiej spółce, przyznającego wspólnikowi minimum 10% praw do udziału w jej zyskach (zgodnie bowiem z art. 4a pkt 16 updop, ilekroć w tej ustawie jest mowa o udziale (akcji), pojęcie to obejmuje również ogół praw i obowiązków wspólnika w – posiadającej status podatnika CIT – spółce jawnej lub komandytowej),
- przy ocenie spełnienia tych wymogów uwzględnia się również okres, zanim dana spółka jawna/komandytowa uzyskała status podatnika CIT, a jeśli spółka komandytowa uległa przekształceniu w spółkę jawną (albo odwrotnie) – również okres poprzedzający takie przekształcenie.
Pełna treść interpretacji jest dostępna tu: www.gov.pl.