Jak zatrudnić prezesa w rodzinnej spółce z o.o., by ZUS nie kwestionował umowy o pracę
Tak wynika z decyzji ZUS z 15.02.2022 r. (WPI/200000/43/93/2022). Wystąpiła o nią spółka z o.o., założona przez córkę i ojca, w której jeden z dwóch wspólników miał zostać prezesem zarządu. Udziały są podzielone po połowie. Nie będą w żaden sposób uprzywilejowane. W spółce nie ma rady nadzorczej. Zarząd jest powoływany przez zgromadzenie wspólników, zwykłą większością głosów. Spółka zamierza zawrzeć ze wspólniczką umowę o pracę na stanowisku prezesa zarządu na czas nieokreślony. Decyzję o zawarciu umowy oraz ustalenie warunków zatrudnienia potwierdzi uchwała zgromadzenia wspólników, zaś umowa o pracę zostanie zawarta przez pełnomocnika spółki, powołanego uchwałą tego zgromadzenia. We wniosku o interpretację pytano, czy osoba zatrudniona jako prezes zarządu może być uważana za pracownika w rozumieniu art. 8 ust. 1 usus, podlegającego obowiązkowemu ubezpieczeniu rentowemu i emerytalnemu na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 1 usus.
ZUS przypomniał, że stosownie do art. 22 § 1 Kp przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem. Niezbędnym elementem stosunku pracy jest zatem podporządkowanie pracownika w procesie świadczenia pracy pracodawcy. Podleganie ubezpieczeniom społecznym jako pracownik jest więc uwarunkowane zatrudnieniem w ramach stosunku pracy, a zatem w warunkach faktycznego i rzeczywistego realizowania elementów charakterystycznych dla tego stosunku.
Zasady zawierania przez spółki kapitałowe umów o pracę z członkami jej organów, w tym z członkami zarządu, są określone w Ksh. W takiej sytuacji obowiązują szczególne zasady reprezentacji spółki. Zgodnie bowiem z art. 210 § 1 Ksh w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Jeżeli ze wspólnikiem wieloosobowej spółki z o.o. zostanie zawarty stosunek pracy z zachowaniem wymogów określonych w art. 210 § 1 Ksh, osoba taka będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym ze stosunku pracy na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 1 usus.
Rezygnacja z ryczałtu od II półrocza – dla wszystkich opodatkowanych w tej formie
Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie Redakcji ...
Od lipca nowe zasady kalkulacji zaliczek na PIT z działalności gospodarczej
Z przepisów wprowadzających, zawartych w art. 25 ust. 2 ustawy z 9.06.2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1265), wynika, że przewidziane w niej rozwiązania mają zastosowanie do zaliczek na PIT obliczanych przez przedsiębiorców zgodnie z art. 44 ust. 1a, 3, 3f–3h, począwszy od zaliczek należnych za czerwiec 2022 r. albo za II kwartał 2022 r.
Jak wykazać umorzoną subwencję z PFR, gdy firma ma stratę
MFFiPR wydał 16.07.2021 r. rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia subwencji finansowej lub finansowania preferencyjnego udzielonych przez Polski Fundusz Rozwoju.
Zmiany w ubezpieczeniu zdrowotnym przedsiębiorców od 1.07.2022 r.
Przewiduje je ustawa z 9.06.2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw 1) (dalej Polski Ład 2.0 lub nowelizacja).
Rozliczenie podatku minimalnego – odroczony termin
Tak wynika z rozporządzenia MF z 28.06.2022 r. w sprawie przedłużenia terminu ...
Jaka stawka zaliczki na PIT od wynagrodzenia za czerwiec 2022 r.
Stawka zaliczki na PIT odprowadzonej od czerwcowego wynagrodzenia jest zależna od momentu jego wypłaty (powstania u podatnika przychodu ze stosunku pracy). Przychód ten powstaje w momencie ...
Lista płac od 1.07.2022 r. – bez ulgi dla klasy średniej i rolowania zaliczek na PIT
Zawiera je ustawa z 9.06.2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (dalej Polski Ład 2.0 lub nowelizacja), która de facto uchyla sztandarowe regulacje tzw. Polskiego Ładu, określając w zamian korzystniejsze dla większości pracowników i zleceniobiorców zasady rozliczania PIT.
Kto zapłaci wyższą zaliczkę na PIT od lipca 2022 r.
Ministerstwo Finansów w komunikacie zamieszczonym 27.06.2022 r. na swojej stronie internetowej wyjaśnia, o których podatników chodzi i dlaczego ...
Reaktywacja wspólnego rozliczenia z dzieckiem
Z preferencji tej – wprowadzonej ustawą z 9.06.2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i niektórych innych ustaw (DzU poz. 1265, dalej nowelizacja) może skorzystać polski rezydent podatkowy ...
Więcej czasu na dopełnienie obowiązków w zakresie cen transferowych za 2021 r.
Taką zmianę wprowadza ustawa z 8.06.2022 r. o zmianie ...
Wymóg połączenia terminala płatniczego z kasą fiskalną on-line – dopiero od 2025 r.
Tzw. Polski Ład nałożył na przedsiębiorców, którzy mają kasy rejestrujące on-line ...