Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku, klikając AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU wyrazisz zgodę na to aby Rachunkowość Sp. z o.o. oraz Zaufani Partnerzy przetwarzali Twoje dane osobowe takie jak identyfikatory plików cookie, adresy IP, otwierane adresy url, dane geolokalizacyjne, informacje o urządzeniu z jakiego korzystasz. Informacje gromadzone będą w celu technicznego dostosowanie treści, badania zainteresowań tematami, dostosowania niektórych treści do lokalizacji z której jest odczytywana oraz wyświetlania reklam we własnym serwisie oraz w wykupionych przez nas przestrzeniach reklamowych w Internecie. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.

Klikając w przycisk AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU wyrażasz zgodę na zapisanie i przechowywanie na Twoim urządzeniu plików cookie. W każdej chwili możesz skasować pliki cookie oraz ograniczyć możliwość zapisywania nowych za pomocą ustawień przeglądarki.

Wyrażając zgodę, pozwalasz nam na wyświetlanie spersonalizowanych treści m.in. indywidualne rabaty, informacje o wykupionych przez Ciebie usługach, pomiar reklam i treści.

AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU

Dochód komandytariusza nieobjęty daniną solidarnościową

Anna Koleśnik doradca podatkowy

Czy jeśli kwota zysku, wypłaconego w 2021 przez spółkę komandytową będącą podatnikiem CIT komandytariuszowi (osobie fizycznej), przekroczy 1 mln zł, to komandytariusz będzie miał obowiązek zapłaty podatku solidarnościowego?

Nie. Osoby fizyczne o dochodach przekraczających 1 mln zł rocznie, odrębnie od podatku dochodowego rozliczają daninę solidarnościową (uregulowaną w rozdz. 6a updof, art. 30h oraz art. 30i).

Wynosi ona 4% podstawy opodatkowania PIT, na którą – zgodnie z art. 30h ust. 1 updof – składa się suma dochodów podlegających opodatkowaniu:

  • według skali podatkowej (m.in. z działalności gospodarczej, ze stosunku pracy, z rent i emerytur, umów zlecenia i o dzieło) – na podstawie art. 27 ust. 1, 9, 9a updof,
  • według stawki 19% z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, z odpłatnego zbycia walut wirtualnych – zgodnie z art. 30b updof,
  • podatkiem liniowym według stawki 19% (z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej) – na podstawie art. 30c updof, oraz
  • według stawki 19% od dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej – zgodnie z art. 30f updof.

Przepis, który reguluje daninę solidarnościową, wskazuje więc, że podstawą jej obliczenia jest zamknięty katalog dochodów – są to wyłącznie dochody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ust. 1, 9 i 9a, art. 30b, art. 30c oraz art. 30f updof.

Tymczasem zryczałtowany 19% podatek od dochodu z udziału w zysku spółki komandytowej, wypłacanego komandytariuszowi, jest pobierany przez spółkę – która od 1.01.2021 lub 1.05.2021 nabędzie status podatnika CIT – na zasadach określonych w art. 30a ust. 1 pkt 4 updof.

Zatem od dochodu komandytariusza osiągniętego z zysku spółki komandytowej będącej podatnikiem CIT nie powstanie obowiązek zapłaty daniny solidarnościowej. To samo dotyczy dochodu komplementariusza będącego osobą fizyczną.