Błędy w części ewidencyjnej nowego JPK_VAT a czynny żal
Korekty nowego JPK_VAT mogą dotyczyć tylko części ewidencyjnej, tylko części deklaracyjnej lub obu części jednocześnie.
Do końca września 2020, sporządzając korektę „starego” JPK_VAT z powodu błędu w tym pliku, nie trzeba było składać w US czynnego żalu (na podstawie art. 16 Kks), czyli zawiadomienia o popełnieniu przez siebie przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, pozwalającego na uniknięcie sankcji karnoskarbowych. W Kks nie było bowiem przepisu, który by sankcjonował taki błąd (plik JPK_VAT nie był deklaracją ani księgą, tylko informacją podatkową).
Błędy w części deklaracyjnej
Jeżeli zostanie popełniony błąd w części deklaracyjnej nowego pliku JPK_VAT, zastosowanie może mieć art. 56 § 1–3 Kks (który penalizuje podanie nieprawdziwych danych w deklaracji).
W przypadku popełnienia błędów tylko w części deklaracyjnej czynny żal – dla którego podstawą jest art. 16a Kks odnoszący się do korekt deklaracji podatkowych i dotyczący wyłącznie czynów polegających na uszczupleniu należności publicznoprawnych objętych deklaracjami – nie był przed 1.10.2020 i nadal na ogół nie będzie potrzebny, bo przywołany przepis stanowi wyraźnie, że w razie złożenia korekty deklaracji, po ew. uiszczeniu niedopłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę, nie stosuje się sankcji.
Błędy w części ewidencyjnej
Od 1.10.2020 część ewidencyjna nowego pliku JPK stała się księgą w rozumieniu art. 53 § 21 pkt 3 Kks. Jednocześnie w art. 61a Kks przewidziano karę za złożenie nierzetelnej lub wadliwej księgi – w postaci grzywny (maksymalnie do 240 stawek dziennych), przy czym czyny mniejszej wagi są zagrożone grzywną taką, jak za wykroczenie skarbowe.
Czynny żal także przez internet
Czynny żal to zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego, wskazujące wszystkie istotne okoliczności sprawy, składane na podstawie art. 16 Kks. Można je wnieść na piśmie, ustnie do protokołu albo przesłać drogą elektroniczną – za pośrednictwem platformy ePUAP na skrzynkę właściwego US. Pismo przesyłane tą drogą należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo osobistym.
Przy korekcie części ewidencyjnej (również gdy dotyczy ona błędnego oznaczenia GTU) złożenie czynnego żalu zapobiega nałożeniu na podatnika sankcji karnoskarbowych.
Wielu podatników składa czynny żal „na wszelki wypadek”, przy okazji najmniejszych nawet błędów. Jednak w świetle przepisów Kks warunkiem pociągnięcia do odpowiedzialności za wykroczenia/przestępstwa skarbowe związane z przekazywaniem nowego JPK_VAT jest przypisanie sprawcy tego czynu winy umyślnej. Z winą umyślną mamy zaś do czynienia, gdy sprawca ma zamiar dokonania czynu zabronionego, tj. chce go popełnić albo przewiduje możliwość jego popełnienia i godzi się na to (art. 4 § 1 i 2 Kks). Ponadto nie jest przestępstwem ani wykroczeniem skarbowym czyn zabroniony, którego społeczna szkodliwość jest znikoma (art. 1 § 2 Kks).
Sankcje karnoskarbowe za niedopełnienie obowiązków związanych z JPK_VAT (częścią ewidencyjną i deklaracyjną)
Czyn zabroniony | Najwyższy wymiar kary | Podstawa prawna (Kks) |
Nieprzesłanie ewidencji właściwemu organowi podatkowemu | grzywna do 240 stawek dziennych lub kara jak za wykroczenie[*] | art. 61a § 1–2 |
Przesłanie nierzetelnej[**] ewidencji | ||
Przesłanie wadliwej[***] ewidencji | kara jak za wykroczenie | art. 61a § 3 |
Przesłanie ewidencji po terminie | ||
Podawanie nieprawdy lub zatajanie prawdy w składanej deklaracji | grzywna do 720 stawek dziennych albo kara pozbawienia wolności, bądź obie kary łącznie lub grzywna do 720 stawek dziennych[****] lub kara jak za wykroczenie[*] |
art. 56 § 1–3 |
Nieskładanie deklaracji w terminie pomimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania | kara jak za wykroczenie | art. 56 § 4 |
Składanie deklaracji niezgodnie z wzorem dokumentu elektronicznego |
[*] Jeżeli kwota uszczuplenia nie przekracza 5-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.
[**] Prowadzonej niezgodnie ze stanem rzeczywistym.
[***] Prowadzonej niezgodnie z przepisami prawa.
[****] Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza 200-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.
Karą za wykroczenie jest grzywna, która może być wymierzona w granicach od 1/10 do 20-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. W 2021 minimalne wynagrodzenie wynosi 2800 zł.
Czynny żal powinien złożyć sprawca czynu zabronionego, na którym ciąży odpowiedzialność karna skarbowa. Sprawcą zaś jest konkretna osoba fizyczna, odpowiedzialna za prawidłowe wypełnienie obowiązku złożenia pliku JPK_VAT – może to być zarówno sam podatnik (osoba prowadząca indywidualną działalność), jak i osoba, która zajmuje się sprawami gospodarczymi podatnika (zwłaszcza finansowymi) na podstawie przepisu prawa, decyzji właściwego organu, umowy lub faktycznego wykonywania określonych czynności (art. 9 § 3 Kks), czyli np. wspólnik spółki osobowej czy członek zarządu spółki kapitałowej. Nie można też wykluczyć odpowiedzialności właściciela czy pracownika biura rachunkowego, któremu powierzono sporządzanie rozliczeń podatkowych. Zależy to jednak od konkretnych okoliczności, m.in. wynikającego z umowy zakresu powierzonych obowiązków, czy możliwości przypisania winy za ich niedopełnienie.
Zapowiadane zmiany
Ministerstwo Finansów na łamach prasy („Dziennik Gazeta Prawna” z 28.12.2020) zapowiedziało możliwość zniesienia obowiązku składania czynnego żalu w przypadku korekt części ewidencyjnej pliku JPK. Rozważane jest zastosowanie w takim przypadku art. 16a Kks, odnoszącego się obecnie wyłącznie do korekt deklaracji, w myśl którego złożenie korekty – po wpłacie ew. niedopłaty podatku z odsetkami – nie podlega karze.
Kara administracyjna
Błędy w części ewidencyjnej JPK_VAT mogą też skutkować wymierzeniem przez organ podatkowy kary pieniężnej – jednak tylko w razie ich niepoprawienia (art. 109 ust. 3e–3k ustawy o VAT). Gdy US stwierdzi błędy uniemożliwiające weryfikację prawidłowości transakcji, wezwie najpierw podatnika do ich skorygowania. Jeżeli w ciągu 14 dni podatnik nie prześle skorygowanej ewidencji bądź nie złoży wyjaśnień albo złoży je, lecz nie wykaże, że ewidencja nie zawiera błędów, naczelnik US może wydać decyzję nakładającą na podatnika karę pieniężną w wysokości 500 zł za każdy błąd podany w wezwaniu. Jednocześnie kara pieniężna nie może być nałożona na osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, która za ten sam czyn ponosi odpowiedzialność karną skarbową.
MF w odpowiedzi z 9.11.2020 na interpelację poselską nr 12180 potwierdził, że kara pieniężna ma charakter fakultatywny, oparty na uznaniu administracyjnym warunkowanym okolicznościami konkretnej sprawy i nie będzie nakładana automatycznie, po identyfikacji błędu w ewidencji. Może być nakładana tylko na tych podatników, którzy poprzez celowe, uporczywe działania i wprowadzane błędy uniemożliwiają weryfikację prawidłowości transakcji, jeżeli naczelnik US uzna, że jej nałożenie jest zasadne.
Więcej na ten temat można znaleźć w artykule „W przypadku korekty części ewidencyjnej JPK_VAT nie trzeba będzie składać czynnego żalu”, Rachunkowość i Podatki, 11/21 ⇒link⇐.
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych