Ustalenie właściwej stawki VAT dla refakturowanych mediów przy najmie
Jak prawidłowo refakturować zużycie energii na najemców w związku ze zmianami w VAT w trakcie roku rozrachunkowego?
Przy refakturowaniu mediów stosuje się stawkę VAT właściwą dla refakturowanego świadczenia, ustaloną na moment jego wykonania. Zasada ta ma zastosowanie także wówczas, gdy wysokość opodatkowania uległa zmianie.
Przy refakturowaniu mediów stosuje się stawkę VAT właściwą dla refakturowanego świadczenia, ustaloną na moment jego wykonania. Zasada ta ma zastosowanie także wówczas, gdy wysokość opodatkowania uległa zmianie.
Refakturowanie polega na przeniesieniu kosztów usług lub mediów na podmiot, który faktycznie z nich skorzystał bądź je zużył. Cechą, która odróżnia refakturowanie od „zwykłej” sprzedaży, jest m.in. to, że następuje bez marży (po kosztach) i może wyłączyć niektóre wymogi formalnoprawne, np. wymóg posiadania stosownej koncesji przez sprzedawcę energii elektrycznej.
Refaktura w świetle przepisów o VAT
Na gruncie VAT do refakturowania odnosi się art. 8 ust. 2a ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku, gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Z przywołanego przepisu wynika fikcja prawna, na mocy której podatnik pośredniczący w świadczeniu refakturowanej usługi z jednej strony jest traktowany jak jej nabywca, z czego może wywodzić prawo do odliczenia podatku naliczonego na ogólnych zasadach, z drugiej natomiast jest uznawany za usługodawcę zobowiązanego do rozliczenia VAT z tytułu jej wykonania.
Przy refakturowaniu zastosowanie ma stawka VAT właściwa dla refakturowanego świadczenia, co też potwierdzają organy podatkowe (np. KIS w interpretacji z 24.01.2019 r., 0112-KDIL4.4012.623.2018.2.TKU). Przedmiotem refaktury mogą być przy tym wyłącznie samodzielne świadczenia. W przypadku gdy sprzedawca pobiera jedynie dodatkowe opłaty z tytułu usług lub mediów, łącznie składające się na wynagrodzenie za inne świadczenie złożone, całość tego wynagrodzenia jest opodatkowana według zasad właściwych dla przedmiotu realizowanej transakcji.
Zgodnie z umową najmu lokalu mieszkalnego na cele mieszkalne, zawartą z osobą fizyczną, wynajmujący pobiera czynsz oraz opłaty dodatkowe z tytułu energii elektrycznej i ogrzewania zużytego w częściach wspólnych nieruchomości, podatku od nieruchomości, a także opłaty za gospodarowanie odpadami. Dostarczane do lokalu energia elektryczna, ciepło i woda oraz odprowadzanie ścieków podlegają odrębnemu rozliczeniu, z uwzględnieniem ich faktycznego zużycia.
W tym przypadku wymienione opłaty dodatkowe związane z najmem wchodzą do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu i wraz z czynszem korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT. Natomiast media dostarczane do lokalu stanowią przedmiot refakturowania i są opodatkowywane według właściwych dla nich stawek VAT.
Ustalenie właściwej stawki po obniżce VAT
[1] Rozporządzenie MF z 25.03.2020 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (tekst jedn. DzU z 2021 r. poz. 1696).
Energia elektryczna, cieplna i gaz ziemny, będące często przedmiotem refakturowania, co do zasady są opodatkowane podstawową stawką VAT. Obecnie jednak, przez okres wskazany w przepisach, korzystają z obniżonych stawek VAT (art. 146da i art. 146db ustawy o VAT, rozporządzenie wykonawcze MF[1]).
Co ważne, przepisy te nie wprowadzają żadnych dodatkowych warunków ich stosowania. Oznacza to, że obniżona stawka dotyczy również refakturowanej energii elektrycznej, cieplnej i gazu ziemnego.
Dla przypomnienia, stawka VAT wynosi odpowiednio dla:
- energii elektrycznej:
- do 31.12.2021 r. – 23% VAT,
- od 1.01.2022 do 31.10.2022 r. – 5%;
- energii cieplnej:
- do 31.12.2021 r. – 23% VAT,
- od 1.01.2022 do 31.01.2022 r. – 8%,
- od 1.02.2022 do 31.10.2022 r. – 5%;
- gazu ziemnego (CN 2711 11 00 albo 2711 21 00):
- do 31.12.2021 r. – 23% VAT,
- od 1.01.2022 do 31.01.2022 r. – 8%,
- od 1.02.2022 do 31.10.2022 r. – 0%.
Obniżenie stawek VAT stało się źródłem wątpliwości dotyczących wysokości opodatkowania sprzedaży realizowanej w okresie obejmującym dzień zmiany. Dla ich wyjaśnienia należy odnieść się do przepisów ustawy o VAT regulujących tę kwestię (art. 41 ust. 14a–14g). W ich świetle właściwą stawkę VAT ustala się na moment dokonania dostawy lub wykonania usługi, w oderwaniu od terminu wystawienia faktury lub powstania obowiązku podatkowego.
Oznacza to, że przykładowo dla energii elektrycznej dostarczonej w grudniu 2021 r. właściwa pozostaje stawka 23% VAT, natomiast dla dostarczanej w styczniu 2022 r. – stawka 5%, bez względu na to, kiedy zostanie wystawiona faktura (refaktura) albo korekta faktury dotycząca tej sprzedaży.
Stawka właściwa za okres, w którym nastąpiła zmiana
W przypadku faktury potwierdzającej dostawę mediów za okres, w którym przypada dzień zmiany stawki VAT, należy odrębnie ustalić ilość i podstawę opodatkowania przypadającą na poszczególne stawki VAT. Analogicznie należy postąpić w przypadku korekty takiej faktury. Na fakturach wystawionych przed zmianą, a dotyczących przyszłych okresów, korektę rozliczenia wynikającą ze zmiany stawki VAT można uwzględnić w pierwszej fakturze wystawionej po tej zmianie, nie później jednak niż w ciągu 12 mies. od dnia zmiany stawki podatku.
Podczas refakturowania refakturujący jedynie przenosi na inny podmiot koszty mediów faktycznie przez ten podmiot zużytych w konkretnym okresie. Obciążenie to powinno nastąpić z uwzględnieniem właściwej w tym okresie stawki VAT, czyli zgodnie z powyższymi zasadami.
W praktyce ustalenie prawidłowej stawki VAT zasadniczo leży w gestii faktycznego dostawcy mediów. Zakładając, że ten dostawca prawidłowo ustalił wysokość opodatkowania dostarczonej przez siebie energii elektrycznej, cieplnej lub gazu, refaktura powinna zatem odzwierciedlać te same stawki, co wystawiona przez niego faktura albo odpowiednio korekta faktury.
Na podstawie zawartych umów spółdzielnia mieszkaniowa refakturuje energię elektryczną i cieplną na najemców lokali, obciążając ich kosztami mediów zużytych w tych lokalach. Obciążenia za okres od stycznia do grudnia następują na podstawie faktur uwzględniających prognozowane zużycie w ciągu roku. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego i odczycie urządzeń pomiarowych spółdzielnia otrzymuje od dostawców fakturę ostateczną, której wartości różnią się na plus lub na minus od sumy faktur prognozowanych. Różnica jest refakturowana na najemców w drodze refaktury bądź korekty do refaktur.
W trakcie roku spółdzielnia powinna stosować stawkę VAT właściwą dla refakturowanych mediów w okresie, którego prognoza dotyczy. Zwykle będzie to stawka wynikająca z faktury prognozowej wystawionej przez dostawcę mediów.
W związku z otrzymaniem faktury ostatecznej spółdzielnia powinna odpowiednio skorygować poszczególne faktury prognozowe, uwzględniając w ten sposób faktyczne ilości zużyte w poszczególnych okresach objętych refakturami prognozowymi oraz części dostaw do opodatkowania poszczególnymi stawkami VAT.
Wątpliwości pojawiają się zwłaszcza przy dłuższych okresach rozliczeniowych, tak jak w podanym wyżej przykładzie, kiedy to ostateczne przyporządkowanie ilości refakturowanych mediów konkretnemu okresowi i właściwej stawce VAT może stanowić duże wyzwanie. W takich przypadkach – jeśli nie można określić faktycznego wykonania części dostawy opodatkowanej daną stawką w danym okresie – dla określenia części dostaw przypadających na poszczególne stawki właściwe wydaje się przyjęcie, że w tym okresie dostawy były realizowane proporcjonalnie (art. 41 ust. 14d ustawy o VAT).
Korekta wynikająca z końcowego rozliczenia powinna zostać odniesiona na poszczególne faktury prognozowe i dalej na refaktury prognozowe. Proporcjonalną ilość mediów objętych w okresie rozliczeniowym daną stawką VAT należy ustalić w odniesieniu do ilości faktycznie dostarczanej, wynikającej z końcowego rozliczenia za okres.
Podsumowanie
Na gruncie VAT refakturowanie mediów przy najmie zawsze wymagało pewnej ostrożności w kontekście stwierdzenia, czy takie działanie jest dopuszczalne, i identyfikacji przypadków, w których nie powinno być stosowane z uwagi na brak samodzielności czynności ich „odsprzedaży”.
Czasowe obniżenie stawek VAT dla energii elektrycznej, cieplnej oraz gazu ziemnego stanowi kolejny obszar ryzyka związany z refakturowaniem, którego ograniczenie wymagałoby zajęcia stanowiska przez organy podatkowe.
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Kup dostęp do tego artykułu
Cena dostępu do pojedynczego artykułu tylko 12,30
Kup abonament
Abonamenty on-line | Prenumeratorzy | Członkowie SKwP | ||||||||
|
Bezpłatny dostęp do tego artykułu i ponad 3500 innych, dla prenumeratorów miesięcznika „Rachunkowość". Pomoc w uzyskaniu dostępu:
|
15% rabat na wszystkie zakupy. Zapytaj o kod w swoim Oddziale. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest organizacją, do której należy ponad 26 000 księgowych, a członkostwo wiąże się z licznymi korzyściami. |
„Rachunkowość” - od 75 lat źródło rzetelnej wiedzy!
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych