Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku, klikając AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU wyrazisz zgodę na to aby Rachunkowość Sp. z o.o. oraz Zaufani Partnerzy przetwarzali Twoje dane osobowe takie jak identyfikatory plików cookie, adresy IP, otwierane adresy url, dane geolokalizacyjne, informacje o urządzeniu z jakiego korzystasz. Informacje gromadzone będą w celu technicznego dostosowanie treści, badania zainteresowań tematami, dostosowania niektórych treści do lokalizacji z której jest odczytywana oraz wyświetlania reklam we własnym serwisie oraz w wykupionych przez nas przestrzeniach reklamowych w Internecie. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.

Klikając w przycisk AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU wyrażasz zgodę na zapisanie i przechowywanie na Twoim urządzeniu plików cookie. W każdej chwili możesz skasować pliki cookie oraz ograniczyć możliwość zapisywania nowych za pomocą ustawień przeglądarki.

Wyrażając zgodę, pozwalasz nam na wyświetlanie spersonalizowanych treści m.in. indywidualne rabaty, informacje o wykupionych przez Ciebie usługach, pomiar reklam i treści.

AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU

Przekazanie na cele osobiste samochodu wykupionego z leasingu – podstawa opodatkowania VAT

Tomasz Krywan oradca podatkowy

Przedsiębiorca 1,5 roku temu wykupił samochód z leasingu i odliczył 50% VAT z faktury zakupu. Obecnie planuje przekazać samochód na cele osobiste.
Czy VAT powinien naliczyć od ceny netto wykupu samochodu z leasingu?

Przez podlegającą VAT dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa (w tym m.in. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika), jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT).

Przekazanie samochodu na cele osobiste będzie więc podlegać VAT jako nieodpłatna dostawa towarów. Jest tak, pomimo że kwota podatku naliczonego przy wykupie samochodu z leasingu była ograniczona do 50%. Nie ma to znaczenia z punktu widzenia opodatkowania VAT nieodpłatnej dostawy samochodu.

Podstawę opodatkowania VAT nieodpłatnych dostaw towarów ustala się zgodnie z art. 29a ust. 2 ustawy o VAT. Jest nią cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia – koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów.

Jest przy tym kwestią sporną, czy ustalona w ten sposób podstawa opodatkowania może być wyższa niż historyczna cena nabycia lub historyczny koszt wytworzenia. W mojej ocenie nie (skoro w art. 29a ust. 2 ustawy o VAT wprost jest mowa o cenie nabycia towarów), lecz organy podatkowe zajmują w tej kwestii odmienne stanowisko (np. interpretacje KIS z 8.02.2018, 0115-KDIT1-2.4012.942.2017.1.AGW, i IS w Warszawie z 12.02.2016, IPPP1/4512-1311/15-2/MK). W tym drugim piśmie organ podatkowy nie zgodził się z podatniczką, że podstawą opodatkowania jest w takim przypadku cena z faktury dokumentującej wykup samochodu z leasingu i wskazał, że jest nią cena nabycia towarów rozumiana jako cena zaktualizowana na moment dokonania nieodpłatnego przekazania towaru, czyli cena, jaką wnioskodawczyni zapłaciłaby za nabyty towar w dniu jego nieodpłatnego przekazania. Tym samym przy przekazaniu samochodu na cele prywatne za podstawę opodatkowania zainteresowana powinna przyjąć cenę, za jaką nabyłaby opisany samochód w momencie jego przekazania – wycofania z prowadzonej działalności.

A zatem – według organów podatkowych – z tytułu przekazania samochodu na cele osobiste podatnik będzie obowiązany naliczyć VAT (według stawki 23%) od jego wartości rynkowej netto. Nie jest zatem dopuszczalne naliczenie VAT od ceny netto wykupu samochodu z leasingu.