O prawie do pomocy z tarczy 6.0 decyduje wpis do rejestru REGON z 30.09.2020

Renata Majewska Biuro Kadr i Płac

Według KRS (stan na 30.09.2020) przeważający rodzaj działalności spółki był sygnowany kodem PKD 74.10.Z – Działalność w zakresie specjalistycznego projektowania (tarcza 6.0 go nie dotuje), ale pozostała działalność kodem 56.10.A – Restauracje i inne placówki gastronomiczne. Główny dochód przynosiła kawiarnia (czyli działalność poboczna), która jednak od połowy marca 2020 jest zamknięta.
Czy spółka może skorzystać z jakiejkolwiek pomocy na mocy tarczy 6.0? Jeśli nie, to czy zmiana PKD teraz coś da?
  • FP – Fundusz Pracy
  • FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
  • KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
  • specustawa – ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych

Nowelizacja specustawy, czyli tzw. tarcza 6.0, przewiduje wsparcie dla firm, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii, tj. tych, których przeważająca działalność została oznaczona według PKD 2007 konkretnymi kodami wymienionymi w tarczy 6.0. Rozstrzygające znaczenie ma przy tym treść wpisu do rejestru REGON z 30.09.2020. Przeważająca działalność spółki (specjalistyczne projektowanie) 30.09.2020 była oznaczona kodem 74.10.Z, czyli niewymienionym przez tarczę 6.0. Główny przychód uzyskiwała ona jednak z działalności pobocznej (kawiarni, kod 56.10.A), a spadek tego przychodu wynosi obecnie niemal 100%.

Na ten ostatni kod według tarczy 6.0 można otrzymać różne rodzaje pomocy, m.in. dopłaty z FGŚP do pensji pracobiorców, zwolnienie ze składek ZUS za listopad 2020 czy jednorazową dotację z FP na pokrycie bieżących kosztów działalności gospodarczej – pod warunkiem jednak, że jest to kod przeważającej działalności.

Spółka nie skorzysta z pomocy przewidzianej przez tarczę 6.0 również wtedy, gdy przez korektę rejestru REGON zamieni przeważającą działalność na sygnowaną kodem wymienionym w tarczy 6.0, tj. 56.10.A. Taki krok może jednak mieć znaczenie w przyszłości, gdyby ustawodawca przedłużył pomoc antykryzysową i zmodyfikował przy tym zasady weryfikacji kodów PKD dla przeważającej działalności.

Temat: „Koronawirus - prawo gospodarcze”
Działalność gospodarcza

Przy dotacjach z PUP decyduje spadek przychodów z całej działalności

Indywidualny przedsiębiorca, niezatrudniający pracowników, na 30.09.2020 prowadził przeważającą działalność gospodarczą oznaczoną kodem PKD 2007 90.01.Z (związaną z wystawianiem przedstawień artystycznych). W styczniu złożył do powiatowego urzędu pracy (PUP) wniosek PSZ-DBGD o dotację na pokrycie bieżących kosztów działalności. Jednak ma wątpliwości, czy postąpił prawidłowo, ponieważ jesienią 2020 dostał już mikropożyczkę i dofinansowanie kosztów działalności firmy na mocy specustawy.
Czy formy pomocy, z których już skorzystał, stanowią przychód podatkowy i wpływają na wysokość przychodu, jaki powinienem wykazać w części 6 pkt 5 wniosku o dotację? W jaki sposób określić w tej pozycji spadek przychodu – z całej działalności gospodarczej, czy tylko z działalności dominującej (tej, której dotyczy dotowany kod PKD)? Przesłanka spadku przychodów przy zwolnieniu ze składek za listopad 2020 (art. 31zo ust. 10 specustawy) jest identyczna, a zdaniem ZUS chodzi o spadek przychodów tylko z przeważającej działalności (objętej kodem dotowanym przez tarczę 6.0).
Koronawirus

Zmiany w funkcjonowaniu przedsiębiorstw podczas epidemii koronawirusa – tarcza antykryzysowa 2.0

18.04.2020 r. weszły w życie kolejne istotne modyfikacje w prawie gospodarczym, wpływające na działalność przedsiębiorców. Przewidziano także dla nich nowe formy wsparcia, w celu utrzymania i kontynuacji działalności gospodarczej, zagrożonej na skutek ekonomicznych następstw zakazów i ograniczeń ustanowionych odrębnymi przepisami, aby przeciwdziałać COVID-19.

Omawiane zmiany wynikają z ustawy z 16.04.2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (dalej tarcza 2.0).

Koronawirus

Upadłość w czasie pandemii – nowe zasady

Przedsiębiorcy, których kondycja finansowa została zachwiana od 14.03.2020 w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, nie mają obowiązku składania wniosków o ogłoszenie upadłości w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Takie rozwiązanie wprowadziła ustawa z 16.04.2020 o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (DzU poz. 695), nowelizująca ustawę z 2.03.2020 o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (DzU poz. 374, tzw. specustawa).

Koronawirus

Zmiany w funkcjonowaniu przedsiębiorstw w czasie pandemii

Tarcza antykryzysowa wprowadziła w przepisach prawa gospodarczego i prawa administracyjnego wiele istotnych modyfikacji, które wpłyną na działalność przedsiębiorców.

Wynikają one z ustawy z 31.03.2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (dalej tarcza), która weszła w życie w tej samej dacie.

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....