Kurs waluty stosowany do przeliczenia zbiorczej faktury korygującej wartość WNT

Jaki kurs waluty obcej dla celów VAT oraz podatku dochodowego zastosować do przeliczenia wartości korekty na złote? Czy powinniśmy przyjąć średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej, czy taki sam kurs waluty obcej, jaki został zastosowany przy rozliczeniu transakcji pierwotnej (w tym przypadku kilka kursów)?
W ustawie o VAT moment, na który należy ustalić kurs właściwy do przeliczenia w odniesieniu do kwoty zobowiązania podatkowego wyrażonego w walucie obcej, reguluje art. 31a. W myśl jego ust. 1: W przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.
Ani ustawa o VAT, ani ustawy o podatku dochodowym nie regulują wprost kwestii, jaki kurs waluty obcej należy zastosować w odniesieniu do faktur korygujących.
Przeliczenie dla celów VAT
[1] Na mocy nowelizacji ustawy o VAT z 27.11.2020 r. (DzU poz. 2419).
W ustawie o VAT moment, na który należy ustalić kurs właściwy do przeliczenia w odniesieniu do kwoty zobowiązania podatkowego wyrażonego w walucie obcej, reguluje art. 31a. W myśl jego ust. 1: W przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.
Zgodnie natomiast z art. 31a ust. 2: W przypadku gdy podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury. Przepis ust. 1 zdanie 2 stosuje się odpowiednio.
Dla VAT taki sam kurs, jak stosowany w CIT i PIT
Od 1.01.2021 r.[1] do art. 31a ustawy o VAT dodano ust. 2a–2d, z których wynika, że kwoty w walucie obcej, stosowane do określenia podstawy opodatkowania, mogą być przeliczane na złote zgodnie z zasadami przeliczania przychodu w walucie obcej, wynikającymi z przepisów o podatku dochodowym, obowiązującymi tego podatnika na potrzeby rozliczania danej transakcji. Nowe regulacje dotyczą jednak jedynie sprzedaży, nie mają więc zastosowania do nabyć, w tym WNT.
Przy tym, o ile art. 31a ust. 1 ma zastosowanie do WNT, o tyle art. 31a ust. 2 dotyczy jedynie podmiotów krajowych, wystawiających faktury w walucie obcej.
Aby udzielić odpowiedzi na pytanie co do kursu waluty, jaki należy zastosować w odniesieniu do faktury korygującej, najpierw należy wskazać, w jaki sposób organy podatkowe podchodzą do kwestii momentu ujęcia samej korekty zakupu. Termin rozliczenia korekty WNT w przypadku otrzymania dokumentu korygującego jest, zdaniem organów podatkowych, uzależniony od okoliczności, które spowodowały jej powstanie – czy faktura korygująca została wystawiona:
1) w celu naprawienia błędu, który spowodował podanie nieprawidłowej kwoty należności na fakturze pierwotnej, a istniał już w chwili wystawienia faktury pierwotnej; błędy te polegają w szczególności na nieprawidłowym określeniu ilości sprzedawanego towaru, podaniu w fakturze ceny towaru niezgodnej z ustaleniami między stronami transakcji czy na nieprawidłowym ustaleniu stawki VAT w wyniku błędu rachunkowego; faktura korygująca wystawiona w przypadku „pierwotnej okoliczności” dokumentuje jedynie prawidłową wielkość zobowiązania podatkowego (należnego VAT) z tytułu danej sprzedaży, co do której obowiązek podatkowy powstał w momencie jej realizacji i wystawienia faktury pierwotnej,
2) z przyczyn o charakterze wtórnym, które nie istniały w momencie wystawienia faktury pierwotnej i których powstanie nie jest uzależnione od błędu popełnionego przez wystawcę; są to m.in. podwyższenie ceny towaru już po wystawieniu faktury pierwotnej, następcze udzielenie rabatu, skonta, opustu na zakupiony towar, zwrot towaru z uwagi na jego wady.
W pierwszym z ww. przypadków, ponieważ sam fakt wystawienia faktury korygującej nie ma wpływu na obiektywną wielkość ukonstytuowanego już – w miesiącu powstania obowiązku podatkowego – zobowiązania (VAT należnego), które zostało jedynie wadliwie udokumentowane i wykazane w rozliczeniu za ten okres, korektę należy ująć w okresie rozliczeniowym, w którym ujęto transakcję (powstał obowiązek podatkowy) na podstawie pierwotnie wystawionej faktury. W drugim przypadku (gdy korekta jest spowodowana przyczyną „następczą”) obowiązek podatkowy z tytułu wystawienia faktury korygującej powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstała przyczyna korekty (kreuje nową sytuację, która nie była znana w momencie wystawienia faktury pierwotnej). W takiej sytuacji podatnik nie rozlicza faktury korygującej w miesiącu, w którym wykazał pierwotny obowiązek podatkowy. Jest zobowiązany rozliczyć ją w deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym powstała przyczyna korekty (poznana została ostateczna podstawa opodatkowania – cena sprzedaży towarów).
Stanowisko to potwierdziła KIS m.in. w pismach z 12.05.2020 r. (0111-KDIB3-3.4012.157.2020.1.PK) i 19.02.2020 r. (0111-KDIB3-3.4012.471.2019.1.JS).
KIS w wielu interpretacjach (np. z 27.07.2018 r., 0114-KDIP1-2.4012.379.2018.1.MC, 11.08.2017 r., 0111-KDIB3-3.4012.42.2017.1.LG, i 23.06.2017 r., 0112-KDIL1-3.4012.27.2017.2.JNA) wskazywała także, że od momentu rozliczenia faktury korygującej zależy właściwy kurs przeliczania wykazanych na niej kwot w walucie obcej. W przypadku wystąpienia „pierwotnej przyczyny korekty”, tj. gdy istniała ona (już była znana) w momencie rozliczania danej transakcji gospodarczej, należy przyjąć kurs historyczny. Z kolei w odniesieniu do korekt z przyczyn o charakterze wtórnym (zarówno in plus, jak i in minus), które nie istniały w momencie realizacji transakcji pierwotnej (gdy mamy do czynienia z nowymi okolicznościami), należy przyjąć kurs aktualny, tj. z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego wystawienie faktury korygującej. Takie stanowisko fiskusa budzi jednak wątpliwości. Nie jest zasadne analogiczne traktowanie faktur korygujących in plus i in minus. W odniesieniu do faktur in plus, spowodowanych korektą z przyczyny wtórnej, zasadne jest przyjęcie nowego kursu waluty do przeliczenia podstawy opodatkowania, wiąże się to bowiem z powstaniem nowego obowiązku podatkowego.
Z kolei w odniesieniu do faktur korygujących in minus niezależnie od przyczyny korekty zasadne jest zastosowanie kursu historycznego, tj. takiego, jaki zastosowano pierwotnie przy ustalaniu podstawy opodatkowania. Wynika to z tego, że faktura korygująca in minus nie wiąże się z powstaniem nowego obowiązku podatkowego, bo brak jest zdarzenia, które powodowałoby zaistnienie takiego obowiązku. Obowiązek podatkowy, którego dotyczy faktura in minus, zaistniał uprzednio, a w związku z korektą następuje jedynie zmiana wysokości podstawy opodatkowania.
W konsekwencji podatnik, o którym mowa w pytaniu, powinien – moim zdaniem – zastosować kilka kursów historycznych, z uwagi na zbiorczy charakter faktury. Prawidłowość tego poglądu potwierdza interpretacja KIS z 29.12.2020 r. (0114-KDIP1-2.4012.411.2020.1.PC), w której organ w odniesieniu do korekty powodującej obniżenie wartości z faktury pierwotnej dokumentującej WNT stwierdził, że w przypadku zaistnienia nowej okoliczności – przeliczenia kwot wykazanych w euro na fakturach korygujących – należy dokonać według średniego kursu waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (bądź według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego).
Wydaje się zatem, że prezentowane od dłuższego czasu stanowisko organów podatkowych w odniesieniu do kursu waluty obcej, jaki należy zastosować do faktur korygujących in minus, uległo zmianie.
Przeliczenie dla celów CIT i PIT
Zarówno z updop, jak i z updof wynika, że koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu (odpowiednio art. 15 ust. 1 updop i art. 11a ust. 1 updof).
Jednocześnie w ustawach tych nie przewidziano szczególnych zasad przeliczania kosztów poniesionych w walucie obcej w przypadku ich korekty. Odniósł się do tego NSA w wyroku z 25.08.2020 r. (II FSK 1153/18). Wskazał, że faktura korygująca nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości. Punktem odniesienia do faktury korygującej jest faktura pierwotna. W związku z tym należy przyjąć kurs waluty z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury pierwotnej, niezależnie od tego, czy faktura korygująca została wystawiona w tym samym, czy też w kolejnym okresie rozliczeniowym. Faktura korygująca oprócz elementów korygowanych powinna bowiem odzwierciedlać stan, w którym była wystawiona faktura pierwotna.
Fakt, że na gruncie updop czy updof podatnik może dokonać korekty kosztu na bieżąco (o ile korekta ta nie została spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką), nie oznacza, że powinien przyjąć do przeliczenia korygowanego kosztu kurs bieżący, tj. z dnia roboczego poprzedzającego wystawienie faktury korygującej. Faktury korygujące służą rzetelnemu obliczeniu prawidłowej wysokości poniesionego i możliwego do ujęcia w kosztach podatkowych wydatku. Wystawienie takiej faktury prowadzi jedynie do skorygowania kosztu, do którego prawo uprzednio już powstało. W konsekwencji na gruncie podatku dochodowego do przeliczenia na złote kwot wynikających z faktury korygującej firma powinna zastosować historyczne kursy waluty (jakie przyjęto do przeliczenia faktury pierwotnej). Organy podatkowe podzielają to stanowisko.
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Kup dostęp do tego artykułu
Cena dostępu do pojedynczego artykułu tylko 12,30
Kup abonament
Abonamenty on-line | Prenumeratorzy | Członkowie SKwP | ||||||||
|
Bezpłatny dostęp do tego artykułu i ponad 3500 innych, dla prenumeratorów miesięcznika „Rachunkowość". Pomoc w uzyskaniu dostępu:
|
15% rabat na wszystkie zakupy. Zapytaj o kod w swoim Oddziale. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest organizacją, do której należy ponad 26 000 księgowych, a członkostwo wiąże się z licznymi korzyściami. |
„Rachunkowość” - od 75 lat źródło rzetelnej wiedzy!
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych